• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
19°Bratislava

Poslanci odštartovali rokovanie o zákone roka

  • 10:51 18.11.2015
  • Bratislava
Poslanci odštartovali rokovanie o zákone roka

Parlament odštartoval rokovanie o zákone roka, teda o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Vláda predkladá posledný rozpočet v tomto volebnom období. Podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) budúcoročný rozpočet predstavuje stabilitu vývoja slovenskej ekonomiky.


"Je to aj rozpočet volebný, a to práve z toho pohľadu, lebo dve tretiny tohto rozpočtu bude realizovať vláda, ktorá vzíde z marcových volieb. Existuje pravdepodobnosť, že budeme súčasťou aj novej vlády, preto v tomto rozpočte nie sú pasce či kostlivci skrytí v skrini," poznamenal Kažimír na úvod piateho rokovacieho dňa 58. schôdze Národnej rady (NR) SR.

Z pohľadu udržateľnosti verejných financií je podľa Kažimíra rozpočet na budúci rok prelomový. "Deficit verejných financií by sa mal znížiť pod dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP) a mal by byť jedným z najnižších v histórii Slovenska. Rozpočet zároveň jasne nastoľuje cestu k vyrovnanému rozpočtu v roku 2018, čo sa prejaví aj na poklese verejného dlhu," tvrdí minister financií.

Vyčíslil, že v budúcom roku bude môcť Slovensko predbežne rátať s vyššími daňovými a odvodovými príjmami približne vo výške 0,2 % HDP. "Predkladám návrh štátneho rozpočtu, v ktorom chceme podporovať domácu ekonomiku, znižovať deficit verejných financií, zvyšovať zamestnanosť a vytvoriť predpoklady na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu v roku 2018. Som presvedčený, že tento rozpočet spĺňa všetky tieto atribúty, ciele a sú dosiahnuteľné," skonštatoval Kažimír.

Slovenskej ekonomike sa podľa neho darí, čo je výsledkom úsilia súčasnej vlády, ktoré vložila do ozdravovania verejných financií. "Za týmto výsledkom stoja mesiace prijatých opatrení. Pozitívnou správou je, že už dlhšie ako dva roky ťahá ekonomiku viac domáce prostredie, teda schopnosť našich obyvateľov nakupovať tovary a služby a schopnosť podnikov vyrábať výrobky, ale aj množstvo súkromných a verejných investícií smerujúcich do slovenskej ekonomiky," podotkol Kažimír.

Podľa jeho slov si Slovensko prešlo štyrmi neľahkými rokmi, kým ekonomika dosiahla súčasný pozitívny stav. "Za posledných päť rokov narástla slovenská ekonomika o 17 %. Za rovnaké obdobie sme deficit znížili o takmer 5 % HDP. V roku 2010 sme mali veľký problém aj s dlhodobými záväzkami. Vďaka zníženiu deficitu, ale najmä penzijnej reforme z roku 2012 sme ich dokázali stlačiť o takmer 40 %," doplnil Kažimír.

Minister financií zároveň dodal, že existujú riziká, ktoré by mohli mať vplyv na verejné financie. "Pred Slovenskom stoja mnohé výzvy, ktoré by mohli mať vplyv aj na verejné financie. Ide o demografický vývoj, o nízku zamestnanosť absolventov a žien, budovanie infraštruktúry," vymenoval Kažimír. Taktiež viacerým výzvam podľa neho čelí aj svetová ekonomika. "Mám na mysli recesiu v Rusku, zmenu štruktúry rastu Číny a utečeneckú krízu v Európe. Preto imúnnosť slovenskej ekonomiky je založená na domácich rastových faktoroch a bude v budúcom roku veľmi dôležitá," dodal Kažimír.

Pri príprave rozpočtu rezort financií zobral do úvahy aj opatrenia vyplývajúce z vládnych sociálnych balíčkov a ďalšie zmeny legislatívy. Zohľadnená je v ňom aj valorizácia platov vo verejnej a štátnej službe vo výške 4 %. Obsahuje tiež dve nové rezervy, a to rezervu na významné investície a rezervu na výdavky súvisiace s riešením migračnej krízy. Rezort financií taktiež započítal aj rezervu na zníženie dane z pridanej hodnoty na vybrané druhy potravín.

V minulých rokoch diskusia o návrhu rozpočtu trvala niekoľko hodín, či dokonca dní. Dnes si úvodnú reč ministra financií vypočulo len približne 20 zo 150 poslancov. Do rozpravy sa písomne prihlásilo 13 poslancov, po skončení ich vystúpení sa budú môcť poslanci prihlásiť ústne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Drucker vyzdvihol povinné MŠ od troch rokov, Majerský to kritizoval

Drucker vyzdvihol povinné MŠ od troch rokov, Majerský to kritizoval

DNES - 14:32Domáce

Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas-SD) vyzdvihol, že od roku 2028 bude materská škola (MŠ) pre deti od troch rokov povinná.

V Modre nad Cirochou sa zrazil vlak s autom, zranila sa jedna osoba

V Modre nad Cirochou sa zrazil vlak s autom, zranila sa jedna osoba

DNES - 12:57Domáce

Hasiči zasahovali v sobotu pri nehode vlaku a osobného motorového vozidla v obci Modra nad Cirochou v okrese Humenné.

Gazda: Pápež Lev XIV. sa v príhovore jasne prihlásil k línii pápeža Františka

Gazda: Pápež Lev XIV. sa v príhovore jasne prihlásil k línii pápeža Františka

DNES - 12:27Domáce

Pápež Lev XIV. sa vo svojom príhovore jasne prihlásil k línii pápeža Františka.

Nádaská: Slobodne sme sa k oslavovaniu Dňa matiek vrátili až po roku 1989

Nádaská: Slobodne sme sa k oslavovaniu Dňa matiek vrátili až po roku 1989

DNES - 11:01Domáce

Deň matiek sa oslavuje v rôznych krajinách sveta počas rôznych období roka.

Robert Fico rokoval v Moskve s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom

Robert Fico rokoval v Moskve s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom

DNES - 9:42Domáce

Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico absolvoval v rámci pracovnej návštevy Moskvy bilaterálne rokovanie s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom.