Deti nie sú v školách šťastné, upozorňuje kampaň A dosť!

Iniciátori kampane poukazujú na to, že dlhodobo investujeme do vzdelávania a budúcnosti našich detí najmenej peňazí spomedzi vyspelých krajín.
Iniciátori kampane tiež poukazujú na to, že dlhodobo investujeme do vzdelávania a budúcnosti našich detí najmenej financií spomedzi vyspelých krajín. V porovnaní s inými krajinami dáva náš vzdelávací systém deťom tiež najmenšie šance prekonať sociálne nerovnosti a tento stav sa ďalej zhoršuje. "Súhrn faktov, ktoré vyplývajú z medzinárodných porovnaní, jasne ukazuje závažnosť situácie. Vzdelávanie na Slovensku je v kríze a potrebuje zásadnú transformáciu. Ignorovať tento stav by bolo hazardovaním s budúcnosťou Slovenska," uvádzajú iniciátori kampane A dosť! Koordinátor kampane Pavol Demeš doplnil, že cieľom je mobilizovať verejnosť aj politikov.
Iniciátori kampane sformulovali súhrn celkovo deviatich faktov, ktoré vyplývajú z medzinárodných meraní a porovnávaní. Ako ďalej vyplýva z dokumentu iniciatívy, prácu učiteľov si nevážime a ich platy v porovnaní s inými absolventmi vysokých škôl sú len polovičné, čo je najmenej spomedzi krajín vyspelého sveta. Dramaticky sa zvyšuje aj počet žiakov, ktorých náš vzdelávací systém nevie pripraviť na život a dať im šancu na úspech v zamestnaní.
Ľudia za kampaňou A dosť! upozorňujú aj na to, že naše univerzity patria k najslabším a do zahraničia odchádza študovať päťkrát viac maturantov a vysokoškolákov ako z okolitých krajín. Do pozornosti dáva kampaň aj nízke výdavky na výskum a vývoj, ktoré sú podľa iniciátorov dlhodobo zahanbujúce a predstavujú len jednu tretinu priemeru krajín OECD. Kampaň kritizuje aj to, že vzdelávanie je na Slovensku dlhodobo na okraji politického záujmu.
Iniciátori kampane tieto fakty spolu s výsledkami medzinárodných meraní odoslali 13 politickým stranám s ponukou na stretnutie. Chcú ich oboznámiť so svojimi aktivitami smerujúcimi k tomu, aby politici pri zostavovaní predvolebných programov venovali pozornosť vzdelávaniu. Očakávajú, že politici dospejú k poznaniu, že jediná cesta z krízy v školstve spočíva v dohode všetkých politikov na dlhodobých riešeniach v oblasti vzdelávania a tie budú záväzné pre všetky politické strany aj po voľbách 2016.
A dosť! Nehazardujme s budúcnosťou Slovenska! je občianska kampaň upozorňujúca na krízový stav vzdelávania na Slovensku. Cieľom kampane je donútiť politikov k okamžitému zvýšeniu financií do vzdelávania a k naštartovaniu zásadných zmien v školstve. To musí byť podľa iniciátorov kampane prioritou Programového vyhlásenia novej vlády pre roky 2016 – 2020.

Robert Fico sa v Moskve stretol so srbským prezidentom Vučičom
Srbský prezident Aleksandar Vučič sa vo štvrtok večer v Moskve stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom.

Stanislav Zvolenský: Teším sa s celou Cirkvou, že kardináli rýchlo zvolili nového pápeža
Bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský sa teší, že kardináli rýchlo zvolili nového Svätého Otca. Uviedol to na webstránke Bratislavskej arcidiecézy.

Šimečka: Oceňujem slová nového pápeža o hodnotách mieru a spolupráce
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka oceňuje slová nového pápeža Leva XIV. po jeho zvolení, v ktorých hovoril o hodnotách mieru a spolupráce.

Ozbrojené sily SR hlásia mimoriadnu udalosť
Pri mimoriadnej udalosti utrpel vojak strelné poranenie.

Fico priletel do Moskvy na oslavy 80. výročia konca druhej svetovej vojny
Slovenský premiér Robert Fico vo štvrtok večer pristál na letisku v Moskve, kde sa zúčastní na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny.