• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
Bratislava

Kaliňák: Inšpekcia v SR je jedna z najnezávislejších

  • 7:26 03.11.2015
  • BRATISLAVA
Kaliňák: Inšpekcia v SR je jedna z najnezávislejších

Policajná inšpekcia je ministerstvu vnútra podriadená v 25 európskych krajinách, tvrdí minister.

Policajná inšpekcia v SR je svojím postavením jednou z najnezávislejších v Európe. Vyhlásil to dnes minister vnútra Robert Kaliňák. Odvoláva sa pritom na prieskum, v rámci ktorého rezort vnútra porovnával postavenie policajných inšpekcii v 30 krajinách Európy.

"V 25 krajinách podlieha inšpekcia pod ministerstvo vnútra," povedal Kaliňák. Medzi tieto krajiny podľa neho patria napríklad Fínsko, Španielsko alebo Belgicko. Spomedzi spomínaných 25 štátov podľa ministra v desiatich spadá inšpekcia priamo pod policajný zbor. Odlišné postavenie má podľa Kaliňáka inšpekcia iba v niektorých štátoch, napríklad v Dánsku, pretože tam spadá polícia pod ministerstvo spravodlivosti. Policajnú inšpekciu u nás podľa neho robí nezávislejšou aj fakt, že na jej konanie dozerá Generálna prokuratúra SR, ktorá je sama nezávislým orgánom.

Minister pripustil, že napríklad v Českej republike spadá kontrola policajtov pod nezávislý orgán, konkrétne Generální inspekci bezpečnostních sborů. Podľa jeho informácií však odvtedy, čo bola tamojšia inšpekcia vyčlenená spod rezortu vnútra, poklesol počet objasnených prípadov trestnej činnosti policajtov. Dôležité podľa Kaliňáka tiež je, aby tí čo kontrolujú pôsobenie policajtov, poznali fungovanie policajného zboru. "Ak by bola inšpekcia mimo rezortu vnútra, môže konať spôsobom, ktorý je neodborný," povedal Kaliňák s tým že inšpekcia momentálne funguje efektívne. Za kritikou jej fungovania, napríklad zo strany ombutsmanky alebo niektorých opozičných politikov, vidí minister predovšetkým politizovanie.

Najvyšší súd SR v minulosti v niekoľkých prípadoch trestne stíhaných policajtov rozhodol, že inšpekcia, tým, že je podriadená priamo ministrovi vnútra, funguje v rozpore so zákonom. Senát trestného kolégia, ktorý v rámci tejto argumentácie oslobodil niekoľko obžalovaných policajtov však už vedenie najvyššieho súdu rozpustilo.
Zdroj: WebNoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Osobu zadržanú po lúpežnom prepadnutí sudkyne prepustili na slobodu

Osobu zadržanú po lúpežnom prepadnutí sudkyne prepustili na slobodu

VČERA - 20:44Domáce

Nejednalo sa o občana cudzej štátnej príslušnosti.

SHMÚ vydal výstrahu: Toto zasiahne celé Slovensko

SHMÚ vydal výstrahu: Toto zasiahne celé Slovensko

VČERA - 18:59Domáce

Meteorológovia vydali výstrahu pre celé územie SR.

Fico Kallasovej: Nemáš absolútne žiadnu právomoc kritizovať suverénneho premiéra suverénnej krajiny

Fico Kallasovej: Nemáš absolútne žiadnu právomoc kritizovať suverénneho premiéra suverénnej krajiny

VČERA - 18:54Domáce

Kallasová podľa Fica ako úradníčka EK nemá právo kritizovať premiéra suverénneho štátu.

Pátranie po nezvestnom Jánovi bolo neúspešné

Pátranie po nezvestnom Jánovi bolo neúspešné

VČERA - 18:33Domáce

Polícia žiada občanov o pomoc a spoluprácu.

Muž vyhodil do kontajnera šperkovnicu so šperkami, prípad rieši polícia

Muž vyhodil do kontajnera šperkovnicu so šperkami, prípad rieši polícia

VČERA - 16:19Domáce

V šperkovnici boli zlaté retiazky, náušnice, prstene i prívesky.