• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.8.2022Meniny má Ľubomír
20°Bratislava

Úrad zrušil Kaliňákovi tender za stovky tisíc eur

  • 15:05 16.02.2013
  • BRATISLAVA
Úrad zrušil Kaliňákovi tender za stovky tisíc eur

Zvýhodnenie jedného dodávateľa a diskriminácia ostatných uchádzačov sú podľa portálu Aktualne.sk dôvody, prečo Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) po kontrole zrušil rezortu vnútra tender za vyše 620 tisíc eur, alebo 740 tisíc s DPH.

Obstarávanie na dodávku a montáž systému včasného varovania vypísalo ministerstvo ešte vlani v lete. Súťažné podklady si vypýtalo až pätnásť záujemcov. Jeden z neúspešných uchádzačov sa však obrátil na ÚVO a ten začal kontrolovať.

Závery, ktoré úrad zverejnil na svojej stránke, sú podľa Aktuálne.sk pomerne kritické.

Podľa nich ministerstvo konalo v rozpore s princípom rovnakého zaobchádzania a nediskriminácie a aj proti princípom hospodárnosti a efektívnosti. Vyčíta mu tiež, že nezabezpečili rovnaký prístup pre všetkých záujemcov, čím nebola zabezpečená čestná hospodárska súťaž.

Problémom je podľa portálu fakt, že rezort vnútra požadoval predložiť funkčnú vzorku komunikačnej jednotky a sirény, ktoré by boli kompatibilné s už existujúcim systémom. Neposkytol však dostatočné informácie pre ich vyhotovenie. Ponuku by mohol dať len jeden. „Kontrolovaný jednoznačne zvýhodnil dodávateľa tohto pôvodného systému a zároveň diskriminoval každého ďalšieho prípadného uchádzača, nakoľko na základe informácií poskytnutých v súťažných podkladoch, ako aj v ďalších dokumentoch, by nebol schopný predložiť svoju ponuku iný uchádzač,“ argumentuje úrad.

Podľa poslanca SDKÚ-DS Miroslava Beblavého môže byť tento prípad ďalším príkladom toho, čo všetko sú dnes obstarávatelia schopní urobiť preto, aby nemuseli reálne súťažiť. „Ja nevidím tým úradníkom do hlavy, ale keď poviem, že niekto musí dať funkčný prototyp a na to potrebuje podklady, ktoré má len jedna firma, buď je ten úradník veľmi nekompetentný, alebo veľmi presne vie čo robí,“ povedal pre Aktuálne.sk poslanec.

Takýto tender je podľa jeho slov buď šitý na mieru alebo príkladom extrémnej neschopnosti tých, ktorí ho pripravovali. Reakciu ministerstva sa portálu zatiaľ získať nepodarilo. Podľa informácií Aktuálne.sk však mal byť tender aj tak zrušený, pretože dotyčná firma nesplnila podmienku a prototyp nepredložila.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

VČERA - 18:01Domáce

Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby ostala koalícia jednotná a našla riešenie krízy. Deklarovali to predstavitelia strany Viera Leščáková a Dušan Velič po piatkovom rokovaní v bratislavskom vládnom hoteli Bôrik.

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

VČERA - 16:50Domáce

Slovenskí hasiči, ktorí pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku (NP) České Švajčiarsko na severozápade ČR, sa v sobotu (13. 8.) vracajú domov.

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

VČERA - 16:47Domáce

Bez SaS bude vláda Eduarda Hegera (OĽANO) nefunkčná a nebude mať v Národnej rade (NR) SR väčšinu.

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

VČERA - 16:30Domáce

Nič z toho, čo bolo povedané na koaličnom rokovaní, nevyzeralo ako kompromis a splnenie kardinálnej podmienky SaS.

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

VČERA - 14:22Domáce

Enviropolicajti odhalili trojicu páchateľov, ktorí začiatkom apríla tohto roka jazdili v koryte rieky Kysuca a usmrtili stovky rýb.