Čínsky premiér a Merkelová: Sýria potrebuje politické riešenie
- 8:55 29.10.2015
- Peking

Merkelová sa nachádza pod obrovským tlakom za to, ako pristupuje k vlne utečencov v Nemecku, ktorí pochádzajú prevažne zo Sýrie a Afganistanu.
Čínsky premiér Li Kche Čchiang a nemecká kancelárka Angela Merkelová sa dnes v Pekingu zhodli, že kríza v Sýrii musí mať politické riešenie.
Čína opakovane vyjadrila nesúhlas s použitím sily pri riešení krízy v Sýrii a vyhlasuje, že jediným východiskom je politické riešenie.
Rusko začalo minulý mesiac letecké útoky na ciele v Sýrii, čo ešte zdramatizovalo a posilnilo zahraničnú účasť na tamojšej občianskej vojne. Západ kritizoval ruské nálety skôr ako pokus podporiť sýrskeho prezidenta Bašára Asada, než údajne útočiť na Islamský štát (IS).
Li počas návštevy Merkelovej v Pekingu vyhlásil, že naliehavosť vyriešiť sýrsku situáciu silnie.
"Najdôležitejšie je chopiť sa príležitosti a realizovať politické riešenie - a začať rovnocenný, inkluzívny, otvorený politický dialóg," povedal novinárom čínsky premiér, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.
Li dodal, že mnoho svetových lídrov už navrhlo riešenia krízy. "Dúfame, že dáme tieto návrhy dohromady a v OSN pokročíme smerom k rezolúcii o Sýrii," uviedol Li. Doplnil, že Čína bude naďalej hrať "konštruktívnu úlohu".
Merkelová povedala: "Potrebujeme diplomatické politické riešenie. Naliehavo ho potrebujeme nájsť. Aspoň sú náznaky, že sa budú konať rozhovory, ktoré dajú dohromady nevyhnutných účastníkov."
Spojené štáty a ich spojenci takisto podnikajú nálety v Sýrii proti Islamskému štátu a podporujú opozičné skupiny bojujúce proti Asadovi.
Hoci Čína vo všeobecnosti hlasuje o sýrskej otázke rovnako ako jej spojenec Rusko, ďalší stály člen Bezpečnostnej rady OSN, v tomto období vyjadrila obavy zo zasahovania do sýrskych vnútorných záležitosti a opakovane vyzýva na politické riešenie.
Čína je zdržanlivým diplomatickým hráčom na Blízkom východe aj napriek svojej závislosti od ropy z tohto regiónu, ale mnohokrát už varovala, že vojenská akcia nemôže krízu ukončiť.
Merkelová sa nachádza pod obrovským tlakom za to, ako pristupuje k vlne utečencov v Nemecku, ktorí pochádzajú prevažne zo Sýrie a Afganistanu.
Li vyhlásil, že Čína je mimoriadne znepokojená utečeneckou krízou, ale "veľmi schvaľuje" snahy príslušných krajín náležite usídliť utečencov a vyhnúť sa humanitárnej kríze.
"Európska únia a Nemecko, s pomocou medzinárodného spoločenstva, dokážu vyriešiť túto výzvu," povedal čínsky premiér.

Rasmussen vyzval na zvýšenie obranných výdavkov NATO na 4 percentá HDP
Bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmunssen si myslí, že európske krajiny by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu aspoň na štyri percentá hrubého domáceho produktu.

Raši v Budapešti: Vzťahy Slovenska s Maďarskom sú vynikajúce vo všetkých oblastiach
Vzťahy medzi Slovenskou republikou a Maďarskom sú vynikajúce na úrovni vlád, parlamentov i vo všetkých pracovných oblastiach vzájomnej spolupráce, uviedol Richard Raši.

Kremeľ odmietol „neobjektívne závery“ ICAO a zodpovednosť za nehodu letu MH17
Kremeľ v utorok odmietol „neobjektívne závery“ Medzinárodnej organizácie civilného letectva, podľa ktorých je Rusko zodpovedné za zrútenie lietadla malajzijských aerolínii nad východom Ukrajiny v júli 2014.

Pápež Lev XIV. chce posilniť dialóg so židovskými komunitami
Pápež Lev XIV. v liste židovským komunitám vo svete prisľúbil, že rímskokatolícka cirkev s nimi chce posilniť dialóg.

Depardieu je vinný, potvrdil súd
Parížsky súd v utorok uznal francúzskeho herca Gérarda Depardieua vinným z napadnutia dvoch žien počas nakrúcania filmu v roku 2021. Uložil mu 18-mesačný podmienečný trest.