• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 8.5.2025Meniny má Ingrida
14°Bratislava

Padlo ďalšie obvinenie v kauze Slovenských elektrární

  • 18:28 28.10.2015
  • BRATISLAVA
Padlo ďalšie obvinenie v kauze Slovenských elektrární

Po minuloročných policajných raziách v Slovenských elektrárňach prichádza polícia s ďalším obvinením. Kým pred dvoma týždňami informovalo Prezídium policajného zboru SR o piatich obvineniach týkajúcich sa prevádzkovania Vodnej elektrárne Gabčíkovo, v tomto prípade ide o obvinenie osoby, ktorá mala v účtovníctve Slovenských elektrární skresľovať údaje obchodnej a hospodárskej evidencie. "Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v tíme Elektro obvinil Ľ. K. zo zločinu skresľovania údajov obchodnej a hospodárskej evidencie. Je dôvodné podozrenie, že účelovými účtovnými operáciami v individuálnej účtovnej závierke za rok 2005 v účtovníctve Slovenských elektrární vznikla pre Slovenskú republiku v zastúpení ministerstvom hospodárstva škoda veľkého rozsahu," informoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Škoda bola vyčíslená na viac ako 308 miliónov eur.

V Slovenských elektrárňach podľa policajtov stále pokračuje policajné vyšetrovanie. Ako uviedla pred dvoma týždňami pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Baloghová, naďalej v tejto veci prebieha prípravné konanie. Policajti však už stihli obviniť päť osôb. Malo ísť o ľudí pracujúcich do roka 2006 v štátnom podniku Vodohospodárska výstavba, ktorá mala vtedy na starosti aj prevádzku Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Obvinené osoby sa mali dopustiť obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom.

Talianska spoločnosť Enel, ktorá vlastní 66-percentný podiel Slovenských elektrární, je presvedčená, že policajné vyšetrovanie nesúvisí s jej činnosťou v podniku. Vyšetrovanie sa má podľa nej dotýkať obdobia pred vstupom Enelu do Slovenských elektrární. Vyšetrovanie je teda zamerané na skutočnosti, ktoré sa udiali v období pred dokončením akvizície Slovenských elektrární, t.j. v apríli 2006, čo mali potvrdzovať aj úradné dokumenty, ktoré policajti elektrárňam predložili. Slovenské elektrárne podľa hovorkyne Jany Burdovej poskytujú polícii plnú súčinnosť a potrebné informácie. "Obe vyšetrované kauzy sa týkajú obdobia pred privatizáciou Slovenských elektrární a nie je v nich zainteresovaný žiaden z manažérov, pracujúcich pre spoločnosť od roku 2006," uviedla Burdová.

Policajti navštívili Slovenské elektrárne minimálne dvakrát. Prvýkrát to bolo v júli minulého roka. Policajná razia bola podľa samotných policajtov súčasťou vyšetrovania vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. V tejto súvislosti policajti zaisťovali v podniku listinné a iné dôkazy. Druhýkrát prišli policajti po ďalšie dôkazy v decembri minulého roka. Tento policajný zásah mal nadväzovať na júlovú raziu a mal sa týkať Vodnej elektrárne Gabčíkovo.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päťtisíc megawattmi inštalovaného výkonu.
Zdroj: WebNoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode

DNES - 12:53Ekonomické

Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve

VČERA - 21:28Ekonomické

Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska

VČERA - 21:18Ekonomické

Snahy premiéra Roberta Fica o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

Cena zlata klesla, nadol ju tlačia očakávania rokovaní medzi Čínou a USA

Cena zlata klesla, nadol ju tlačia očakávania rokovaní medzi Čínou a USA

VČERA - 21:13Ekonomické

Cena zlata klesla v stredu o viac než 1 % po informáciách o príprave rokovaní vysokopostavených predstaviteľov Číny a Spojených štátov o obchode.

Z trhu sťahujú mrazené kuracie mäso

Z trhu sťahujú mrazené kuracie mäso

VČERA - 21:06Ekonomické

Zákazníci by toto mäso nemali konzumovať.