Rada Európy chváli našu ombudsmanku, štát jej nepomáha

Komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks apeluje na príslušné slovenské orgány, aby viac sledovali potreby Kancelárie verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, ktorá momentálne čelí nedostatočnému počtu zamestnancov a nedostatku peňazí na svoju činnosť.
Komisár ocenil Dubovcovej proaktívny prístup
Pozitívne komisár hodnotí proaktívny prístup ombudsmanky pri upozorňovaní na obzvlášť závažné problémy v oblasti dodržiavania ľudských práv, ako je napríklad nadmerné použitie policajnej sily voči rómskej menšine. Ocenil tiež iniciatívu Dubovcovej viac sa venovať práci v teréne a konať z úradnej moci.
Na druhej strane však negatívne zhodnotil, že jej práca sa nie vždy stretla s dostatočnou podporou zo strany štátu. Ministerstvo financií vyčleňuje na činnosť Kancelárie verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej menej peňazí, ako by potrebovala. V budúcom roku bude kancelária Jany Dubovcovej hospodáriť so sumou 1,2 milióna eur, čo je síce o 21-tisíc eur viac ako tento rok, no podľa jej poradcu pre médiá a komunikáciu Jána Glovička to opakovane nebude stačiť na obsadenie kancelárie plným počtom zamestnancov.
Podľa organizačnej štruktúry kancelárie by v nej malo pracovať 57 ľudí. Ani v roku 2016 nebude podľa neho možné prijímať a vybavovať fyzické a právnické osoby priamo v jednotlivých regiónoch Slovenska, pretože na túto rozpočtovú prioritu kancelária ombudsmanky nedostane opätovne ani euro.
Dubovcová nedostala na požadované priority ani euro
Schválený rozpočet na rok 2015 bol 1,179 milióna eur. Kancelária Jany Dubovcovej na rok 2015 žiadala financie na tri rozpočtové priority, no rezort financií jej nevyhovel, nedostala na ne ani euro. Ombudsmanka potrebovala prostriedky na posilnenie jej kancelárie v regiónoch cez odborných zamestnancov, zabezpečenie osvety o základných právach a slobodách ľudí, činnosti a rozsahu pôsobnosti verejnej ochrankyne práv a na obnovu techniky.
Komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks navštívil Slovensko v dňoch 15. až 19. júna. Zameral sa na systematickú prácu v oblasti ľudských práv a na boj proti diskriminácii najmä v prípade Rómov, zdravotne postihnutých a LGBTI ľudí. Počas svojej návštevy sa stretol s viacerými ministrami či inými predstaviteľmi štátu, ako napríklad s ministrom školstva Jurajom Draxlerom či splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity. Nevynechal však ani ministra vnútra Roberta Kaliňáka alebo šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka.
S Janou Dubovcovou sa komisár pre ľudské práva stretol 18. júna, zaujímal sa napríklad o jej neprerokovanú mimoriadnu správu z roku 2013, v ktorej sa venovala okrem iného diagnostike a rediagnostike detí z nepodnetného prostredia, vzdelávaniu rómskych detí a nerovnakému prístupu k nemu, ale aj policajnému zásahu v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou v júni 2013. Ako pre agentúru SITA uviedol Ján Glovičko, zo spoločného takmer dvojhodinového rozhovoru vyplynulo, že Slovensko musí venovať viac energie ochrane základných práv a slobôd.

Prezident: Fašistické zlo si nesmie nájsť nových kazateľov nenávisti
Prezident sa venoval aj aktuálnej situácii vo svete.

Šimečka: Hrôzy vojny si je potrebné pripomínať a poučiť sa z nich
Michal Šimečka si obete najväčšieho vojnového konfliktu v histórii uctil spolu s kolegami pri bratislavskom pamätníku na Slavíne.

KDH: Naša sloboda bola draho vykúpená obeťami 2. svetovej vojny
Milan Majerský pripomína, že 2. svetová vojna si vyžiadala desiatky miliónov obetí.

Iniciatíva Slovensko je Európa zorganizovala protestný pochod na Bradlo
Obyvatelia z rôznych častí Slovenska sa vo štvrtok dopoludnia zišli v Brezovej pod Bradlom, aby sa zúčastnili na pochode k Mohyle Milana Rastislava Štefánika.

Opozičné strany kritizujú prístup koalície k ÚS, rok a pol mu chýba sudca
Opozícia kritizuje, že už takmer rok a trištvrte nedokázal parlament zvoliť kandidátov na uvoľnené jedno miesto sudcu Ústavného súdu SR.