Cez Stredozemné more sa preplavilo v tomto roku už 552.000 migrantov
- 7:52 30.09.2015
- Rím/Brusel

Viac ako 388.000 utečencov sa podľa IOM preplavilo loďou z Turecka do Grécka, zatiaľ čo približne 131.000 sa týmto spôsobom pokúšalo dostať zo severu Afriky do Talianska
Približne 552.000 migrantov už v tomto roku podniklo nebezpečnú plavbu cez Stredozemné more, uviedla dnes Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).
Viac ako 388.000 utečencov sa podľa IOM preplavilo loďou z Turecka do Grécka, zatiaľ čo približne 131.000 sa týmto spôsobom pokúšalo dostať zo severu Afriky do Talianska. Menšie počty migrantov dorazili tiež do Španielska a na Maltu.
"Aj napriek tomu, že počet príchodov (utečencov) stále rastie, je potrebné zdôrazniť, že z hľadiska čísel nejde o mimoriadny stav," uviedol generálny riaditeľ IOM William Lacy Swing poukazujúc na približne štyri milióny sýrskych utečencov, ktoré doposiaľ prijali blízkovýchodne krajiny a Turecko.
Swing dodal, že Európa by sa mala snažiť vybudovať pre migrantov legálne trasy, aby sa nemuseli obracať na prevádzačov a ich lode, keďže pri pokusoch preplávať Stredozemné more zahynulo v tomto roku podľa údajov IOM už takmer 2900 ľudí.
Talianski záchranári v pondelok pomohli v sérii 11 záchranných operácií vytiahnuť na breh pri pobreží Líbye približne 1151 migrantov, uviedla talianska agentúra ANSA. Utečencov následne previezli do talianskych prístavov Lampedusa a Pozzallo.
Veľvyslanci členských štátov EÚ v Bruseli sa v pondelok dohodli, že 7. októbra bude spustená druhá fáza spoločnej vojenskej operácie proti pašerákom ľudí v Stredozemnom mori. Označenie celej operácie pritom zmenili na Sophia - podľa dievčatka, ktoré porodila somálska utečenka 22. augusta pri líbyjskom pobreží na palube nemeckej lode Schleswig-Holstein.
Prvá fáza zásahu EÚ proti pašovaniu ľudí cez Stredozemné more zahŕňala monitorovanie pomocou lodí, bezpilotných lietadiel a satelitov, počas druhej už budú nasadené zložky zastavovať a ničiť lode prevádzačov v medzinárodných vodách.
Väčšina z migrantov, ktorí prichádzajú do Grécka následne pokračuje vo svojej ceste cez susedné Macedónsko a ďalšie balkánske krajiny až do Rakúska či Nemecka.
V Macedónsku od júna zaregistrovali približne 103.000 utečencov, pričom asi tri štvrtiny z nich pochádzali zo Sýrie a desatina bola z Afganistanu, doplnila IOM.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom
Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí
Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu
Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia
Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

Orbán: Od nového pápeža neočakávam veľké zmeny; svet potrebuje duchovných vodcov
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán si nemyslí, že nový pápež Lev XIV. je Severoameričan, pretože - ak to podľa vlastných slov správne pochopil - pochádza z Peru.