• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.5.2025Meniny má Roland
Bratislava

V procese s exobhajcom Mikuláša Černáka vypovedal svedok

  • 17:24 25.09.2015
  • BANSKÁ BYSTRICA
V procese s exobhajcom Mikuláša Černáka vypovedal svedok

Výsluchom jedného z hlavných svedkov pokračovalo v piatok na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici nové pojednávanie s advokátom Danielom M. a ďalšími tromi osobami, obžalovanými z korupcie pri žiadostiach o prepustenie z väzby.

Nový proces s Danielom M. a spoluobžalovanými sa koná na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR. Ten akceptoval dovolania obžalovaných, zrušil pôvodné verdikty prvostupňového i odvolacieho súdu a vrátil vec na nové prerokovanie a rozhodnutie. Daniel M. je bývalým obhajcom Mikuláša Černáka.

Šarközi tvrdí, že jeho syn splnil všetky náležitosti

V rámci nového procesu sa súd zaoberá aj ďalšou obžalobou na Daniela M. za korupciu. Prokurátor mu kladie za vinu, že od Ladislava Šarköziho st. vo februári 2005 zobral úplatok 70-tisíc korún (2323 eur). Za to mal Daniel M. vybaviť podmienečné prepustenie z výkonu trestu Ladislava Šarköziho ml.

Svedok Ladislav Šarközi st. žije aj so synom a družkou vo Švédsku. Syna, ktorý mal tiež prísť vypovedať ako svedok, nepustili švédski policajti, lebo po prepustení z tamojšieho väzenia má do júna budúceho roku ochranný dohľad. Neprišla ani Šarköziho družka, pretože je chorá.

Na pojednávaní Šarközi vyhlásil, že obžalovaného Daniela M. nepozná a nikdy ho nevidel. Keď mal prečítať prísahu svedka, najprv tvrdil, že nemá okuliare, keď mu obhajca Ľubomír Samuel požičal svoje, tak vyhlásil, že nevie čítať ani písať. Opakoval, že nehľadal nikoho, aby pomohol synovi dostať sa na podmienku z výkonu trestu. Tvrdil, že syn splnil všetky náležitosti, aby sa tak stalo.

Nepotvrdil ani monitorovaný hovor

Na žiadosť prokurátora sa preto čítala Šarköziho výpoveď z prípravného konania. Šarközi pred súdom tvrdil, že pred vyšetrovateľom nepovedal to, čo sa v piatok čítalo zo zápisu z prípravného konania. Keď sudca prezentoval zvukové záznamy telefonických hovorov obžalovaného Daniela M. so svedkom, Šarközi vyhlásil, že tie hlasy sú pre neho neznáme. Rovnako nepotvrdil ani monitorovaný rozhovor v rómčine so synom vo väznici.

Podľa výpovede z prípravného konania dostal Šarközi od rimavskosobotských Rómov kontakt na Daniela M. Za pomoc pri prepustení syna mu sľúbil 70-tisíc korún, z čoho 40-tisíc dal advokátovi vopred, zvyšok po synovom prepustení.
Na otázku prokurátora ako prezývajú jeho syna, Šarközi povedal že Tuli. V tejto súvislosti súd na predošlom pojednávaní vypočul svedka, ktorý bol s Tulim v jednej cele.

Počul, keď Tuliho otec z ulice kričal synovi, že zariadil jeho prepustenie cez advokáta Daniela M. a sudcu Krajského súdu v Banskej Bystrici. Po rozhovore otca so synom svedok informoval kompetentných, o čom sa Šarköziovci bavili a následne sa začalo trestné stíhanie.

Obžalovaný advokát akúkoľvek korupciu popiera

Pôvodný prípad advokáta Daniela M. a troch spoluobžalovaných uzavrel sudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici v októbri 2008. Daniel M. za korupciu pri žiadostiach o prepustenie z väzby dostal osem rokov väzenia a peňažný trest 500-tisíc korún (16,6 tisíca eur).

Po dva roky nepodmienečne dostali obžalovaní Róbert Sch. z Brezna a manželia Danuša a Hilmi B. z Beňadikovej v okrese Liptovský Mikuláš. Advokátovi dali úplatky za prepustenie príbuzných z väzby a on sa s nimi delil so sudcom Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý v novembri 2005 zomrel.

Obžalovaný advokát akúkoľvek korupciu popiera. Tvrdí, že išlo iba o odmeny za právne služby. Rovnako za nevinných sa považujú i traja spoluobžalovaní. Proces s Danielom M. a tromi spoluobžalovanými pokračuje v októbri.
Zdroj: WebNoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Robert Fico sa v Moskve stretol so srbským prezidentom Vučičom

Robert Fico sa v Moskve stretol so srbským prezidentom Vučičom

DNES - 6:41Domáce

Srbský prezident Aleksandar Vučič sa vo štvrtok večer v Moskve stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom.

Stanislav Zvolenský: Teším sa s celou Cirkvou, že kardináli rýchlo zvolili nového pápeža

Stanislav Zvolenský: Teším sa s celou Cirkvou, že kardináli rýchlo zvolili nového pápeža

DNES - 5:51Domáce

Bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský sa teší, že kardináli rýchlo zvolili nového Svätého Otca. Uviedol to na webstránke Bratislavskej arcidiecézy.

Šimečka: Oceňujem slová nového pápeža o hodnotách mieru a spolupráce

Šimečka: Oceňujem slová nového pápeža o hodnotách mieru a spolupráce

VČERA - 21:22Domáce

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka oceňuje slová nového pápeža Leva XIV. po jeho zvolení, v ktorých hovoril o hodnotách mieru a spolupráce.

Ozbrojené sily SR hlásia mimoriadnu udalosť

Ozbrojené sily SR hlásia mimoriadnu udalosť

VČERA - 21:16Domáce

Pri mimoriadnej udalosti utrpel vojak strelné poranenie.

Fico priletel do Moskvy na oslavy 80. výročia konca druhej svetovej vojny

Fico priletel do Moskvy na oslavy 80. výročia konca druhej svetovej vojny

VČERA - 21:15Domáce

Slovenský premiér Robert Fico vo štvrtok večer pristál na letisku v Moskve, kde sa zúčastní na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny.