• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Utorok, 5.3.2024Meniny má Fridrich
Bratislava

Faktory, ktoré ovplyvňujú plodnosť u žien

 • 19:16 22.09.2015
 • Bratislava
Faktory, ktoré ovplyvňujú plodnosť u žien

Všetci vieme, že šanca na počatie dieťaťa sa znižuje vekom. No sú aj iné príčiny, okrem chorôb, ktoré môžu negatívne ovplyvniť plodnosť aj v mladom veku.

Ak sa vám nedarí počať dieťatko a vaše zdravotné výsledky sú pritom v poriadku, na vine budú iné faktory. Prečítajte si, čo môže u žien v produktívnom veku silne ovplyvniť ich plodnosť.

 • Obezita

Nejaké to kilo naviac nie je žiadnou prekážkou, no pri začínajúcej obezite sa začnú aj problémy s počatím. Obezita ovplyvňuje tvorbu hormónov a znižuje funkčnosť vaječníkov.

 • Anorexia

Extrémne chudé ženy majú zvyčajne nedostatok leptínu. A nedostatok tohto hormónu sa v tele ženy prejavuje poruchami v menštruačnom cykle. A pri takýchto komplikáciách je veľmi ťažké otehotnieť prirodzene.

 • Vek

Nielen menopauza zastaví vašu snahu o počatie. Problémy sa môžu začať už skôr – v niektorých prípadoch rok až dva pred skutočným začiatkom menopauzy. Ťažkosti s otehotnením u žien zvyčajne začínajú okolo veku 35 rokov.

Čítajte: Nechuť na sex a podráždenosť. Keď je v prechode MUŽ!

Samozrejme, možnosť počať sa tým nevylučuje.

 • Každodenné chemikálie

Zdanlivo nenápadné pesticídy a iné chemikálie, s ktorými bežne prichádzame roky do styku, môžu u žien spustiť skoršiu menopauzu. A tým aj znížiť ich šance na počatie.

 • Fajčenie

Priamo sa podieľa na schopnosti prirodzeného počatia. Až v 13% je fajčenie dôvod, prečo sa ženám nedarí počať. Fajčenie ovplyvňuje funkciu hormónov a aj DNA, u mužov aj u žien.

 • Alkohol

Niekoľko pohárikov týždenne na plodnosť nemá drastický dopad, no lekári varujú pred príliš častou konzumáciou alkoholu. Tá sa už podpisuje pod problémy s ovuláciou a spája sa aj s problémami počať prirodzeným spôsobom.

 • Stres

Ženy, ktoré sú často pod stresom, zvyknú mať zvýšené hladiny určitých enzýmov. A podľa štúdie v Human Reproduction (2014) majú aj väčšie komplikácie počať. Neznamená to, že stres je priamo zodpovedný za plodnosť, jeho celkový vplyv na procesy v ženskom tele ale dopad má. Ak sa snažíte počať počas stresového obdobia, musíte nájsť spôsob, ako sa so stresom účinne vyrovnať.

 • Kojenie

V spoločnosti je ešte stále populárny mýtus, že žena, ktorá kojí, nemôže otehotnieť. Kojenie nie je žiadna forma prirodzenej antikoncepcie ale zohráva úlohu pri opätovnom pokuse o počatie. Má totiž dopad na ovuláciu.

 • Extrémne cvičenie

Cvičenie je súčasťou zdravého životného štýlu, ale všetkého veľa škodí. A to najmä ak sa pokúšate splodiť dieťatko. Extrémny tréning má dopad na ovuláciu a tým pádom aj na plodnosť. S podobnými problémami sa môžu stretnúť ženy, ktoré tato cvičia päťkrát týždenne. Problémy zvyčajne signalizuje už vopred zmena v menštruačnom cykle.

 • Štítna žľaza

Problémy so štítnou žľazou môžu stáť aj za problémovým počatím. Ak ste si jej funkčnosť ešte nedali skontrolovať, možno je teraz tá vhodná doba.

Čítajte: Kolíše vám hladina hormónov? Tieto tipy vám pomôžu dostať ich späť do rovnováhy

 • Kofeín

Ako môže vaša obľúbená šálka kávy ovplyvniť vašu plodnosť? Nuž, nijako. Ak ale patríte k ženám, ktoré si pravidelne doprajú viac než dve kávy denne, môžete mať problém počať. Podľa dvoch štúdií má totiž kofeín dopad na pohyb vajíčka cez vaječníky.

Museli ste sa v niečom pri snahe počať obmedziť? Alebo sa vám pošťastilo otehotnieť bez komplikácií?

Zdroj: Info.sk, DK, health.com, webmd.com, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto povahové vlastnosti naznačujú vyššie riziko náhlej smrti

Tieto povahové vlastnosti naznačujú vyššie riziko náhlej smrti

VČERA - 19:36Zdravie

Ľudia s týmito osobnostnými črtami majú vyššie riziko úmrtia v dôsledku infarktu.

Sklerózou multiplex trpia častejšie ženy

Sklerózou multiplex trpia častejšie ženy

21:16 03.03.2024Zdravie

Skleróza multiplex častejšie postihuje ženy ako mužov. Predpokladá sa, že by za to mohli zodpovedať pohlavné hormóny.

Cestoviny nie sú nezdravé, takejto príprave sa však vyhnite

Cestoviny nie sú nezdravé, takejto príprave sa však vyhnite

18:08 03.03.2024Zdravie

Cestoviny ako také netreba zatracovať. Ak sa však chcete vyhnúť negatívnym zdravotným následkom ich konzumácie, jedzte ich podľa odporúčaní odborníkov.

Neurológ: Nikdy nepite kávu s mliekom! Takéto to má následky na črevá a mozog

Neurológ: Nikdy nepite kávu s mliekom! Takéto to má následky na črevá a mozog

6:31 03.03.2024Zdravie

Káva sa obvykle považuje za celkom zdravý nápoj. Zvrat nastáva, ak ju pijete spolu s ochucovadlom.

Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

9:14 26.02.2024Zdravie

Účinnosť a bezpečnosť lieku môžu ovplyvniť aj interakcie s potravinami.