• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Sobota, 2.7.2022Meniny má Berta
27°Bratislava

Faktory, ktoré ovplyvňujú plodnosť u žien

 • 19:16 22.09.2015
 • Bratislava
Faktory, ktoré ovplyvňujú plodnosť u žien

Všetci vieme, že šanca na počatie dieťaťa sa znižuje vekom. No sú aj iné príčiny, okrem chorôb, ktoré môžu negatívne ovplyvniť plodnosť aj v mladom veku.

Ak sa vám nedarí počať dieťatko a vaše zdravotné výsledky sú pritom v poriadku, na vine budú iné faktory. Prečítajte si, čo môže u žien v produktívnom veku silne ovplyvniť ich plodnosť.

 • Obezita

Nejaké to kilo naviac nie je žiadnou prekážkou, no pri začínajúcej obezite sa začnú aj problémy s počatím. Obezita ovplyvňuje tvorbu hormónov a znižuje funkčnosť vaječníkov.

 • Anorexia

Extrémne chudé ženy majú zvyčajne nedostatok leptínu. A nedostatok tohto hormónu sa v tele ženy prejavuje poruchami v menštruačnom cykle. A pri takýchto komplikáciách je veľmi ťažké otehotnieť prirodzene.

 • Vek

Nielen menopauza zastaví vašu snahu o počatie. Problémy sa môžu začať už skôr – v niektorých prípadoch rok až dva pred skutočným začiatkom menopauzy. Ťažkosti s otehotnením u žien zvyčajne začínajú okolo veku 35 rokov.

Čítajte: Nechuť na sex a podráždenosť. Keď je v prechode MUŽ!

Samozrejme, možnosť počať sa tým nevylučuje.

 • Každodenné chemikálie

Zdanlivo nenápadné pesticídy a iné chemikálie, s ktorými bežne prichádzame roky do styku, môžu u žien spustiť skoršiu menopauzu. A tým aj znížiť ich šance na počatie.

 • Fajčenie

Priamo sa podieľa na schopnosti prirodzeného počatia. Až v 13% je fajčenie dôvod, prečo sa ženám nedarí počať. Fajčenie ovplyvňuje funkciu hormónov a aj DNA, u mužov aj u žien.

 • Alkohol

Niekoľko pohárikov týždenne na plodnosť nemá drastický dopad, no lekári varujú pred príliš častou konzumáciou alkoholu. Tá sa už podpisuje pod problémy s ovuláciou a spája sa aj s problémami počať prirodzeným spôsobom.

 • Stres

Ženy, ktoré sú často pod stresom, zvyknú mať zvýšené hladiny určitých enzýmov. A podľa štúdie v Human Reproduction (2014) majú aj väčšie komplikácie počať. Neznamená to, že stres je priamo zodpovedný za plodnosť, jeho celkový vplyv na procesy v ženskom tele ale dopad má. Ak sa snažíte počať počas stresového obdobia, musíte nájsť spôsob, ako sa so stresom účinne vyrovnať.

 • Kojenie

V spoločnosti je ešte stále populárny mýtus, že žena, ktorá kojí, nemôže otehotnieť. Kojenie nie je žiadna forma prirodzenej antikoncepcie ale zohráva úlohu pri opätovnom pokuse o počatie. Má totiž dopad na ovuláciu.

 • Extrémne cvičenie

Cvičenie je súčasťou zdravého životného štýlu, ale všetkého veľa škodí. A to najmä ak sa pokúšate splodiť dieťatko. Extrémny tréning má dopad na ovuláciu a tým pádom aj na plodnosť. S podobnými problémami sa môžu stretnúť ženy, ktoré tato cvičia päťkrát týždenne. Problémy zvyčajne signalizuje už vopred zmena v menštruačnom cykle.

 • Štítna žľaza

Problémy so štítnou žľazou môžu stáť aj za problémovým počatím. Ak ste si jej funkčnosť ešte nedali skontrolovať, možno je teraz tá vhodná doba.

Čítajte: Kolíše vám hladina hormónov? Tieto tipy vám pomôžu dostať ich späť do rovnováhy

 • Kofeín

Ako môže vaša obľúbená šálka kávy ovplyvniť vašu plodnosť? Nuž, nijako. Ak ale patríte k ženám, ktoré si pravidelne doprajú viac než dve kávy denne, môžete mať problém počať. Podľa dvoch štúdií má totiž kofeín dopad na pohyb vajíčka cez vaječníky.

Museli ste sa v niečom pri snahe počať obmedziť? Alebo sa vám pošťastilo otehotnieť bez komplikácií?

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, health.com, webmd.com, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto spánková poloha vám dokáže najlepšie prečistiť mozog

Táto spánková poloha vám dokáže najlepšie prečistiť mozog

VČERA - 20:04Zdravie

Táto poloha je podľa neurovedcov najlepšia pre zdravie mozgu a prevenciu Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

Rakovina čriev: 2 príznaky pri kašľaní, ktoré môžu naznačovať smrteľné ochorenie

Rakovina čriev: 2 príznaky pri kašľaní, ktoré môžu naznačovať smrteľné ochorenie

19:48 30.06.2022Zdravie

Pri pomyslení na rakovinu hrubého čreva nám ako prvé napadajú varovné príznaky týkajúce sa trávenia. Mnohých však prekvapí, že tento typ ochorenia sa prejavuje aj pri kašľaní.

​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

7:21 30.06.2022Zdravie

Už po desiatich sekundách dokážete zistiť, či sa stanete obeťou smrteľných ochorení. Stačí sa postaviť na jednu nohu.

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

20:56 29.06.2022Zdravie

Rakovina pľúc patrí medzi najfatálnejšie typy onkologických ochorení na svete. Včasná diagnostika je kľúčom k zlepšeniu prognózy. Tieto príznaky preto nesmiete ignorovať.

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

20:04 26.06.2022Zdravie

Grilovacia sezóna sa rozbieha a niektoré chyby v úprave mäsa môžu mať pre vás ďalekosiahle následky.