Utečenecké kvóty Fico odmietne, bezpečnostné riziko je veľké

Ak by v utorok na prípadnom hlasovaní ministri vnútra členských krajín EÚ odhlasovali kvalifikovanou väčšinou povinné kvóty na rozdelenie utečencov, Slovensko sa postaví proti tomuto uzneseniu. V nedeľnej mimoriadnej relácii televízie Markíza s názvom Utečenecká kríza to povedal predseda vlády Robert Fico, podľa ktorého Slovensko v takomto prípade využije právne mechanizmy, ktoré umožňuje Lisabonská zmluva.
Premiér zároveň povedal, že hlasovanie o prerozdelení utečencov je príliš vážna téma, aby o nej rozhodli ministri vnútra bežným hlasovaním. Fico vidí v procedúre rozhodovania ministrov vnútra snahu vyhnúť sa zasadnutiu premiérov a predsedov vlád, kde je pri rozhodovaní nevyhnutná jednomyseľnosť. "Budem považovať za veľký zásah do pravidiel fungovania EÚ, ak sa bude silou presadzovať názor oproti inému názoru," povedal Fico.
Predseda vlády v relácii upozornil aj na problém ekonomickej migrácie. Fico sa pýta, prečo ak niekto uteká pred vojnou, uteká aj z bezpečného Srbska do Maďarska a z bezpečného Maďarska do Rakúska a odtiaľ do Nemecka. "Trvám na tom, že hlavný dôvod migrácie týchto ľudí je ekonomický. Inak by ostali už na území tých krajín, kde sa môžu cítiť bezpečne," tvrdí Fico s tým, že je povinnosťou Európskej komisie a členských štátov, aby začali odlišovať ľudí, ktorým treba pomôcť, od tých, ktorí idú na západ pre ekonomické dôvody. Návrh komisie na prerozdelenie utečencov je pritom podľa Fica permanentný, čiže stále sa opakujúci, systém, podľa ktorého by na Slovensku mohlo byť v istom momente až 50-tisíc migrantov.
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár uviedol, že už dvakrát v parlamente podporili návrh proti povinným kvótam. "Odmietame povinné kvóty, ekonomickí migranti tu nemajú čo hľadať, ale apelujeme na ľudskosť," tvrdí Bugár. Vláda by podľa neho mala byť aktívna v tom, aby strach z ľudí opadol.
Fico, naopak, tvrdí, že sa zahrávame s ohňom, keďže o týchto ľuďoch nič nevieme. "Keď je niekto presvedčený, že na Slovensko príde 2000 migrantov, o ktorých budeme niečo vedieť, tak sa mýli. Títo ľudia prešli cez hranice bez toho, aby ich niekto zastavil, identifikoval. Neboli odobraté odtlačky prstov. Bezpečnostné riziko je vysoké," hovorí Fico.

Šutaj Eštok: Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia z EÚ
Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.

Premiér sa poďakoval pracujúcim, sviatok práce označil za mimoriadne dôležitý
Sviatok práce, ktorý sa oslavuje 1. mája, je „mimoriadne vážny a dôležitý“ štátny sviatok.

SHMÚ: V posledných desaťročiach je náročné nájsť rozkvitnutú čerešňu na 1. mája
Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).

Hnutie Slovensko: Právo veta v EÚ je kľúčové, no nesmie viesť k neflexibilite
Najakútnejšou výzvou, ktorej čelí EÚ, je podľa hnutia Slovensko posilnenie odolnosti voči globálnym krízam, od bezpečnostných hrozieb po ekonomické a energetické neistoty.

ŠÚKL: Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B či detská obrna
Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B, detská obrna, pravé kiahne, tetanus či záškrt.