V Burkine došlo k prevratu, moci sa ujala prezidentská garda
- 14:57 17.09.2015
- OUAGADOUGOU

Vodcovia prevratu v africkom štáte Burkina Faso dnes za predsedu prechodnej vládnej rady vymenovali generála elitnej prezidentskej gardy Gilberta Diendérého. Vo vyhlásení, ktoré odvysielala miestna televízia, súčasne oznámili uzavretie pozemných aj vzdušných hraníc krajiny a zákaz nočného vychádzania.
Vzbúrenci v stredu zatkli lídrov dočasnej vlády: medzi zatknutými je okrem niekoľkých ministrov aj prezident Michel Kafando a premiér Yacouba Isaac Zida. Vojaci, ktorí vtrhli do vládnej budovy, kde práve zasadal kabinet, patria podľa agentúry DPA k prezidentskému bezpečnostnému oddielu. Vo štvrtkovom vyhlásení pučisti ústami plukovníka Mamadoua Bambu oznámili, že zosadili všetkých politikov dočasnej vlády a rozpustili dočasné vládne inštitúcie.
Zatknutie burkinského prezidenta a premiéra vzbudzuje obavy z možného začiatku protištátneho prevratu v tejto západoafrickej krajine. Dočasná vláda by mala zostať pri moci do daných volieb, ktoré sú naplánované na 11. októbra. Európska únia odsúdila štátny prevrat v Burkine Faso a žiada okamžité prepustenie zadržaných vládnych predstaviteľov. K tejto výzve sa pridali Bezpečnostná rada OSN i Francois Hollande, prezident Francúzska, ktoré svojich občanov žijúcich v Burkine Faso vyzvalo, aby neopúšťali svoje domovy.
Africká únia pohrozila sankciami
Bývalý burkinský prezident Blaise Compaoré, ktorý stál na čele krajiny 27 rokov, bol zosadený vlani počas ľudového povstania. Demonštranti podpálili parlament, protestujúc proti jeho snahe o zmenu ústavy so zámerom predĺžiť si moc.
Compaoré utiekol do exilu v susednom Pobreží Slonoviny vlani v októbri.
Africká únia (AÚ) pohrozila krajine sankciami, ak nedôjde k odovzdaniu moci civilistom. Následne bola podpísaná dohoda o dočasnej vláde, ktorej mandát mal vyústiť do volieb. Burkina Faso, kde sú rozmiestnené francúzske špeciálne sily, je dôležitým spojencom Paríža i Washingtonu v boji proti islamistickým militantom v západnej Afrike.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom
Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí
Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu
Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia
Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

Orbán: Od nového pápeža neočakávam veľké zmeny; svet potrebuje duchovných vodcov
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán si nemyslí, že nový pápež Lev XIV. je Severoameričan, pretože - ak to podľa vlastných slov správne pochopil - pochádza z Peru.