Irán objavil veľké zásoby uránu, čoskoro otvorí novú baňu
- 10:21 13.09.2015
- DUBAJ

V Iráne objavili nové, neočakávane veľké zásoby uránu a čoskoro tam otvoria novú baňu na tento rádioaktívny prvok využiteľný na civilné aj vojenské účely. Oznámila to v sobotu Iránska organizácia pre atómovú energiu, ktorú citovala agentúra Reuters.
Západní analytici sa doposiaľ domnievali, že Irán disponuje len neveľkými ložiskami uránu a že skôr či neskôr bude nútený túto látku dovážať zo zahraničia, uviedla agentúra Reuters.
"Pred začiatkom leteckého prieskumu uránových rúd sme neboli príliš optimistický, ale nové objavy nám dodali sebaistotu," vyhlásil šéf Iránskej organizácie pre atómovú energiu (AEOI) Alí Akbar Sálehí. Zdôraznil, že nemôže prezradiť, akými zásobami uránu jeho krajina disponuje. Doposiaľ boli preskúmané asi dve tretiny územia Iránu a prieskum by mal byť kompletne zavŕšený počas nasledujúcich štyroch rokov.
Odporúčame:
Kerry uistil Izrael, USA pomôžu udržať v krajine bezpečie
Obama získal pre dohodu s Iránom potrebné hlasy senátorov
Irán odsúdil dvoch údajných špiónov v prospech Izraela a USA
Irán uzavrel prelomovú dohodu
Iránska islamská republika v júli uzavrela potenciálne prelomovú dohodu so svetovými mocnosťami, ktorá má obmedziť jej jadrový program výmenou za zrušenie medzinárodných sankcií. Veľmoci preto budú podľa agentúry Reuters pozorne sledovať prípadné náznaky väčšej uránovej sebestačnosti Teheránu.
Americké ministerstvo zahraničných vecí po sobotňajšom oznámení Iránu zdôraznilo, že akékoľvek nové zásoby uránu budú na základe novej jadrovej dohody podliehať rovnakému medzinárodnému dohľadu ako už existujúce iránske uránové bane. "Po akomkoľvek porušení tohto záväzku bude nasledovať náležitá reakcia," vyhlásil hovorca Štátneho departmentu.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom
Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí
Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu
Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia
Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

Orbán: Od nového pápeža neočakávam veľké zmeny; svet potrebuje duchovných vodcov
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán si nemyslí, že nový pápež Lev XIV. je Severoameričan, pretože - ak to podľa vlastných slov správne pochopil - pochádza z Peru.