V Martine liečia urologických pacientov neurostimuláciou

Martinská univerzitná nemocnica začala ako prvá na Slovensku liečiť urologických pacientov neurostimuláciou.
„Unikátnu operáciu podstúpili prvé dve pacientky. Zákrok viedol urológ Ján Švihra s neurochirurgom Martinom Benčom a cez videokonferenciu ho sledovali aj študenti Jesseniovej lekárskej fakulty,“ povedala Kapustová.
Implantácia neurostimulátora a jeho prepojenie so sakrálnymi nervami prebieha v lokálnej anestézii a operácia netrvá viac ako dve hodiny. „Akonáhle je neurostimulátor implantovaný, prepojí sa prostredníctvom elektród so sakrálnymi nervami a začína vysielať jemné elektrické impulzy. Tieto svojim spôsobom nahrádzajú impulzy z mozgu, ktoré regulujú fungovanie močového mechúra u zdravých ľudí. Stimuláciu nastavujeme pomocou programátora na diaľku,“ vysvetlil urológ Ján Švihra.
Terapia technológiou InterStim je určená pre ľudí, ktorým zlyhali predchádzajúce spôsoby klasickej a medikamentóznej liečby. K poškodeniu svalov alebo nervov močového ústrojenstva môže podľa Švihru dôjsť po pôrode, v dôsledku obezity, cukrovky, rakoviny prostaty, rakoviny močového mechúra alebo v dôsledku neurologických porúch. „Odhaduje sa, že v Európe má problémy s ovládaním močového mechúra až 45 miliónov ľudí, pre ktorých sa problém vymočiť sa alebo naopak nekontrolovateľné odkvapkávanie a odtekanie moču stáva každodennou nepríjemnosťou,“ dodala Kapustová.
Urologická klinika Univerzitnej nemocnice Martin začala ošetrovať prvých pacientov v roku 1950, dnes zabezpečuje komplexnú diagnostickú a liečebno-preventívnu starostlivosť pre pacientov s ochoreniami urogenitálneho systému u detí i dospelých. Poskytuje diagnostiku a liečbu vrodených vývojových anomálií, nádorových ochorení, konkrementov v obličkách a močových cestách, benígnej hyperplázie prostaty, inkontinencie moču a sexuálnych porúch u mužov. Klinika sa špecializuje na detskú urológiu, urologickú onkológiu, liečbu inkontinencie moču a porúch dolných močových ciest, liečbu nefrolitiázy a na andrológiu. Má k dispozícii 36 lôžok, 12 lekárov a 23 zdravotných sestier.

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor
Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi
Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny
Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu
O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu
Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.