• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
16°Bratislava

Lipšic vyzýva Smer a KDH, vaši europoslanci by mali odísť

  • 14:54 10.09.2015
  • BRATISLAVA
Lipšic vyzýva Smer a KDH, vaši europoslanci by mali odísť

Predsedovia Smeru-SD Robert Fico a KDH Ján Figeľ by podľa predsedu stranu NOVA Daniela Lipšica mali vyzvať svojich europoslancov, aby sa vzdali poslaneckých mandátov.

VŠETKO O UTEČENCOCH

Europoslanci týchto strán podľa Lipšica hlasovali v europarlamente v rozpore so záujmami Slovenska, keďže v EP podporili zavedenie kvót pre migrantov, hoci lídri Smeru-SD a KDH kvóty odmietajú podobne ako takmer celá slovenská politická scéna. Rozpor medzi postojom europoslancov za Smer a KDH a oficiálnou pozíciou slovenskej vlády a premiéra podľa Lipšica znižuje dôveryhodnosť Slovenska na medzinárodnej scéne.

Treba odlišovať utečencov a ekonomických migrantov

Koalícia OĽaNO – NOVA vo štvrtok predstavila osembodový návrh vyhlásenia k riešeniu migračnej krízy, o ktorej má parlament diskutovať v úvode septembrovej schôdze. Podľa Lipšica treba dôsledne odlišovať utečencov a ekonomických migrantov. Premiér a vláda by mali podľa opozičnej koalície trvať na odmietavom stanovisku k zavedeniu kvót, ktoré sú podľa Lipšica v rozpore s princípmi solidarity a subsidiarity, na ktorých stojí Európska únia.

Utečencom, ktorí utekajú pred vojnou a prenasledovaním, by malo Slovensko pomôcť a to na dobrovoľnej báze. Bez zbytočného odkladu treba podľa OĽaNO – NOVA poskytnúť pomoc rodinám z ohrozených náboženských skupín zo Sýrie a Iraku v spolupráci s cirkvami a neziskovými organizáciami.

Odporúčame:

Z Maďarska prúdili tisíce utečencov, Rakúsko uzavrelo cestu

Utečenci podľa Kaliňáka nie sú ryža, ktorú treba prerozdeliť

Bratislava pomôže utečencom, vyčlenila priestor na pomoc

Orbán vyšle k hraniciam vojakov, Mníchov utečencov víta

Eurokomisia určila kvóty, Slovensko má prijať 2287 utečencov

Europoslanci skritizovali Fica, hnevá ich postoj k migrantom

Voči utečencom sme solidárni, Lajčák hovorí o balíku pomoci

Slovensku hrozia za neprijatie migrantov vysoké pokuty

USA chcú pomôcť Európe s migrantmi, prijať ich však nemôžu

Únia potrebuje spoločný azylový systém, vyhlásila Merkelová

Migranti mieria do Švédska, polícia má údajných pašerákov

Nemecko by v budúcnosti zvládlo pol milióna utečencov za rok


Vláda by mala predložiť novelu o azyle

Vláda by podľa Lipšica mala predložiť novelu zákona o azyle, ktorá by umožňovala odňatie azylu v prípade spáchania úmyselného trestného činu. V koní o azyle treba podľa opozičnej koalície dôsledne preverovať žiadateľov o azyl tak, aby sa minimalizovali hrozby pre bezpečnosť SR.

Na rokovaní Európskej rady by malo Slovensko podľa Lipšica iniciovať spustenie hodnotiaceho mechanizmu voči krajinám, ktoré dlhodobo porušujú Schengenské pravidlá ochrany vonkajších hraníc. Rovnako by SR mala trvať na vytvorení konkrétneho a efektívneho mechanizmu návratu a readmisie všetkých ekonomických migrantov do ich domovských štátov.

Európska rada by mala prijať vyhlásenie, ktoré vyšle jednoznačný signál, že všetci ekonomickí migranti budú vracaní do domovských štátov. Slovensko by podľa Lipšica zároveň malo schváliť humanitárnu pomoc Turecku, Jordánsku a Libanonu, kde sa nachádza najväčšie množstvo utečencov.

Mikolášikovi zlyhalo hlasovacie zariadenie

Podľa europoslanca Vladimíra Maňku (Smer-SD) to musí byť veľké zúfalstvo kresťana, keď v najťažšej situácii, akú obyvatelia Európy zažívajú, neváha namiesto ponúkania riešení rozdeľovať spoločnosť pre svoje osobné záujmy. Maňka včera pozitívne hlasoval pri Lipšicom kritizovanom hlasovaní.

"Okrem toho má zlé informácie, ktoré niekto zrejme naschvál zverejnil alebo si ich neoveril. Hlasovanie nebolo o kvótach, ale o pomoci krajinám, kde prichádza najviac migrantov, aby sme zabezpečili financovanie tohto procesu," povedal Maňka vo štvrtok pre agentúru SITA.

Bez financovania z rozpočtu EÚ by podľa neho ten proces bol nezvládnuteľný. "Ale napríklad aj o tom, aby sme brali ohľad, ak niekoho premiestňujú, aby neodtrhli deti od rodičov alebo najbližších rodinných príslušníkov. V jednom odseku niekto neviem prečo vsunul odsek o povinných kvótach. Tento odsek som odmietol a hlasoval som proti," zdôraznil europoslanec.

Pozitívne hlasoval aj europoslanec za KDH Miroslav Mikolášik. "Pri danom hlasovaní technicky zlyhalo moje hlasovacie zariadenie, ktoré nesprávne zaregistrovalo hlasovanie o kvótach. To som náležite aj nahlásil. Pri hlasovaní som sa zdržal. Pri dnešnom hlasovaní o záväzností kvót som tiež toto hlasovanie nepodporil," povedal vo štvrtok pre agentúru SITA Mikolášik.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nádaská: Slobodne sme sa k oslavovaniu Dňa matiek vrátili až po roku 1989

Nádaská: Slobodne sme sa k oslavovaniu Dňa matiek vrátili až po roku 1989

DNES - 11:01Domáce

Deň matiek sa oslavuje v rôznych krajinách sveta počas rôznych období roka.

Robert Fico rokoval v Moskve s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom

Robert Fico rokoval v Moskve s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom

DNES - 9:42Domáce

Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico absolvoval v rámci pracovnej návštevy Moskvy bilaterálne rokovanie s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom.

PS chce znížiť kvórum pri disciplinárnom návrhu na generálneho prokurátora

PS chce znížiť kvórum pri disciplinárnom návrhu na generálneho prokurátora

DNES - 9:36Domáce

Opozičné hnutie PS navrhuje zmenu kvóra poslancov Národnej rady SR potrebného na podanie návrhu na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi.

Filip Kuffa chce manažovať populáciu medveďa cez poľovníkov ako v minulosti

Filip Kuffa chce manažovať populáciu medveďa cez poľovníkov ako v minulosti

DNES - 8:36Domáce

Envirorezort intenzívne pripravuje monitoring medveďa a revíziu programu starostlivosti o medveďa hnedého, ktorý má už takmer desať rokov.

Fico rokoval s brazílskym prezidentom, jednou z hlavných tém bola energetika

Fico rokoval s brazílskym prezidentom, jednou z hlavných tém bola energetika

DNES - 7:55Domáce

Robert Fico sa v Moskve stretol s prezidentom Brazílie Luizom Ináciom Lulom da Silvom, pričom jednou z hlavných tém rokovania bola energetická spolupráca.