• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Nenápadné príznaky, že ste vystresovaní

 • 20:29 07.09.2015
 • Bratislava
Nenápadné príznaky, že ste vystresovaní

Stres a zhon sa stali každodennou súčasťou nášho života. A to až do takej miery, že si často neuvedomujeme signály, ktoré nám naše telo pred kolapsom vysiela.

Ak máte stresujúce zamestnanie, veľa povinností doma a k tomu problémy v osobnom živote, je úplne prirodzené, že stres je súčasťou vášho života. Pri jeho dlhodobom pôsobení ale riskujeme kolaps – či už mentálny alebo fyzický. Nepodceňujte teda jeho nenápadné príznaky.

 • Víkendové migrény

Celý týždeň sa vám podarí akosi zvládnuť a keď chcete počas víkendu vypnúť, dostane vás migréna. Nie je nič nezvyčajné, že pri náhlom uvoľnení od stresu sa môžu dostaviť prudké bolesti hlavy. Keď spomalíme a uvoľníme sa, náš autopilot, vďaka ktorému sme zvládali toľko povinností, sa vypne. A vtedy začneme vnímať signály tela, ktoré sme počas pracovného týždňa odsúvali na vedľajšiu koľaj.

Čítajte: Trápia vás časté migrény? Naučte sa im predchádzať

 • Silné menštruačné bolesti

U žien, ktoré pravidelne čelia stresu sú omnoho vyššie šance bolestivej menštruácie. Stres v tomto prípade zohráva negatívnu úlohu pri hormonálnej rovnováhe. Ak môžete, skúste vyhnať stres aj bolesť z tela pravidelným cvičením.

 • Problémy v ústnej dutine

Nečakané afty v ústach, bolesti hrdla, krvácanie ďasien, škrípanie zubami – to všetko môžu byť sprievodné znaky nadmerného stresu. Proti škrípaniu zubov vyskúšajte nočný chránič na zuby. Bolesti hrdla môžete poraziť kloktaním slanej vody alebo výluhu z repíka či šalvie. Ku krvácaniu ďasien zo stresu dochádza v dôsledku zvýšenej produkcie korzitolu, ktorý naruší imunitný systém a dovolí baktériám napádať ďasná. Tu si pomôžete zvýšenou ústnou hygienou.

Ako si poradiť s aftami sa dozviete v tomto článku.

 • Akné

Stres podnecuje vznik zápalov v našom tele a to sa týka aj pokožky. Konkrétne to môže viesť ku vzniku akné a to napriek tomu, že s ním zvyčajne problémy nemáme. Odporúča sa teda zvýšená starostlivosť o pleť – nezanedbajte čistenie a výživu.

Čítajte: Ako bojovať proti akné: 3 jednoduché spôsoby

 • Silná chuť vyjedať

Za vašou nezvyčajne veľkou chuťou vyjedať nemusia byť iba hormóny. Počas náročných období môže stres pôsobiť ako spúšťač nekontrolovateľného hladu. Ak svoje chute naozaj neviete ovládnuť, konzumujte aspoň také jedlá, aby ste neskôr nemali výčitky.

Čítajte: Tipy pre nočné vyjedanie bez výčitiek

 • Svrbenie

Škrabanie sa nie je iba jedným z vizuálnych prejavov nervozity. Samotný pocit svrbenia na pokožke (najčastejšie na rukách alebo tvári) je pomerne častým signálom stresu u dospelých aj detí. Stres totiž zvýši citlivosť niektorých kožných receptorov a nervov, čo spôsobí pocit šteklenia na koži. Ak sa teda musíte škrabať zdanlivo bez príčiny, je vysoká šanca, že za tým bude stres.

 • Zhoršenie alergie

Ak patríte medzi alergikov a vaša alergia sa napriek liekom zhoršuje, jednou z možných príčin je aj stres. Podľa pozorovaní Ohio State University College z roku 2008, až polovica alergikov zažíva zhoršenie prejavov alergie kvôli stresu.

 • Bolesti brucha

Počas stresu sa až o tretinu zvyšuje riziko vzniku bolestí brucha alebo problémov s trávením. Toto je častý symptóm psychického stresu aj u detí. Spojitosť zatiaľ nie je jednoznačne vysvetlená, predpokladá sa ale, že keď náš mozog prijíma dlhodobé signály stresu, niektoré z nich sa prenesú aj na tie nervy, ktoré ovplyvňujú tráviaci systém. Ak ale zažívate bolesti brucha aj mimo stresové obdobia, mali by ste vyhľadať lekára. Je totiž možné, že v tomto prípade trpíte iným ochorením.

Ako reaguje na dlhodobý stres vaše telo? Všímate si signály a spomalíte tempo povinností?

Zdroj: Info.sk, DK, prevention.com, psychologytoday.com, health.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto drobné korenie dokáže liečiť bolesť hrdla a prechladnutie

Toto drobné korenie dokáže liečiť bolesť hrdla a prechladnutie

VČERA - 7:43Zdravie

Domáci recept vám pomôže zmierniť príznaky prechladnutia.

7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

16:35 03.12.2023Zdravie

Nevítaná opica nie je jediný nepríjemný následok pitia alkoholu. Ukazuje sa, že táto ľahká droga dokáže viac ako jedným spôsobom zásadne poškodiť aj zdravie čriev.

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

7:29 03.12.2023Zdravie

Najčastejším dôvodom upchatia nosa a krvácania z neho je prechladnutie. Lekárnik však hovorí aj o ďalších možnostiach.

Žena sa nakazila detským ochorením po použití nákupného vozíka. Na toto si dajte pozor

Žena sa nakazila detským ochorením po použití nákupného vozíka. Na toto si dajte pozor

21:02 02.12.2023Zdravie

Ochorenie, ktoré sa väčšinou prejavuje u detí, môže postihnúť aj dospelých. Na toto si treba pri nakupovaní dať pozor.

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia

19:46 01.12.2023Zdravie

Zmeny sa prejavili už behom niekoľkých týždňov.