Slovinské reformy viaznu, ústavu a dane odložili
- 14:54 06.05.2013
- ĽUBĽANA

Slovinská vláda sa nedohodla s opozíciou na zmene ústavy, ktorá má uľahčiť plnenie reformného programu. Informovala o tom v nedeľu predsedníčka vlády Alenka Bratušeková.
Politické strany mali v pondelok rokovať o zmene pravidiel pre vypísanie referenda, stretnutie sa však odkladá a vládna koalícia tiež navrhla odklad rozhovorov o kontroverznej daňovej reforme, ktoré sa mali uskutočniť v utorok, dodala premiérka.
Stredo-pravá Slovinská demokratická strana (SDS) bývalého premiéra Janeza Janšu žiada hlasovanie o tzv. zlatom pravidle, podľa ktorého má krajina do roku 2015 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. Vládna koalícia označuje tento termín za nereálny a chce ho posunúť na rok 2017, informuje agentúra AFP. Vláda premiérky Bratušekovej, ktorá je v úrade iba šesť týždňov, musí do štvrtka zaslať Európskej komisii (EK) plán riešenia bankovej krízy a ozdravenia verejných financií.
Slovinsko nesprivatizovalo svoje najväčšie banky, ktoré teraz ťažia zlé úvery. Ekonomiku krajiny, ktorá sa orientuje na export, pritom poškodzuje klesajúci dopyt v zadlženej eurozóne. Banky v Slovinsku majú v portfóliách nesplácané úvery v celkovom objeme sedem miliárd eur, teda vo výške 20 % hrubého domáceho produktu (HDP).
To neustále podporuje špekulácie o tom, že Slovinsko by mohlo nasledovať niektoré krajiny eurozóny a požiadať o medzinárodnú finančnú pomoc. Slovinská vláda plánuje do septembra tohto roku vytvoriť takzvanú zlú banku, ktorá má prevziať od úverových ústavov zlé aktíva a umožniť ich privatizáciu.
Slovinsko predá banku
Slovinsko, ktoré sa snaží vyhnúť tomu, aby muselo požiadať o medzinárodnú finančnú pomoc, sa tento rok pokúsi predať druhú najväčšiu banku Nova KBM. Tá je v súčasnosti vo vlastníctve štátu.
"Predaj banky Nova KBM je na stole," povedal pre agentúru Reuters vládny zdroj. Predaj bánk a iných štátnych aktív je kľúčovou časťou programu hospodárskych reforiem v Slovinsku. Ten vláda plánuje prijať do štvrtka a prezentovať ho Európskej komisii (EK) ako súčasť snáh krajiny o vyhnutie sa finančnej pomoci od medzinárodných veriteľov.
Slovinské banky zaťažujú problémové úvery. Ekonomiku krajiny, ktorá sa orientuje na export, pritom poškodzuje klesajúci dopyt v zadlženej eurozóne. Banky v Slovinsku majú v portfóliách nesplácané úvery v celkovom objeme sedem miliárd eur, teda vo výške 20 % hrubého domáceho produktu (HDP).
To neustále podporuje špekulácie o tom, že Slovinsko by mohlo nasledovať niektoré krajiny eurozóny a požiadať o medzinárodnú finančnú pomoc. Slovinská vláda plánuje do septembra tohto roku vytvoriť takzvanú zlú banku, ktorá má prevziať od úverových ústavov zlé aktíva a umožniť ich privatizáciu.

Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb
Banka ohlásila plánovanú odstávku elektronických služieb.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS
Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom
Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode
Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.