• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Pondelok, 26.2.2024Meniny má Viktor
12°Bratislava

Smrteľné limity nášho tela

 • 12:49 31.08.2015
 • Bratislava
Smrteľné limity nášho tela

Hovorí sa, že všetkého veľa škodí. Kde sú ale naše hranice a čo sú smrteľné množstvá kávy, čokolády, vody alebo dokonca hudby pre človeka?

 • Všetci dobre vieme, že sa máme vyhýbať jedom, ako napríklad ortuti, pri ktorej už 200 mg môže spôsobiť človeku smrť. Omnoho horšou látkou je polónium, kde na usmrtenie jedného človeka stačí menej, než milióntina gramu. Jeden gram polónia zabije viac než 50 miliónov ľudí.

Čítajte: Prečo po vypití kávy utekáme na záchod?

 • Vedeli ste ale, že 70 šálok kávy obsahuje dostatok kofeínu na to, aby spôsobili smrť človeku s váhou zhruba 70 kg? Takéto množstvo kofeínu spustí nepravidelné búšenie srdca – arytmiu, ktorá skončí zástavou srdca.

 • Ak preferujete alkohol, aj tu si musíte dávať pozor na množstvo. Smrteľná dávka je (individuálne) okolo 3,5 - 5 promile získaných konzumáciou 40% alkoholu za pol hodinu. Takéto veľké množstvo alkoholu priamo ovplyvní centrá v mozgu, ktoré sa starajú o naše základné potreby, teda dýchanie a srdce. Tieto centrá sa pri smrteľnej dávke začnú doslova vypínať.

Čítajte: Čo sa deje s telom darovaným na vedecké účely?

 • Celkovo priveľa tekutín pre nás môže byť smrteľných. Stačí naraz vypiť šesť litrov vody, aby nastala hyponatrémia, čo je stav, kedy v našom tele prudko klesne hladina sodíka v krvi. To ale nie je jediný problém. Veľké množstvo vody zväčší objem buniek a to hlavne v mozgu. To vedie k bolestiam hlavy, kŕčom, kóme a nakoniec ku smrti.

 • Ak ale naopak soli alebo korenia skonzumujete príliš veľa, nastane hypernatrémia, čo je stav, kedy sa mozgové bunky zmenšujú. Tá môže taktiež viesť k bolestiam hlavy, kŕčom, kóme a ku smrti. Priemerne na to stačí naraz skonzumovať 48 lyžíc slaného korenia alebo soli.

 • Ani bez kyslíka sa nedá žiť. Už 4 minúty bez prívodu kyslíka do mozgu spôsobia značné poškodenie mozgu, pričom väčšina z nás pri 6 minútach bez kyslíka zomrie. Sú ale športovci, ktorí túto hranicu vedia prekonať. Rekordmanom je nemecký plavec Stig Severinsen, ktorý zvládne pod vodou zadržať dych až na 22 minút!

 • Aj čerešne môžu naše telo zbaviť kyslíka. Ako? Stačí, ak rozhryziete dve kôstky a prehltnete. Obsahujú dostatok kyanidu na to, aby spôsobil smrť. Kyanid okrem toho obsahuje látku cytochrome oxidase, ktorá spôsobí, že bunky v našom tele nebudú schopné prijímať kyslík.

 • Pri kyslíku ešte ostaneme. Naše telo stráca schopnosť sa aklimatizovať pri výške 8 000 metrov nad morom. Horolezci to nazývajú „smrteľná zóna“. Vtedy je najvyšší čas si pomôcť kyslíkovými prístrojmi.

 • Keď už sme pri výške, najvyššieho muža na svete, Roberta Wadlowa zabila doslova jeho vlastná výška – meral 2.72 metra. Jeho výška vytvárala neprirodzený tlak na jeho krvný obeh a kosti. Zomrel iba 22-ročný. Podľa výskumov nám každých 2,5 cm naviac do výšky uberá zhruba 1,3 roka života.

 • Určite ste už počuli, že čokoláda škodí psíkom, no rovnaká látka – teobromín, môže spôsobiť smrť aj ľuďom. Síce naše telo dokáže túto látku zmetabolizovať viac efektívne, no množstvo 1000 mg/kg nás zabije. To sa rovná 85 čokoládam.

 • Ak vás niekedy zaujímalo, či sa dá zomrieť z marihuany, odpoveď je áno. Museli by ste ale skonzumovať okolo 22 kg, aby ste boli v ohrození života. Ak by ste marihuanu fajčili, museli by ste jej naraz vyfajčiť až 680 kg do 15 minút. Toto absurdne veľké množstvo zrejme stojí za tým, že doteraz nebola zaznamenaná takáto príčina úmrtia.

 • Takisto hlasná hudba môže ohroziť život. Zvuková vlna nad 185 decibelov vo vzdialenosti dvoch metrov je schopná človeku pretrhnúť pľúca alebo vytvoriť krvnú zrazeninu, ktorá sa do pľúc presunie.

Čítajte: Náhle zhoršenie sluchu –aké sú príčiny?

 • Aj nedostatok spánku môže byť pre organizmus smrteľný. Najdlhší rekord, kedy človek nespal, je 11 dní. Zvláštnosťou je, že po dospaní deficitu sa neprejavilo žiadne fyzické ani psychické poškodenie organizmu. Pri pokusoch na potkanoch bola najvyššia hranica dva týždne.
Zdroj: Info.sk, DK, theindependent.co.uk, howstuffworks.com, wikipedia.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

DNES - 9:14Zdravie

Účinnosť a bezpečnosť lieku môžu ovplyvniť aj interakcie s potravinami.

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

18:41 24.02.2024Zdravie

Častá konzumácia tohto typu jedál zvyšuje riziko zubných kazov, upozorňuje dentálna hygienička.

Obľúbený vitamín zvyšuje riziko demencie, varujú vedci. Nachádza sa vo viacerých obilninách

Obľúbený vitamín zvyšuje riziko demencie, varujú vedci. Nachádza sa vo viacerých obilninách

7:36 22.02.2024Zdravie

Štúdia spojila užívanie vitamínu s vyšším riziko demencie.

Kyslá kapusta obsahuje viacero látok prospešných pre zdravie človeka

Kyslá kapusta obsahuje viacero látok prospešných pre zdravie človeka

9:22 19.02.2024Zdravie

Kyslá kapusta obsahuje viacero vitamínov či minerálov prospešných pre zdravie človeka.

Smartfóny spôsobujú problémy aj u rodičov. Takto škodia svojim deťom

Smartfóny spôsobujú problémy aj u rodičov. Takto škodia svojim deťom

6:52 19.02.2024Zdravie

Rodičia, ktorí používajú smartfóny, môžu uškodiť svojim deťom v tínedžerskom veku.