Figeľ chce pomáhať, pri ekonomickej migrácii je však opatrný

Bolo by na škodu, keby sa podľa predsedu KDH Jána Figeľa téma utečencov stala na Slovensku doménou extrémizmu a populizmu. Ako povedal v pondelok Figeľ pre agentúru SITA, páčivých a lacných hesiel bolo v dejinách veľa, ale vždy viedli do slepej uličky alebo do krízy a konfliktu.
Odporúčame:
Utečencov sa netreba báť, uisťuje cirkev v letákoch
Policajti zastavili dodávku, z objavu zostali v šoku
Rakúske centrum hlási plný stav, zakázali prijímať utečencov
Figeľ by bol opatrný pri ekonomickej migrácii
Podľa predsedu KDH treba účinne pomáhať nevinne prenasledovaným, pretože tu ide o základnú ľudskú solidaritu. Pomáhať treba bez ohľadu na pôvod, rasu alebo vieru.
VŠETKO O UTEČENCOCH
"Ochrana života a slobody nevinných - to je prvý rozmer ľudskosti. Pri ekonomickej migrácii by som bol opatrný. Ona totiž reprezentuje často aj špekulatívne, ilegálne obchodovanie, ktoré je nebezpečné. Pašeráci využívajú atraktívnosť Európy a zneužívajú núdzu ľudí z Afriky a Ázie. Teda solidarita so skutočnými utečencami áno, ale nie povinné kvóty. Solidarita má byť spontánna a skutočná, nie nadiktovaná. Má reprezentovať viac postoj človeka a spoločnosti, než anonymnej administratívnej štruktúry," dodal s tým, že KDH a rozumní ľudia si neželajú, aby spoločná Európa bola vnímaná ako diktát silnejších a vplyvnejších voči slabším, ale ako dobre zorganizované spoločenstvo slobodných a demokratických krajín a ich občanov.
Migračná politika naberá na vážnosti
Čo sa týka referenda v obci Gabčíkovo, Figeľ povedal, že "aj vďaka komunikácii členov vlády pri téme utečencov by zrejme odmietavo dopadlo hlasovanie v ktorejkoľvek inej obci na Slovensku. A pritom Gabčíkovčania sa stavali v minulosti konštruktívne k utečencom z Bosny a Čečenska." Migračná a azylová politika podľa Figeľa znovu naberá na vážnosti v Európe i na Slovensku. A preto si vyžaduje zo strany štátnych orgánov viac odbornosti a citlivosti pri komunikácii s verejnosťou.
V máji tohto roku priniesol svedectvo o prenasledovaných kresťanoch na Slovensko priamo zo Sýrie patriarcha Gregorios III. Počas návštevy vyjadril názor, že pomoc potrebujú prenasledovaní v prvom rade vo svojich domovoch, v krajinách, kde žijú. V tejto myšlienke podporil patriarchu aj predseda kresťanských demokratov.
"Pomoc ľuďom v ich domovine má byť na prvom mieste, až potom by sme mali riešiť prijatie a adopciu rodín politických utečencov zo Sýrie v tých farských komunitách, ktoré sú na to pripravené kapacitne a ľudsky. Pomoc ľudia-ľuďom je vyjadrením spolupatričnosti a býva najúčinnejšou formou solidarity," dodal Figeľ. Podobný model pomoci rozvíjajú v súčasnosti aj v Poľsku. KDH opakovane vyzýva vládu, aby bola Sýria zaradená medzi prioritné krajiny v rámci slovenskej rozvojovej pomoci.

Polícia pátra po nezvestnej Dominike. Nevideli ste ju?
Dievčina je už niekoľko dní nezvestná.

Polícia pátra po nezvestnom Sebastiánovi
Do pátrania po chlapcovi boli okrem polície zapojení aj dobrovoľníci.

Stovky slovenských lekárov a farmaceutov sa ostro dištancujú od tvrdení Petra Kotlára
Lekári nerozumejú, čo Kotlára kvalifikuje vyjadrovať sa k vakcinácii, práci lekárov, pracovníkov Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, farmaceutov a výskumníkov v oblasti mRNA vakcín.

Drucker uviedol, koľko bude stáť analýza mRNA vakcín proti COVID-19
Zástupcovia SAV a ŠÚKL uviedli, že ich cieľom je priniesť overené, transparentné a dôveryhodné závery.

KDH vyzýva Kaliňáka objasniť financovanie novej nemocnice. Budú sa odkupovať pozemky Sakovcov?
Opozičné KDH vyzýva ministra obrany Roberta Kaliňáka, aby občanom transparentne objasnil, z čoho bude financovaná nová národná nemocnica v Bratislave.