Ferguson spomínal na smrť mladého černocha, strieľalo sa
- 9:44 10.08.2015
- FERGUSON

Dvoch ľudí zranili v noci na pondelok guľky pri potýčke medzi políciou a demonštrantami, ku ktorej došlo v meste Ferguson v americkom štáte Missouri po pokojnej spomienkovej akcii venovanej pamiatke 18-ročného Afroameričana Michaela Browna. Toho presne pred rokom zastrelil vo Fergusone belošský policajt. Informovala o tom agentúra Reuters.
Odporúčame:
Policajt zastrelil černocha, ktorý vrazil autom do výkladu
Vo Fergusone sa uskutočnilo niekoľko spomienkových podujatí. Už v sobotu večer sa viac ako 200 ľudí zišlo pred sídlom polície, akcia prebehla pokojne. V nedeľu sa konali ďalšie podujatia, z ktorých viaceré organizoval Brownov otec. Černošský tínedžer Michael Brown 9. augusta 2014 ukradol škatuľu cigár z obchodu s potravinami vo Fergusone len niekoľko minút pred tým, než ho zastavil a zastrelil belošský policajt Darren Wilsonom.
Tento incident v nasledujúcich dňoch vyvolal nepokoje v rôznych amerických mestách. Vlna násilia vypukla aj v novembri po tom, čo sa veľká porota rozhodla neobviniť Wilsona z Brownovej smrti.

Ikonickú budovu Empire State Building vysvietili na počesť nového pápeža
Budovu Empire State Building v New Yorku vysvietili svetlami v zlatej a bielej farbe na počesť zvolenia prvého amerického pápeža - bývalého kardinála z Chicaga Roberta Francisa Prevosta, ktorý prijal meno Lev XIV.

Prvý americký pápež Lev XIV. zdieľal kritické články o Trumpovi a Vanceovi
Pápež Lev XIV. niekoľko mesiacov pred svojím zvolením zdieľal na sociálnych sieťach články kritizujúce amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta USA J.D. Vancea.

Prezident Petr Pavel vyzdvihol českú podporu Ukrajine
Česko si vo štvrtok pripomenulo 80. výročie konca druhej svetovej vojny spomienkovými oslavami, došlo však i k protestom.

Abbás vyzval Leva XIV., aby pokračoval v mierovom úsilí pápeža Františka
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás vyzval vo štvrtok nového pápeža Leva XIV., aby pokračoval v „mierovom úsilí“ jeho predchodcu, zosnulého pápeža Františka, uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Palestínskej samosprávy.

Trump vyzval na „bezpodmienečné“ 30-dňové prímerie v bojoch na Ukrajine
Americký prezident vyzval vo štvrtok na jednomesačné bezpodmienečné prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom zdôraznil, že akékoľvek jeho porušenie by bolo trestané sankciami.