• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 12.5.2025Meniny má Pankrác
18°Bratislava

Na americkú armádu útočili hackeri, podozriví sú najmä Rusi

  • 10:10 07.08.2015
  • WASHINGTON
Na americkú armádu útočili hackeri, podozriví sú najmä Rusi

Hackeri prepojení na Rusko zaútočili na e-mailovú sieť Zboru náčelníkov štábov americkej armády a spôsobili jeho odstavenie. Útok bol spáchaný pomocou automatizovaného systému, ktorý umožňuje veľmi rýchle hromadné posielanie dát, informovala vo štvrtok televízna stanica NBC News s odvolaním na nešpecifikované zdroje.

Ku kybernetickému útoku malo dôjsť okolo 25. júla a postihol okolo 4000 vojenských a civilných zamestnancov generálneho štábu. Spravodajská televízia CNN uviedla, že útok bol sofistikovaný - systém bol uvedený do režimu offline, hneď ako došlo k odhaleniu narušenia. To naznačuje, že za ním musel byť nejaký štát.

Podozrivými z útoku sú Rusko a Čína

Medzi pravdepodobných podozrivých sa okrem Ruska dostala aj Čína, avšak vniknutie do systému nie je typické pre čínskych hackerov, povedal CNN nemenovaný zdroj. Ministerstvo obrany USA potvrdilo, že e-mailový systém Zboru náčelníkov štábov je odstavený z dôvodu prebiehajúcej bezpečnostnej kontroly.

"Pokračujeme v identifikovaní a odstraňovaní kybernetických bezpečnostných rizík v našich sieťach," povedala hovorkyňa Pentagónu Valerie Hendersonová. Z tohto dôvodu bola podľa nej odstavená sieť generálneho štábu a pokračuje sa vo vyšetrovaní. Rýchle opätovné spustenie e-mailového systému je teraz "najvyššou prioritou", dodala.

Podľa NBC nie je jasné, či bol kybernetický útok spáchaný so súhlasom ruskej vlády. Informácie klasifikované ako tajné jeho páchatelia nezískali, úspešne však prenikli na viacerých miestach do mailového servera.

USA sú na útoky hackerov zvyknuté

Spojené štáty čelia už niekoľko mesiacov masívnym kybernetickým útokom. Pri útoku, ktorý sa začal v máji 2014, hackeri ukradli osobné údaje 21,5 milióna Američanov, ktorí absolvovali bezpečnostnú previerku zo strany vlády USA. Šéf amerických tajných služieb James Clapper označil za "hlavného podozrivého" Čínu, ktorá to ale odmietla.

Koncom mája vyšlo najavo, že neznámi hackeri odcudzili federálnemu daňovému úradu IRS (Internal Revenue Service) dáta o 100 000 daňových poplatníkoch. Podľa informácií CNN viedla stopa tohto útoku do Ruska. Vlani v októbri boli zaznamenané hackerské útoky na počítačové systémy Bieleho domu a amerického ministerstva zahraničných vecí, ktoré mali prísť tiež z Ruska.

Začiatku júna americká armáda dočasne odstavila kvôli kybernetickému útoku svoju stránku www.army.mil, ktorá je určená pre širokú verejnosť. K tomuto útoku sa prihlásila tzv. Sýrska elektronická armáda, ktorá pracuje pre sýrsku vládu prezidenta Bašára Asada.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump tvrdí, že USA zabránili jadrovému konfliktu medzi Indiou a Pakistanom

Trump tvrdí, že USA zabránili jadrovému konfliktu medzi Indiou a Pakistanom

DNES - 17:06Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že Spojené štáty zabránili jadrovej vojne medzi Indiou a Pakistanom.

Merz sa zúčastní na inaugurácii pápeža Leva XIV., stretne sa aj s Meloniovou

Merz sa zúčastní na inaugurácii pápeža Leva XIV., stretne sa aj s Meloniovou

DNES - 15:19Zahraničné

Nový nemecký kancelár Friedrich Merz sa zúčastní na slávnostnej inaugurácii pápeža Leva XIV., ktorá sa uskutoční v nedeľu 18. mája v Ríme.

Zelenskyj pozval nového pápeža Leva XIV. na návštevu Ukrajiny

Zelenskyj pozval nového pápeža Leva XIV. na návštevu Ukrajiny

DNES - 13:43Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok telefonoval s novým pápežom Levom XIV. a pozval ho na návštevu Ukrajiny.

Orbán: Európa pokračuje vo vojne a predstiera, že môže vyhrať

Orbán: Európa pokračuje vo vojne a predstiera, že môže vyhrať

DNES - 13:39Zahraničné

Svet sa podľa Viktora Orbána reorganizuje, spôsob myslenia v západnom svete sa tiež transformuje.

Kallasová trvá na prímerí pred začiatkom mierových rokovaní Ruska a Ukrajiny

Kallasová trvá na prímerí pred začiatkom mierových rokovaní Ruska a Ukrajiny

DNES - 13:38Zahraničné

Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová obvinila Rusko z „hrania hier“ a uviedla, že pred akýmikoľvek mierovými rokovaniami sa musia strany dohodnúť na prímerí.