• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 15.1.2021Meniny má Dobroslav
-1°Bratislava

Rómovia zničili bytovku, dostali náhradné bývanie

  • 13:58 02.05.2013
  • TRENČÍN
Rómovia zničili bytovku, dostali náhradné bývanie

Trnava začala búrať bytový dom na Coburgovej ulici, ktorý si jeho obyvatelia sami zničili.

Odstránenie trojpodlažného domu v čo najkratšom čase navrhol statik, podľa ktorého je nebezpečný. Radnica ho spevnila silným oporným múrom, ten však obyvatelia v priebehu pol roka rozobrali.

Do desiatich dní má byť na mieste bytovky voľná plocha a vysiata tráva. Za búranie zaplatí radnica 37-tisíc eur.

V dome z prvej polovice minulého storočia bývali rómske rodiny, viaceré mali problémy s platením nájomného. "Všetci nájomníci s platnými nájomnými zmluvami, aj keď mali možno nejaký dlh, dostali náhradné bývanie. Tí, čo tu bývali "načierno“ boli vyzvaní, aby objekt opustili,“ povedala viceprimátorka Trnavy Kvetoslava Tibenská.

Dostali náhradné byty

Za statické problémy domu sú podľa nej na 99 percent zodpovední jeho obyvatelia. S vysťahovaním neboli väčšie problémy, ľudia výzvu na opustenie bytov poslúchli. Do náhradných bytov sa presťahovalo 47 ľudí, ďalší odišli pravdepodobne k príbuzným. Aj keď boli pri začiatku demolácie prítomní policajti, zasahovať nemuseli.

Poslanec Miloš Krištofík verí, že problémová Coburgova ulica sa stane rovnako peknou štvrťou, akou bola pred desaťročiami. "Táto ulica bola jednou z najkrajších v Trnave. Ja viem, že to naspäť nevrátime, ale aspoň sa o to pokúsime,“ načrtol ďalšie zámery radnice s lokalitou. Uvoľnené pozemky budú podľa neho ponúknuté v budúcnosti na predaj na výstavbu bytových alebo rodinných domov, prípadne pre ľahký priemysel.

Trnava vlastní na Coburgovej ulici 112 bytov, len 48 z nich je obývaných s platnou nájomnou zmluvou. Ulica je známa problémovými obyvateľmi. Radnica najnovšie umožnila zmenou územného plánu rozvoj podnikateľských aktivít v tejto lokalite. Na rokovaní mestského zastupiteľstva ponúkla do súťaže jeden z pozemkov na podnikanie, ktorý má vo vlastníctve.

V Partizánskom deložovali Rómov

Z 96 bytov na Nábrežnej ulici v Partizánskom, kde žijú predovšetkým Rómovia, je už 27 prázdnych.

Neplatičov a neprispôsobivých ľudí odtiaľ radnica postupne deložuje. Primátor mesta Jozef Božik verí, že do konca jeho volebného obdobia by mohli jednu bytovku úplne uzatvoriť.

„V prípade, že by sa optimalizovalo správanie tunajších obyvateľov a zároveň by nenarastal dlh, mesto uzavrie len jednu bytovku na Nábrežnej,“ povedal. Voľné byty novým nájomcom už neprenajímajú.

Celkovo už v Partizánskom deložovali viac ako 60 domácností. Podľa Božika väčšina takýchto rodín z mesta odišla, sledujú však, či do problematických domácností na Nábrežnej nepribudli obyvatelia z vyprázdnených bytov.

Problémy na Nábrežnej ulici chcelo vedenie mesta riešiť v minulosti viackrát, zriadilo tu napríklad aj rómsku hliadku. Minulý rok sa priklonilo k možnosti oplotenia a ohradilo dva zo štyroch východov z lokality do centra Partizánskeho.Situácia sa však vyhrotila, keď po oficiálnom skončení Pochodu za slušných ľudí chcelo niekoľko desiatok extrémistov vstúpiť práve do tejto časti. Zabránili im v tom ťažkoodenci, ktorí zahradili všetky vstupy do tejto lokality. Podľa Božika sa situácia na Nábrežnej ulici za posledné obdobie mierne zlepšila.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SHMÚ upozorňuje na tvorbu závejov najmä v dvoch krajoch

SHMÚ upozorňuje na tvorbu závejov najmä v dvoch krajoch

DNES - 20:11Domáce

Pre niektoré okresy meteorológovia vydali tiež výstrahu pred snežením.

Kollár: Po páde Radičovej vlády dve obdobia vládol Fico, teraz to hrozí znova

Kollár: Po páde Radičovej vlády dve obdobia vládol Fico, teraz to hrozí znova

DNES - 19:33Domáce

Konfliktná komunikácia podľa lídra Sme rodina a predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára ohrozuje plnenie programových cieľov koaličných strán.

Epidemiologická situácia na Slovensku: Najhoršie je na tom tento okres

Epidemiologická situácia na Slovensku: Najhoršie je na tom tento okres

DNES - 18:52Domáce

Epidemiologická situácia na Slovensku sa zlepšuje, ale len mierne.

Na Slovensku sa zmení vakcinačná stratégia proti COVID-19

Na Slovensku sa zmení vakcinačná stratégia proti COVID-19

DNES - 18:15Domáce

Ministerstvo zdravotníctva SR prehodnotilo vakcinačnú stratégiu proti COVID-19.

ÚVZ: Opatrenia proti COVID-19 spomalili šírenie ďalších respiračných ochorení

ÚVZ: Opatrenia proti COVID-19 spomalili šírenie ďalších respiračných ochorení

DNES - 18:09Domáce

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) bola na začiatku chrípkovej sezóny 2020/2021 výrazne nižšia ako v rovnakom období predchádzajúceho roka.