Lietadlo Lufthansy sa nad Varšavou takmer zrazilo s dronom
- 19:32 21.07.2015
- BERLÍN/VARŠAVA

Dopravné lietadlo nemeckej spoločnosti Lufthansa so 108 ľuďmi na palube sa pri pristávaní na varšavskom Chopinovom letisku v pondelok popoludní takmer zrazilo s dronom. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.
Hovorkyňa spoločnosti Lufthansa uviedla, že Embraer bezpečne pristál na letisku vo Varšave v pondelok o 16.09 h SELČ.
Vo vzdušnom priestore by si mali urobiť poriadok
Po incidente zmenila PANSA smery pristátia ostatných lietadiel, až kým nebola oblasť stretu oboch lietadiel voľná. Posádky policajných a vojenských vrtuľníkov, ktoré boli do oblasti vyslané, však nijaké bezpilotné lietadlo nespozorovali.
O incidente ako prvý informoval letecký portál Aviation Herald, podľa ktorého piloti dopravného lietadla na prítomnosť dronu upozornili riadenie letovej prevádzky na varšavskom letisku slovami: "Mali by ste si vo vzdušnom priestore urobiť poriadok. Je to naozaj dosť nebezpečné."
Únia plánuje zaviesť novú legislatívu pre drony
Vzhľadom na skutočnosť, že bezpilotné lietadlá sa v čoraz väčšej miere využívajú na filmovanie, pri rozličných športových podujatiach, ale aj v poľnohospodárstve, pripravuje Európska únia pre drony novú legislatívu, ktorej cieľom je chrániť bezpečnosť a zdravie občanov.
Znenie nových predpisov regulujúcich používanie dronov bude známe na jeseň. Nemecko ako jeden z mála štátov EÚ schválilo v júni nové pravidlá, na základe ktorých nie je povolené používať drony vo vzdialenosti menšej ako 1,5 kilometra od obvodových plotov letísk.
V prípade záujmu lietať s dronom v takto vymedzenej zakázanej zóne je potrebné vyžiadať si povolenie od riadenia letovej prevádzky a v závislosti od veľkosti dronu lietať maximálne do výšky 50 metrov nad zemou.

Biden uznal, že je sčasti zodpovedný za Trumpov návrat do Bieleho domu
Bývalý americký prezident Joe Biden vo štvrtok povedal, že berie na seba určitú zodpovednosť za víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách v USA.

V obci Čeladná sa zrútil strop hotela, spod trosiek vytiahli dvoch ľudí
Všetky záchranné zložky zasahovali v noci na piatok v českej obci Čeladná v okrese Frýdek-Mýstek, kde podľa hasičov došlo k výbuchu a zrúteniu vnútornej časti miestneho hotela, zrejme stropu.

Ikonickú budovu Empire State Building vysvietili na počesť nového pápeža
Budovu Empire State Building v New Yorku vysvietili svetlami v zlatej a bielej farbe na počesť zvolenia prvého amerického pápeža - bývalého kardinála z Chicaga Roberta Francisa Prevosta, ktorý prijal meno Lev XIV.

Prvý americký pápež Lev XIV. zdieľal kritické články o Trumpovi a Vanceovi
Pápež Lev XIV. niekoľko mesiacov pred svojím zvolením zdieľal na sociálnych sieťach články kritizujúce amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta USA J.D. Vancea.

Prezident Petr Pavel vyzdvihol českú podporu Ukrajine
Česko si vo štvrtok pripomenulo 80. výročie konca druhej svetovej vojny spomienkovými oslavami, došlo však i k protestom.