• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 28.2.2024Meniny má Zlatica
14°Bratislava

Ján Počiatek v doprave neurobil nič podstatné, tvrdí Figeľ

  • 17:01 13.02.2013
  • BRATISLAVA
Ján Počiatek v doprave neurobil nič podstatné, tvrdí Figeľ

Minister dopravy Ján Počiatek za necelý rok v tomto rezorte podľa predsedu KDH Jána Figeľa neurobil nič podstatné. Počiatkov predchodca tvrdí, že prezentované výsledky ministerstva dopravy skôr hovoria kriticky o stave vecí a "o maľovaní analýz a plánov do budúcnosti".

"Za rok činností sú dôležité už výsledky, nielen zámery a už vôbec nie predchádzajúce sľuby. Ak by boli výsledky, tak sa nimi určite Robert Fico a Ján Počiatek pochvália," povedal v stredu na brífingu Figeľ.

Exminister dopravy kritizoval Počiatka za zrušenie projektov na modernizáciu ciest I. triedy v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom samosprávnom kraji. Podľa Figeľa to bol najväčší projekt v dejinách Slovenska na obnovu a modernizáciu 570 kilometrov "jednotiek" po celej krajine.

Líder kresťanských demokratov pripomenul, že stále nie je rozhodnuté o viacerých dôležitých diaľničných tendroch, napríklad na výstavbu úsekov D1 pri Žiline s tunelom Višňové a pri Ružomberku, ako aj D3 na Kysuciach. Upozornil, že zákazku na výstavbu D1 Hubová - Ivachnová má napokon získať štvrtý uchádzač v poradí (ide o združenie s Váhostavom - SK, a.s. a OHL ŽS, a.s.).
Ak Slovensko nezaberie, trať pôjde na Budapešť

"Zrušil už po vyhodnotení výsledkov súťaž na výstavbu bratislavskej Filiálky," vyčíta Počiatkovi Figeľ.

Plánovaná podzemná stanica podľa neho mala byť súčasťou medzinárodného koridoru Paríž - Stuttgat - Viedeň - Bratislava. "Ak Slovensko v tomto nezaberie, trať pôjde, ale mimo nás, skôr na Budapešť než na Bratislavu," dodal Figeľ.

Uzavretiu tendrov a začatiu výstavby úsekov D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala a Hubová - Ivachnová bráni podávanie námietok uchádzačov a zdĺhavé rozhodovanie o nich na Úrade pre verejné obstarávanie.

Zastavenie projektu Filiálka vlani na jeseň Počiatek zdôvodnil tým, že štúdia realizovateľnosti Integrovaného dopravného systému Bratislava, ktorú vypracovali nezávislí experti na požiadanie Európskej komisie a technických expertov Európskej únie, neodporučila projekt v navrhnutej podobe z ekonomických a technických dôvodov. A z tých istých príčin sa nebude realizovať ani druhá časť projektu, v rámci ktorej mala byť postavená trať od Filiálky do Petržalky cez hlboký tunel pod Dunajom.
Dobrou správou je vytriezvenie z projektov PPP

Zrýchlená novela verejného obstarávania podľa predsedu KDH bude slúžiť tomu, aby sa v tendroch dalo vyberať tak, ako to vyhovuje vyberajúcim. "Na takúto politiku doplácajú nielen vodiči, doprava, ekonomika, stavbári, ale aj obyvatelia. A už či nezamestnanosť, pokles ekonomiky a nárast štátneho dlhu sú výsledkom aj takejto nekompetentnej alebo nezodpovednej politiky, resp. nečinnosti v jednom z najväčších hospodárskych rezortov," dodal Figeľ.

Za dobrú správu šéf KDH označil to, že nielen Počiatek, ale aj Fico už vytriezveli z PPP projektov. "Za celý rok ich nepresadzujú, pretože nie sú na to ani kapacity a zrejme ani dôvera, aby takéto projekty na Slovensku sa znovu rozbiehali," myslí si Figeľ.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Erik Tomáš: Nezamestnaní ľudia budú v rámci programu ESF umiestnení do zamestnaní

Erik Tomáš: Nezamestnaní ľudia budú v rámci programu ESF umiestnení do zamestnaní

DNES - 14:21Ekonomické

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predstaví o pár dní program z Európskeho sociálneho fondu (ESF) v objeme 300 miliónov eur.

Vláda schválila štatút ministerstva cestovného ruchu a športu

Vláda schválila štatút ministerstva cestovného ruchu a športu

DNES - 12:26Ekonomické

Vláda SR schválila v stredu na svojom výjazdovom rokovaní štatút Ministerstva cestovného ruchu a športu SR.

Michalovský Lichtgitter FRP Slovakia dostane investičnú pomoc 1,2 mil. eur

Michalovský Lichtgitter FRP Slovakia dostane investičnú pomoc 1,2 mil. eur

DNES - 11:46Ekonomické

Spoločnosť Lichtgitter FRP Slovakia dostane na zriadenie novej prevádzkarne v Michalovciach štátnu investičnú pomoc vo výške 1,229 milióna eur vo forme úľavy na dani z príjmu.

Denisa Saková: O investíciách na východe Slovenska rokujeme s viacerými investormi

Denisa Saková: O investíciách na východe Slovenska rokujeme s viacerými investormi

DNES - 10:50Ekonomické

Štát rokuje s viacerými investormi nielen pre okres Michalovce, ale pre celý východ a juh Slovenska.

Ceny bytov v 4. štvrťroku 2023 medzikvartálne stúpli o 2,1 %

Ceny bytov v 4. štvrťroku 2023 medzikvartálne stúpli o 2,1 %

DNES - 9:16Ekonomické

Realizačné ceny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku v 4. štvrťroku 2023 medzikvartálne stúpli o 2,1 %, toto tempo rastu platilo ako pre nové, tak aj pre existujúce nehnuteľnosti.