Putin vyzval Západ, aby vyvinul nátlak na Kyjev
- 16:32 19.06.2015
- Svet

Ruský prezident ďalej povedal, že Západ nesmie zasahovať do záležitostí Moskvy a že nik nebude dávať Rusku ultimáta.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes obvinil Západ a predovšetkým Spojené štáty z krízy na Ukrajine a povedal, že Západ by mal vyvinúť nátlak na Kyjev, aby ju pomohol vyriešiť. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.
Putin uviedol, že aj Moskva je pripravená uplatniť svoj vplyv na proruskom východe Ukrajiny, aby sa našiel kompromis a zabezpečilo úplné uplatnenie mierových dohôd uzavretých vo februári.
"Keď sa začnú presadzovať politické rozhodnutia, nebudú tam (na východnej Ukrajine) už žiadne zbrane," povedal Putin na medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade. Odpovedal na otázku, či Rusko vyzbrojuje separatistov na východe Ukrajiny.
Ruský prezident ďalej povedal, že Západ nesmie zasahovať do záležitostí Moskvy a že nik nebude dávať Rusku ultimáta.
"V skutočnosti nám Spojené štáty hovoria, že vedia lepšie (ako my), čo potrebujeme. Definujme si vlastné záujmy a naše potreby sami. Nik by s nami nemal hovoriť jazykom ultimát," citovala ho agentúra Reuters.
Rusko podľa Putinových slov má "dostatočnú zásobu vnútornej sily", aby prekonalo svoje terajšie hospodárske problémy. Prezident ubezpečil investorov, že Rusko zostáva otvorené obchodu so Západom a urobí všetko pre to, aby pre investorov zabezpečilo transparentnú a predvídateľnú ekonomiku. Vyjadril tiež presvedčenie, že spolupráca Moskvy so Západom bude pokračovať.
Vzťahy medzi Ruskom a Západom sú napäté pre krízu na Ukrajine a vzťah medzi Moskvou a Washingtonom je na najhoršej úrovni od skončenia studenej vojny, pripomenula agentúra Reuters.
"Náš prístup na globálne kapitálové trhy je obmedzený a treba k tomu pridať pád ceny našich hlavných exportných komodít," povedal Putin ruským politikom a ruským i zahraničným podnikateľom v Petrohrade.
"Avšak globálna kríza, ktorá mala podľa predpovedí zasiahnuť Rusko, nenastala," citovala prezidenta agentúra Reuters.
"Stabilizovali sme situáciu, odstránili negatívne výkyvy, negatívne fluktuácie na trhu a prechádzame s dôverou týmto zložitým obdobím," povedal šéf Kremľa.
Hlavný dôvod vidí v tom, že Rusko "má dostatočnú zásobu vnútornej sily".
O ekonomike hovoril podľa agentúry Reuters vyzývavým tónom, vyhol sa však protizápadným výpadom, ktoré často používa na získanie podpory, odkedy kríza na Ukrajine vážne naštrbila vzájomné vzťahy Ruska a Západu.

Biden uznal, že je sčasti zodpovedný za Trumpov návrat do Bieleho domu
Bývalý americký prezident Joe Biden vo štvrtok povedal, že berie na seba určitú zodpovednosť za víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách v USA.

V obci Čeladná sa zrútil strop hotela, spod trosiek vytiahli dvoch ľudí
Všetky záchranné zložky zasahovali v noci na piatok v českej obci Čeladná v okrese Frýdek-Mýstek, kde podľa hasičov došlo k výbuchu a zrúteniu vnútornej časti miestneho hotela, zrejme stropu.

Ikonickú budovu Empire State Building vysvietili na počesť nového pápeža
Budovu Empire State Building v New Yorku vysvietili svetlami v zlatej a bielej farbe na počesť zvolenia prvého amerického pápeža - bývalého kardinála z Chicaga Roberta Francisa Prevosta, ktorý prijal meno Lev XIV.

Prvý americký pápež Lev XIV. zdieľal kritické články o Trumpovi a Vanceovi
Pápež Lev XIV. niekoľko mesiacov pred svojím zvolením zdieľal na sociálnych sieťach články kritizujúce amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta USA J.D. Vancea.

Prezident Petr Pavel vyzdvihol českú podporu Ukrajine
Česko si vo štvrtok pripomenulo 80. výročie konca druhej svetovej vojny spomienkovými oslavami, došlo však i k protestom.