• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.10.2020Meniny má Alojzia
10°Bratislava

Južná Kórea hlási nové prípady MERS, zomrel ďalší nakazený

  • 12:18 13.06.2015
Južná Kórea hlási nové prípady MERS, zomrel ďalší nakazený

Juhokórejské ministerstvo zdravotníctva v sobotu oznámilo, že zaznamenalo 12 nových prípadov nákazy blízkovýchodným respiračným syndrómom (MERS), čím tak počet nakazených stúpol na 138. Informovala o tom agentúra Reuters. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v sobotu vyhlásila, že epidémia MERS je v krajine rozsiahla a komplexná. Podľa organizácie treba rátať s tým, že sa budú objavovať nové prípady.

"Vzhľadom na to, že epidémia je rozsiahla a komplexná, môžu sa objaviť ďalšie prípady," uviedol na tlačovej konferencii na juhokórejskom ministerstve zdravotníctva námestník generálnej riaditeľky WHO Keidži Fukuda.

Odporúčame:

Kórea bojuje s nebezpečným vírusom, ochoreli desiatky ľudí

Južná Kórea hlási ďalšie nákazy, v karanténe sú tisícky ľudí


Nakazil sa aj vodič sanitky

Juhokórejské ministerstvo zároveň uviedlo, že vírusu MERS najnovšie podľahla 67-ročná žena, ktorá sa tak stala jeho 14. obeťou. Všetky obete boli starší ľudia, ktorí predtým trpeli vážnymi ochoreniami. Medzi 12 novými prípadmi je aj vodič sanitky, ktorá minulý týždeň prevážala iného pacienta s vírusom MERS, ktorý medzitým zomrel.

V piatok oznámili úrady štyri nové prípady. Šírenie choroby vyvolalo medzi verejnosťou v krajine obavy i zmätok. Prezidentka Pak Kun-hje odložila návštevu Spojených štátov, zatiaľ čo zdravotnícki predstavitelia sú terčom kritiky pre nedostatočnú transparentnosť a neschopnosť rýchlo zastaviť rozširovanie nákazy.

Vakcína nejestvuje

Spoločná skupina expertov Južnej Kórey a WHO v stredu odporučila opätovné otvorenie škôl v krajine, pretože nie je pravdepodobné, že v nich dochádza k šíreniu MERS. Školské rady naopak navrhujú, aby ostali zatvorené.

Prvý potvrdený prípad nákazy človeka ochorením MERS bol zaznamenaný v roku 2012. Spôsobuje ho koronavírus z rovnakého kmeňa, ako je vírus SARS, ktorý v rokoch 2002-2003 vyvolal v Číne smrtiacu epidémiu. Vedcom sa doposiaľ nepodarilo vyvinúť úspešnú vakcínu. Epidémiu do Južnej Kórey priviezol v máji jeden z miestnych podnikateľov z Blízkeho východu. Ochorenie sa u neho podarilo diagnostikovať až po tom, ako s nešpecifickými príznakmi, akými sú kašeľ a horúčka, navštívil viacero zdravotníckych zariadení.

Vzhľadom na obavy z ďalšieho šírenia vírusu v nemocniciach rozhodli príslušné úrady dočasne zatvoriť najmenej dve z nich. Do karantény bolo umiestnených približne 3500 ľudí, ktorí sú buď doma, alebo v zdravotníckych zariadeniach. Karanténa bude pravdepodobne trvať nasledujúcich 10 dní, čiže počas inkubačnej doby vírusu.

MERS sa vyskytuje väčšinou v Saudskej Arábii, kde má od roku 2012 na svedomí viac ako 400 životov. Úmrtnosť u tohto ochorenia je zhruba 38-percentná.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vo Francúzsku počet potvrdených prípadov nákazy prekročil milión

Vo Francúzsku počet potvrdených prípadov nákazy prekročil milión

DNES - 21:27Zahraničné

Francúzsko v piatok prekonalo hranicu milión potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Slovinsko sa vracia k čiastočnému lockdownu, nakazil sa šéf diplomacie Logar

Slovinsko sa vracia k čiastočnému lockdownu, nakazil sa šéf diplomacie Logar

DNES - 21:03Zahraničné

Slovinský minister zahraničných vecí Anze Logar mal po návrate z cesty po pobaltských štátoch pozitívny výsledok testu na koronavírus SARS-CoV-2.

V Česku za piatok dosiaľ pribudlo 8075 nových prípadov nákazy a 44 úmrtí

V Česku za piatok dosiaľ pribudlo 8075 nových prípadov nákazy a 44 úmrtí

DNES - 19:39Zahraničné

V Českej republike potvrdili v piatok do 18.00 h 8075 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Trump: Vzťahy s Izraelom chce znormalizovať ďalších päť arabských krajín

Trump: Vzťahy s Izraelom chce znormalizovať ďalších päť arabských krajín

DNES - 19:36Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v piatok povedal, že svoje vzťahy s Izraelom chce znormalizovať ešte minimálne ďalších päť arabských krajín.

Maďarsko pošle Česku 150 pľúcnych ventilátorov, oznámil Babiš

Maďarsko pošle Česku 150 pľúcnych ventilátorov, oznámil Babiš

DNES - 19:21Zahraničné

Maďarsko pomôže Českej republike v boji proti pandémii koronavírusu a pošle jej 150 pľúcnych ventilátorov.