Celiakia: často skrytá, no nebezpečná choroba

Touto chorobou v súčasnosti trpí jeden človek zo sto a pritom o tom ani nemusí vedieť. Celiakia, hoci je vrodené ochorenie, sa nemusí vždy prejaviť v takej miere, aby sme sa ňou zaoberali. Pritom ide o nebezpečnú chorobu, ktorá poškodzuje sliznicu tenkého čreva.
Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré je vyvolané neznášanlivosťou bielkovín obilnín, teda lepku . Týka sa to najmä pšenice, jačmeňa a raže. Telo sa k čiastočne rozloženému lepku v čreve začne správať ako k cudziemu prvku, ktorému sa treba brániť. To z dlhodobého hľadiska vedie k poškodeniu slizníc v tenkom čreve a ďalším autoimunitným reakciám, ktoré poškodzujú ďalšie tkanivá a orgány.
Symptómy a diagnóza
Prvotnými príznakmi intolerancie lepku sú zažívacie problémy – hnačky, zápacha, bolesti brucha, vracanie, nadúvanie, prípadne kombinácia týchto symptómov. Tieto príznaky sa ale vyskytujú iba u polovice chorých a môžu sa zjaviť hocikedy počas života celiatika. U detí ich zvyčajne pozorujeme po prvom roku života, kedy sa do stravy zavedú aj múčne jedlá. Celiakia ale môže ostať skrytá až do vysokého veku.
Čítajte: Časté omyly lekárov: Dlhé pátranie po diagnóze
Pritom odhaliť ju nie je zložité, komplikujú to ale jej príznaky, ktoré môžu znamenať množstvo iných ochorení. Lekári teda zvyčajne hľadajú príčinu týchto problémov v iných ochoreniach.
Celiakiou trpia častejšie ženy, než muži a ak ju mali vaši rodičia, je veľmi pravdepodobné, že ju máte aj vy. Veľmi často ju sprevádzajú aj iné autoimunitné ochorenia, napríklad poruchy štítnej žľazy, lupus, cukrovka, reumatoidná artritída alebo ochorenia pečene.
Ako sa s ňou dá žiť
Celiakia je nevyliečiteľná a jedinou kauzálnou liečbou je v súčasnosti bezlepková diéta. Celiatici sa preto musia vyhýbať jedlám, ktoré obsahujú obilnú múku. Tá sa nahrádza múkou z kukurice, pohánky, strukovín, ryže alebo zemiakov. V súčasnosti to už vo väčších mestách nebýva problém – obchody mávajú vyhradené oddelenia pre celiatikov ale sú aj špecializované predajne.
Ak odstránite lepok zo svojej stravy, nepríjemné príznaky by sa za niekoľko dní mali stratiť a sliznica čreva by sa mala do pol roka obnoviť, ak nebola poškodená príliš. Porušením tohto spôsobu stravovania ale riskujete opätovné spustenie týchto problémov.

Bolesť alebo artritída? Týchto 6 znakov prezradí, či vám koleno signalizuje závažné ochorenie
Artritída neraz ako prvé postihuje kolenné kĺby. Ako však zistiť, či ide skutočne o toto vážne zápalové ochorenie?

Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte
Bojujete pravidelne počas menštruácie s kŕčmi a bolesťou? Možno niečo robíte nesprávne.

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí
Všetci si spomíname na varovanie pred rozliatou ortuťou z teplomera. Prečo by sme sa tejto látky nemali dotýkať a čo hrozí, ak toto varovanie odignorujeme?

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia
Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli
Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.