• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Celiakia: často skrytá, no nebezpečná choroba

  • 20:30 03.06.2015
  • Bratislava
Celiakia: často skrytá, no nebezpečná choroba

Touto chorobou v súčasnosti trpí jeden človek zo sto a pritom o tom ani nemusí vedieť. Celiakia, hoci je vrodené ochorenie, sa nemusí vždy prejaviť v takej miere, aby sme sa ňou zaoberali. Pritom ide o nebezpečnú chorobu, ktorá poškodzuje sliznicu tenkého čreva.

Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré je vyvolané neznášanlivosťou bielkovín obilnín, teda lepku . Týka sa to najmä pšenice, jačmeňa a raže. Telo sa k čiastočne rozloženému lepku v čreve začne správať ako k cudziemu prvku, ktorému sa treba brániť. To z dlhodobého hľadiska vedie k poškodeniu slizníc v tenkom čreve a ďalším autoimunitným reakciám, ktoré poškodzujú ďalšie tkanivá a orgány.

Symptómy a diagnóza

Prvotnými príznakmi intolerancie lepku sú zažívacie problémy – hnačky, zápacha, bolesti brucha, vracanie, nadúvanie, prípadne kombinácia týchto symptómov. Tieto príznaky sa ale vyskytujú iba u polovice chorých a môžu sa zjaviť hocikedy počas života celiatika. U detí ich zvyčajne pozorujeme po prvom roku života, kedy sa do stravy zavedú aj múčne jedlá. Celiakia ale môže ostať skrytá až do vysokého veku.

Čítajte: Časté omyly lekárov: Dlhé pátranie po diagnóze

Pritom odhaliť ju nie je zložité, komplikujú to ale jej príznaky, ktoré môžu znamenať množstvo iných ochorení. Lekári teda zvyčajne hľadajú príčinu týchto problémov v iných ochoreniach.

Celiakiou trpia častejšie ženy, než muži a ak ju mali vaši rodičia, je veľmi pravdepodobné, že ju máte aj vy. Veľmi často ju sprevádzajú aj iné autoimunitné ochorenia, napríklad poruchy štítnej žľazy, lupus, cukrovka, reumatoidná artritída alebo ochorenia pečene.

Ako sa s ňou dá žiť

Celiakia je nevyliečiteľná a jedinou kauzálnou liečbou je v súčasnosti bezlepková diéta. Celiatici sa preto musia vyhýbať jedlám, ktoré obsahujú obilnú múku. Tá sa nahrádza múkou z kukurice, pohánky, strukovín, ryže alebo zemiakov. V súčasnosti to už vo väčších mestách nebýva problém – obchody mávajú vyhradené oddelenia pre celiatikov ale sú aj špecializované predajne.

Ak odstránite lepok zo svojej stravy, nepríjemné príznaky by sa za niekoľko dní mali stratiť a sliznica čreva by sa mala do pol roka obnoviť, ak nebola poškodená príliš. Porušením tohto spôsobu stravovania ale riskujete opätovné spustenie týchto problémov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, webmd.com, celiac.org, celiaccenter.org., Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.