• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.7.2024Meniny má Margita
28°Bratislava

Británia podľa Francúzov spúšťa nebezpečný a škodlivý proces

  • 17:05 28.05.2015
  • LONDÝN
Británia podľa Francúzov spúšťa nebezpečný a škodlivý proces

V pripravovanom referende o ďalšom zotrvaní Británie v EÚ budú oprávnení voliči odpovedať na otázku v znení - Malo by Spojené kráľovstvo zostať členom Európskej únie?

Väčšina Britov si praje zotrvanie v Únii

Informoval o tom zdroj z prostredia britskej vlády, ktorá plánuje vo štvrtok predstaviť detaily chystaného referenda. Zdroj z prostredia vlády pre agentúru AFP podotkol, že plebiscit "umožní Britom vyjadriť svoju vôľu po prvý raz za 40 rokov" britského členstva v bloku. Dodal, že podľa neho je otázka "jasná".

Odporúčame:

V britskom referende budú môcť hlasovať tri krajiny Únie

Britská kráľovná potvrdila termín referenda o účasti v Únii

Britská centrálna banka sa pripravuje na možný odchod z Únie


Známy euroskeptický poslanec EP Nigel Farage sa však nechal počuť, že premiér David Cameron prostredníctvom znenia otázky rozhodol, akú odpoveď chce počuť. Podľa prieskumov si väčšina Britov praje zotrvanie v EÚ.

Francúzi referendum kritizujú

Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius britské referendum skritizoval. Podľa slov šéfa francúzskeho rezortu obrany si však Camerona, ktorý príde vo štvrtok do Paríža, vypočujú.

Fabius zastáva názor, že projekt referenda je "veľmi riskantný" a celý proces preto považuje za "veľmi nebezpečný". Ako povedal, "ak ste sa rozhodli pripojiť k futbalovému klubu, nemôžete sa v strede zápasu rozhodnúť, že teraz ideme hrať rugby".

"Briti si zvykli, že im hovoria - Európa je zlá vec - a v deň, keď sa ich spýtajú na rozhodnutie hrozí, že povedia, že Európa je zlá vec. Británia je vojenská a diplomatická mocnosť. Ak takáto dôležitá krajina opustí Európu, vytvorí to o Európe výnimočne negatívny dojem," povedal Fabius.

Cameron minulý rok Britom v prípade volebného víťazstva sľúbil vypísanie referenda o ďalšej budúcnosti v EÚ, ktorá je na ostrovoch dlhodobým terčom kritiky. Zotrvanie v únii premiér podmienil reformami bloku a posilnením postavenia vlády v Londýne na úkor Bruselu. Legislatíva o podmienkach konania referenda bude známa vo štvrtok. Následne by Cameron mal zavítať do viacerých vplyvných krajín EÚ, kde chce získať podporu pre svoje plány reformovať úniu. So zvyšnými lídrami chce o veci hovoriť na júnovom bruselskom summite EÚ.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Raketu Falcon 9 uzemnili po tom, ako došlo k zničeniu satelitov Starlink

Raketu Falcon 9 uzemnili po tom, ako došlo k zničeniu satelitov Starlink

DNES - 13:38Zahraničné

Americký Federálny úrad pre letectvo uzemnil pracovnú raketu Falcon 9 spoločnosti SpaceX po tom, ako k jednej z nich došlo v kozme k deštrukcii a k zničeniu nákladu družíc Starlink.

Baldwinovi právnici požadujú zastavenie procesu v kauze smrti kameramanky

Baldwinovi právnici požadujú zastavenie procesu v kauze smrti kameramanky

DNES - 6:33Zahraničné

Proces s americkým hercom Alecom Baldwinom bol v piatok nečakane prerušený do pondelka po tom, ako sudkyňa Mary Marlowe Sommerová súhlasila s tým, že posúdi žiadosť jeho právnikov o stiahnutie obvinení.

Scholz: Americké rakety v Nemecku majú slúžiť ako odstrašujúci prostriedok

Scholz: Americké rakety v Nemecku majú slúžiť ako odstrašujúci prostriedok

DNES - 6:17Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok opäť odmietol obavy, že plánované rozmiestnenie amerických rakiet dlhého doletu v Nemecku by mohlo viesť k zvýšeniu napätia s Ruskom.

Rybári sa napili z fliaš vylovených z mora, päť z nich zomrelo

Rybári sa napili z fliaš vylovených z mora, päť z nich zomrelo

VČERA - 20:08Zahraničné

Najmenej päť rybárov zo Srí Lanky zomrelo po tom, ako vypili obsah fliaš nájdených počas plavby na mori, uvádzajú miestne médiá. TASR informuje na základe správ televízie BBC a denníka The Independent.

Nemecká vláda: Nenecháme sa zastrašiť plánmi Ruska zabiť riaditeľa Rheinmetallu

Nemecká vláda: Nenecháme sa zastrašiť plánmi Ruska zabiť riaditeľa Rheinmetallu

VČERA - 18:09Zahraničné

Nemecká vláda v piatok uviedla, že Berlín berie správy o sprisahaní s cieľom zavraždiť šéfa zbrojárskej spoločnosti Rheinmetall vážne a nenechá sa zastrašiť Ruskom.