Väčšina obyvateľov Fukušimy by sa mala vrátiť do dvoch rokov
- 6:40 27.05.2015
- TOKIO

Japonská vládna koalícia odporúča, aby boli v priebehu nasledujúcich dvoch rokov zrušené opatrenia brániace väčšine ľudí vrátiť sa do oblasti evakuovanej po nešťastí v jadrovej elektrárni Fukušima I.
V marci 2011 zasiahlo východojaponské pobrežie ostrova Honšu ničivé zemetrasenie. Následné cunami, ktoré po sebe zanechali takmer 20-tisíc mŕtvych, okrem iného tiež spôsobili sériu havárií v jadrovej elektrárni Fukušima I. Tisíce obyvateľov v priľahlých oblastiach, ktorých po havárii evakuovali, doposiaľ žijú v dočasných príbytkoch v iných častiach krajiny.
Podľa utorňajšieho návrhu koalície, ktorý by mal parlament schváliť do konca júna, by sa do oblasti mohlo vrátiť až 54 800 ľudí, ďalších 24 400 by však aj naďalej muselo zostať v evakuácii. Japonská vláda sa rozsiahlymi čistiacimi operáciami snaží znížiť úrovne radiácie v blízkosti elektrárne, je však zrejmé, že niektoré najviac postihnuté oblasti ostanú neobývané aj ďalšie desaťročia.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Donald Trump s manželkou pozvali pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu
Americký prezident Donald Trump v liste pozval pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu, uviedla v pondelok jeho hovorkyňa Karoline Leavittová.

Litva žaluje Bielorusko pre dianie na spoločnej hranici
Litva v pondelok podala na Medzinárodnom súdnom dvore sťažnosť na Bielorusko pre údajnú spoluúčasť na prevádzačstve veľkého množstva migrantov cez spoločnú hranicu.

Šéf WHO vyzýva členské štáty, aby prijali pandemickú dohodu
Niektoré štáty a politické skupiny predkladanú dohodu odmietajú zo strachu, že by mohla obmedziť ich suverenitu v otázkach verejného zdravia.