Zemetrasenie a povodne v Afganistane zabili takmer 40 ľudí
- 15:38 25.04.2013
- KÁBUL

Silné zemetrasenie a náhle povodne, ktoré zasiahli Afganistan v uplynulých dňoch, pripravili o život najmenej 38 ľudí a poškodili stovky obytných domov.
Zverejnené vyhlásenie taktiež hovorí o 300 poškodených príbytkoch. Zo susednej provincie Kúnar po zemetrasení hlásili jedného mŕtveho, štyroch zranených a 45 poškodených domov. Epicentrum silných otrasov sa nachádzalo v Nangarháre a bolo ich údajne cítiť aj v Kábule a Islamabade.
Severoafganskú provinciu Balch podľa vyhlásenia medzitým zasiahli náhle povodne, ktoré po sebe zanechali 20 mŕtvych a 1900 poškodených domov.
Ďalšie obete na životoch a škody si vyžiadali povodne v provinciách Ghór a Baghlán, prezidentská kancelária však v tomto prípade neuvádza žiadne čísla. Na poskytovanej pomoci po katastrofách by sa mali podieľať súkromný sektor, humanitárne agentúry a centrálna vláda.

Svetoví lídri blahoželali novozvolenému pápežovi Levovi XIV.
Svetoví lídri reagujú na zvolenie nového pápeža Leva XIV. po štvrtkovom druhom dni konkláve. Hlave katolíckej cirkvi pogratulovali lídri Nemecka, Ukrajiny, Ruska, Francúzska či Európskej únie.

Trump sa vyjadril k zvoleniu prvého pápeža pôvodom z USA
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyzdvihol zvolenie nového pápeža Leva XIV. pochádzajúceho zo Spojených štátov. Podľa neho je to „veľká česť“ pre celú krajinu.

Nový pápež Lev XIV. z balkóna pozdravil 100.000 veriacich na námestí
Nový pápež Lev XIV., doterajší kardinál Robert Prevost zo Spojených štátov, vystúpil po svojom zvolení vo štvrtok večer na ústrednom balkóne Baziliky svätého Petra.

Trump plánuje čoskoro hovoriť so Zelenským v súvislosti s dohodou o nerastoch
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že v najbližšej dobe bude hovoriť so svojim ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským.