Rusko chce zákonom trestať nežiaduce organizácie v krajine
- 8:30 16.05.2015
- MOSKVA

Ruský parlament v piatok v druhom čítaní odsúhlasil návrh zákona, ktorý umožní prokurátorom označiť zahraničné a medzinárodné organizácie ako v Rusku "nežiaduce" a následne ich prevádzku zavrieť.
Odporúčame:
Francúzsko nedodalo lode, Rusko žiada miliardové odškodné
Rostovom nad Donom popri veteránoch pochodovali stovky detí
Video: Moskva sa zaskvela prehliadkou, Putin skritizoval USA
Proti hlasovali iba traja poslanci
Zákony, ktoré Rusko počas tohto obdobia prijalo, tlak na nevládne organizácie ešte zvýšili. Predmetom razií a viacerých inšpekcií pritom spomedzi nich stali najmä tie, ktoré sú financované zo zahraničia.
Piatkový návrh zákona v druhom čítaní odsúhlasila dolná komora ruského parlamentu (hlasovalo zaň 442 poslancov, proti boli traja). Platným sa však stane až po tom, ako ho v treťom čítaní schváli aj horná komora parlamentu a následne podpíše prezident.
Ak sa tak stane, prokurátori na jeho základe budú môcť akúkoľvek organizáciu označiť za "nežiaducu" v krajine, ak sa preukáže, že predstavuje "hrozbu pre ústavný poriadok" alebo pre národnú bezpečnosť Ruska.
Definícia je veľmi voľná
Britská spravodajská stanica BBC pritom upozornila na to, že samotná definícia slova "nežiaduca" je v návrhu zákona formulovaná len veľmi voľne.
Ľudskoprávni aktivisti sa obávajú, že opatrenie sa dotkne práve takých medzinárodných organizácií, akými sú napríklad Transparency International, Amnesty International či Greenpeace.
Ak ich krajina vyhlási za "nežiaduce", budú musieť v Rusku zatvoriť svoje prevádzky, a tiež zastaviť šírenie informácií prostredníctvom internetu. V prípade neuposlúchnutia im budú hroziť finančné pokuty ako aj tresty odňatia slobody.
Krajina registruje "zahraničných agentov"
Rusko v roku 2012 schválilo zákon, na základe ktorého majú mimovládne organizácie vyvíjajúce politickú činnosť v Rusku a financované zo zahraničia povinnosť zaregistrovať sa ako "zahraniční agenti" a každého pol roka poskytovať podrobné informácie o svojej činnosti, pričom na svoj osobitný štatút by mali upozorňovať pri akomkoľvek verejnom vyhlásení.
Za vyhýbanie sa týmto povinnostiam im hrozí pokuta alebo väzenie. Hoci označenie "zahraničný agent" nemusí priamo poukazovať na protištátnu činnosť, jeho konotácie sú jednoznačne negatívne. Toto nariadenie sa týka napríklad aj mediálnych spoločností financovaných zo zahraničia.

Veľvyslanectvo USA v Kyjeve varuje pred možným leteckým útokom
Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

Mexiko podalo na Google žalobu
Informáciu potvrdila mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová.

USA a európski spojenci dokončujú návrh na prímerie medzi Ukrajinou a Ruskom
Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.

Fico sa v Moskve stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu
Predseda vlády SR Robert Fico sa v piatok počas návštevy Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu To Lamom.

Poslanci hnutia Slovensko dorazili do Kyjeva, Fica kritizovali za návštevu Ruska
Poslanci Národnej rady SR z opozičného hnutia Slovensko Igor Matovič, Roman Mikulec a Gábor Grendel v piatok navštívili hlavné mesto Ukrajiny Kyjev.