• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.5.2024Meniny má Žigmund
16°Bratislava

SaS vidí vo Veľkom upratovaní Slovenska porušenie zákona

  • 7:14 12.05.2015
  • BRATISLAVA
SaS vidí vo Veľkom upratovaní Slovenska porušenie zákona

V projekte ministerstva životného prostredia (MŽP) Veľké upratovanie Slovenska, ktorý je zameraný na likvidáciu čiernych skládok, vidí strana SaS porušenie zákona.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa strany Katarína Svrčeková, z tohto dôvodu podávajú podnet na Generálnu prokuratúru, aby preverila postup MŽP ako správcu Environmentálneho fondu. Fond totiž podľa nich nesprávne nastavil spôsob poskytovania dotácií na tento projekt, pričom nezohľadnil zákon o odpadoch. Z tohto dôvodu sa podľa SaS vytvára veľký priestor na zneužitie verejných zdrojov aj na upratovanie skládok, kde je známy pôvodca odpadu, keďže pri udeľovaní dotácii vynechajú proces zisťovania pôvodcu.

Podľa zákona sú obce zodpovedné len za komunálny odpad

"Zákon o odpadoch jednoznačne určuje postup pri odstraňovaní nezákonne uloženého odpadu, ako aj osobu, na ktorej náklady sa odpad zneškodňuje alebo zhodnocuje," povedala tímlíderka strany pre životné prostredie Anna Zemanová. Ministerstvo podľa nej chce prostredníctvom Environmentálneho fondu uhrádzať z verejného rozpočtu náklady na odstránenie takéhoto odpadu bez aplikácie zákona o odpadoch, zisťovania pôvodcu a v konečnom dôsledku vymáhania vzniknutých nákladov na jeho odstránenie. Zákon o odpadoch tiež podľa Zemanovej jednoznačne špecifikuje, že obce sú zodpovedné len za komunálny odpad a iba tento môžu odstraňovať. "Odstránenie nezákonne uloženého ostatného odpadu, napríklad pneumatík a nebezpečného odpadu, je v kompetencii okresných úradov," povedala Zemanová.

V žiadostiach o dotáciu v rámci projektu Veľké upratovanie Slovenka sa podľa Zemanovej ale nerozlišuje odpad komunálny, ostatný a nebezpečný, čo nabáda k tomu, že na základe tohto projektu budú obciam preplácané výdavky spojené s odstraňovaním nezákonne uloženého odpadu, a to vrátane ostatného aj nebezpečného, napriek tomu, že na to nemajú oprávnenie zo zákona.

Žiadosti o poskytnutie dotácie tiež ukladajú podmienku, ktorou je Potvrdenie o existencii miest s nezákonne umiestneným odpadom Odborom starostlivosti o životné prostredie okresného úradu a tiež čestné vyhlásenie starostu alebo primátora, že je oprávnený vykonávať aktivity projektu na pozemkoch, kde je evidované miesto s čiernou skládkou.

"Domnievam sa, že takéto čestné vyhlásenie bude bez súhlasu a vedomia vlastníka pozemku nezákonné," povedala Zemanová. Takto nastavený dotačný program vytvára podľa nej priestor pre špekulantov a tiež príležitosť odstrániť odpad za verejné zdroje aj z tých priestorov, kde pôvodca odpadu môže byť známy. "Čierna skládka je vždy umiestnená úmyselne a môže mať aj trestnoprávny charakter. Náklady na odstránenie takéhoto odpadu môžu dosahovať tisíce vynakladané z verejných zdrojov a z rozpočtov obcí," dodala Zemanová.

Strana SaS vie hľadať len problémy, tvrdí hovorca MŽP Stano

"Strana SaS opäť celému Slovensku ukazuje, že vie hľadať len problémy, politikárčiť a poukazovať na to, ako sa veci nedajú a v skutočnosti jej na čistom a kultúrnom životnom prostredí okolo nás nezáleží," povedal v reakcii pre agentúru SITA hovorca MŽP Maroš Stano. Ministerstvu sa podľa neho podarilo získať zdroje z neštátneho fondu a programom Veľké upratovanie Slovenska chce pomôcť mestám a obciam po desaťročiach vyčistiť Slovensko od čiernych skládok. "Všetky finančné prostriedky budú vynaložené v súlade so zákonom," dodal Stano.

Ministerstvo životného prostredia koncom apríla oznámilo, že poskytne mestám a obciam na odstránenie čiernych skládok odpadu v ich katastroch 10 miliónov eur. Na odstránenie jednej skládky môžu samosprávy od ministerstva získať dotáciu maximálne 100 tisíc eur. Žiadosti v rámci projektu Veľké upratovanie Slovenska je možné predkladať na Environmentálny fond do 17. júla.

K žiadostiam o dotáciu, ktoré môžu obce a mestá zaslať Environmentálnemu fondu, musí byť pripojené aj potvrdenie okresných úradov životného prostredia o existencii čiernej skládky. Dotácie budú obciam pokrývať odvoz odpadu z čiernej skládky, uloženie na legálnej skládke alebo jeho likvidáciu v spaľovni.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Figeľ: Zrušiť právo veta v citlivých otázkach by nebolo dobré pre Európu ani Slovensko

Figeľ: Zrušiť právo veta v citlivých otázkach by nebolo dobré pre Európu ani Slovensko

DNES - 8:10Domáce

Zrušiť právo veta v citlivých otázkach a presunúť rozhodovanie na Brusel by nebolo na prospech Európy ani Slovenska. Myslí si to bývalý slovenský eurokomisár Ján Figeľ.

Medveď zaútočil na hubára, v tejto lokalite si dajte pozor

Medveď zaútočil na hubára, v tejto lokalite si dajte pozor

DNES - 7:38Domáce

Hubár v lese stretol medvedicu s mladými, z miesta musel utiecť.

Požiar obydlí si vyžiadal jednu obeť, na mieste zasahovalo osem hasičov

Požiar obydlí si vyžiadal jednu obeť, na mieste zasahovalo osem hasičov

DNES - 7:12Domáce

Škoda po požiari predstavuje sumu 20.000 eur.

Cenu Alexandra Dubčeka pri príležitosti vstupu do EÚ získali traja laureáti

Cenu Alexandra Dubčeka pri príležitosti vstupu do EÚ získali traja laureáti

DNES - 6:10Domáce

Cenu odovzdal laureátom predseda vlády Robert Fico na stredajšom slávnostnom galavečere v priestoroch Bratislavského hradu.

Premiér: Slovensko by malo prispievať k formovaniu spoločných európskych stanovísk

Premiér: Slovensko by malo prispievať k formovaniu spoločných európskych stanovísk

DNES - 6:08Domáce

Slovenská republika by mala byť v rámci Európskej únie aktívna a mala by prispievať k formovaniu spoločných európskych stanovísk. Uviedol to premiér Robert Fico.