Vstup Slovenska do Únie je historickým zlomom, hodnotí Bugár

Vstup Slovenskej republiky do Európskej únie predstavuje podľa predsedu Most-Híd Bélu Bugára historický zlom v našich moderných dejinách.
Ako povedal pre agentúru SITA, naši občania sa stali pred jedenástimi rokmi rovnoprávnymi a hrdými občanmi spoločenstva západných demokracií a hodnotovo blízkych krajín.
"Členstvo v EÚ prinieslo našim občanom veľa nových možností a výhod počnúc pracovnými a študijnými príležitosťami, spoločným trhom a od roku 2009 aj spoločnou menou euro. Taktiež sme získali bezprecedentnú slobodu cestovať a podnikať bez ďalších obmedzení. Integrácia znamenala aj viaceré výhody pre našu krajinu, akými sú spolupráca s ďalšími krajinami a vzájomná pomoc členských štátov, možnosť čerpať eurofondy, väčšiu garancia slobody a stability pre našu vlasť," povedal Bugár.
Dôležité je nepremrhať ponúknuté možnosti
To všetko sme podľa predsedu Most-Híd dosiahli vďaka úsiliu nielen politikov, ale predovšetkým občanov. Zdôraznil, že je zodpovednosťou predovšetkým vlád, samospráv, ale aj všetkých občanov, ako dokážeme využiť možnosti, ktoré nám členstvo v Európskej únii ponúka, pre rozvoj našej krajiny, miest, obcí, či komunít, v ktorých žijeme.
"Pre stranu Most-Híd je dôležité, aby Slovensko bolo v tejto oblasti aktívne a nepremrhalo ponúknuté možnosti, ktoré sa viac opakovať nebudú. Členstvo v Európskej únii je dôvodom pre našu prirodzenú hrdosť, ale aj pre vedomie spolupatričnosti s ostatnými krajinami Únie," vyhlásil.
Strana Most-Híd taktiež podporuje proces rozširovania Únie o ďalšie štáty, ktoré chcú zdieľať spolu s nami hodnoty demokracie, slobody a ochrany ľudských práv.
"Podporujeme integráciu krajín Balkánu a krajín Východného partnerstva – Ukrajiny, Gruzínska a Moldavska do Európskej únie. Dnes je totiž zodpovednosťou nás všetkých, aký charakter bude mať únia v budúcnosti a akým smerom sa bude vyvíjať," dodal Bugár.
Členstvo je výsledkom boja za slobodu
V minulosti malo Slovensko takmer permanentný pocit, že je neviditeľnou krajinou Európy. V súvislosti s piatkovým 11. výročím vstupu Slovenska do Európskej únie to pre agentúru SITA povedal politológ Michal Horský. Podľa jeho slov je však Slovensko po jedenástich rokoch "plnoprávnym a dôveryhodným členom, na rozdiel od viacerých postkomunistických krajín EÚ".
Pôsobenie Slovenska v európskych inštitúciách je podľa Horského aj výsledkom generácie, ktorá v novembri ´89 bojovala za slobodu a Slováci si vstup do EÚ môžu pripísať ako "jeden z najvýraznejších úspechov ponovembrovej politiky," tvrdí Horský.
Slovensko vstúpilo do Európskej únie 1. mája 2004. EÚ sa vtedy rozšírila aj o Estónsko, Lotyšsko, Litvu, Poľsko, Českú republiku, Maďarsko, Slovinsko, Maltu a Cyprus.

Pellegrini zablahoželal novému pápežovi, toto si želá
Prezident SR si želá, aby novozvolený Svätý otec bol dobrom a autoritou pre celý svet.

Demokrati: Deň víťazstva nad fašizmom je spomienkou i výzvou
Predstavitelia mimoparlamentnej strany Demokrati si pripomenuli Deň víťazstva nad fašizmom položením kytice k Hrobu neznámeho vojaka v Bratislave.

Vo štvrtok večer sa vo viacerých mestách konajú opozičné zhromaždenia
Opozícia pripomína, že 8. máj je dňom víťazstva nad fašizmom a oslavou mieru, ktorý priniesla spolupráca európskych krajín.

Šimkovičová: Odkaz výročia je najmä v súčasnosti mimoriadne silný
Ministerka kultúry upozornila na dôležitosť uchovávania historickej pamäte.

Veterán Vladimír Strmeň skonštatoval, že vojna je najväčšie zlo
Vojna je to najväčšie zlo v dejinách ľudstva, skonštatoval vojnový veterán Vladimír Strmeň.