• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 10.5.2024Meniny má Viktória
16°Bratislava

Banky sa bránia, ich odvody nemajú splácať dlhy firiem

  • 14:06 24.04.2015
  • BRATISLAVA
Banky sa bránia, ich odvody nemajú splácať dlhy firiem

Použitie zdrojov z osobitného odvodu bánk nepodlieha súhlasu alebo inej schvaľovacej kompetencii orgánov Európskej únie alebo Európskej centrálnej banky (ECB). Tvrdí to ministerstvo financií (MF) v reakcii na vyjadrenia poslanca Jozefa Kollára, podľa ktorého ECB vydala stanovisko, že bankový odvod sa nedá použiť na iný účel, ako na riešenie systémových budúcich zlyhaní bánk.

Vláda totiž rozhodla, že nezabezpečení veritelia Váhostavu dostanú možnosť previesť svoje pohľadávky voči spoločnosti na štát za 50 percent ich hodnoty. Práve na túto operáciu sa majú využiť peniaze z osobitného odvodu bánk.

Bankové odvody majú iný účel

Slovenská banková asociácia (SBA) so zmenami v zákone nesúhlasí. Bankový odvod vznikol podľa asociácie v roku 2011 s jediným účelom, a tým je poskytnutie finančných prostriedkov z bankového odvodu na preklenutie možných finančných kríz v bankovom sektore.

Odporúčame:

Tandem Široký-Fico nás musí podľa Figeľa prestať okrádať

Smeráci schválili Ficov návrh riešenia problémov Váhostavu

Použiť bankový odvod pre Váhostav je nemožné, oponuje Kollár


Legislatívne zmeny podľa bánk spôsobia, že prostriedky nahromadené v bankovom fonde môžu byť využité na iný účel, napríklad na selektívnu podporu rôznych spoločností, a nie na riešenie prípadných finančných kríz v bankovom sektore. To zjavne podľa Rescha mení účel bankového odvodu. Navyše, nie je podľa neho jasný účel, ani mechanizmus, ako budú tieto peniaze využívané. Bude to iba na rozhodnutí akejkoľvek vlády.

Verejné peniaze sa majú stabilizovať z odvodov bánk

"Stanoviská ECB majú odporúčací charakter ako vyjadrenie sa k pripravovanej legislatívnej zmene," konštatuje vo vyhlásení ministerstvo financií s tým, že osobitný odvod, ktorý napomôže riešiť krízovú situáciu v sektore stavebníctva, je pritom plne pod kontrolou Slovenskej republiky. Navyše, použitie prostriedkov z bankového odvodu môže byť podľa rezortu financií v konečnom dôsledku aj v záujme bánk.

"Použitie osobitného odvodu je riešením pre zmiernenie dopadov vzniknutej krízovej situácie, ktorá má potenciál byť spúšťačom hlbšieho systémového zlyhania. Toto môže ovplyvniť nielen živnostníkov v prípade Váhostav-SK, ale aj sektor stavebníctva a následne bankový sektor ako najväčšieho veriteľa stavebných spoločností," tvrdí ministerstvo.

Použitím prostriedkov z osobitného odvodu sa tak podľa rezortu za prísne stanovených podmienok predchádza hlbšiemu systémovému zlyhaniu a ohrozeniu finančného sektora ako aj stability verejných financií a prostriedkov občanov. "Veľmi dôležité je dodať, že prostriedky, ktoré budú použité, sa následne vrátia. To, čo sa vyťaží z pohľadávok, sa aj vráti do štátnych finančných aktív," dodáva ministerstvo.

Časť dlhu má predstavovať majetkové právo

Poslanec Kollár sa pri svojom konštatovaní odvolával na stanovisko, ktoré vydala Európska centrálna banka k bankovému odvodu v júli 2012, pričom Ministerstvo financií SR požiadalo o stanovisko 12. júna 2012. V ňom sa podľa Kollára uvádza, že peniaze z bankového odvodu možno použiť len na účely budúcich zlyhaní bánk na Slovensku.

Ako v stanovisku uviedla Národná banka Slovenska, keďže zákon nebol predložený do riadneho pripomienkového konania, tak sa k nemu nemohla vyjadriť. "Predkladateľ by mal zákon o osobitnom odvode konzultovať s ECB. Pri konzultácii pôvodného zákona sa nepredpokladalo použitie zdrojov iným spôsobom, pretože bol účelovo zriadený na riešenie problémov bánk," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Národnej banky Slovenska Martina Solčányiová.

Ponuka veriteľom odpredať svoju pohľadávku voči Váhostavu štátu je jedným z opatrení, ktoré na riešenie situácie v spoločnosti navrhol vládny kabinet. Okrem toho sa mení Obchodný zákonník a ďalšie zákony tak, aby ak miera uspokojenia veriteľa v reštrukturalizácii bola nižšia ako 50 percent po skončení reštrukturalizačného plánu, bude zostatok do výšky 50 percent dlžnej sumy považovaný za právoplatnú pohľadávku.

Časť dlhu nad 50 percent má okrem toho predstavovať majetkové právo, ktoré si bude môcť veriteľ uplatňovať zo zisku a iných príjmov spoločnosti. V prípade Váhostavu budú môcť pritom nezabezpečení veritelia získať aj akcie podniku, a to celkovo 49-percentný podiel.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zamestnancom firmy na východe meškajú výplaty, spoločnosť za to viní Mičovského

Zamestnancom firmy na východe meškajú výplaty, spoločnosť za to viní Mičovského

DNES - 17:57Ekonomické

Firma za zlú finančnú situáciu viní bývalého ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského. Ten reaguje, že problémy firme mohli spôsobiť iné okolnosti.

Nové výdavkové limity nie je možné so starými porovnávať, odkazuje ministerstvo financií

Nové výdavkové limity nie je možné so starými porovnávať, odkazuje ministerstvo financií

DNES - 16:36Ekonomické

Výdavkové limity vyrátané podľa doteraz platného zákona nie je možné porovnávať s limitmi podľa vo štvrtok schválenej legislatívy.

Samozber jahôd v Návojovciach už začal, tento rok o tri týždne skôr

Samozber jahôd v Návojovciach už začal, tento rok o tri týždne skôr

DNES - 15:16Ekonomické

Ovocinári začali v partizánskej mestskej časti Návojovce so samozberom jahôd. Oproti minulým rokom si ľudia môžu ovocie nazbierať o tri týždne skôr.

Od 15. mája budú platiť nové pravidlá pre predčasné starobné dôchodky

Od 15. mája budú platiť nové pravidlá pre predčasné starobné dôchodky

DNES - 13:29Ekonomické

Od stredy 15. mája začnú platiť nové podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok. Zmení sa aj spôsob určenia jeho sumy.

SaS: Náklady na mzdy štátnych úradníkov sú vo výške až 750 miliónov eur

SaS: Náklady na mzdy štátnych úradníkov sú vo výške až 750 miliónov eur

DNES - 11:34Ekonomické

Počet štátnych úradníkov narástol v minulom roku o 567 miest. Mzdové výdavky na nich predstavujú 750 miliónov eur.