Vojenské výdavky vo svete rástli, v USA a západnej Európe poklesli
- 8:49 13.04.2015
- Štokholm

Celosvetové vojenské výdavky sa v roku 2014 takmer nezmenili, keď ich nižšiu úroveň v Spojených štátoch a západnej Európe vyrovnali zvýšenia v iných regiónoch, súvisiace s konfliktmi na Blízkom východe, na Ukrajine a v Afrike. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru (SIPRI).
SIPRI odhaduje, že globálne vojenské výdavky sa vlani oproti roku 2013 znížili o 0,4 percenta na celkovo 1,77 bilióna dolárov (1,67 bilióna eur).
Výdavky USA v tejto oblasti poklesli o 6,5 percenta v rámci opatrení na znižovanie rozpočtového deficitu, napriek tomu ostali najvyššie na svete na úrovni 610 miliárd dolárov (577,11 mld. eur). Ide o 34 percent celosvetových vojenských výdavkov a takmer trojnásobok výdavkov Číny, ktorá je na druhom mieste.
Čína vynaložila na armádu 216 miliárd dolárov (204,35 mld. eur), čo je o 9,7 percenta viac než v roku 2013. Tretie Rusko zvýšilo výdavky o 8,1 percenta na odhadovaných 84,5 miliardy dolárov (79,94 mld. eur) a štvrtá Saudská Arábia o celosvetovo najviac - 17 percent - na 80,8 miliardy dolárov (76,44 mld. eur).
V prvej desiatke boli tiež Francúzsko, Británia, India, Nemecko, Japonsko a Južná Kórea.
Vedúci programu SIPRI pre vojenské výdavky Sam Perlo-Freeman poznamenal, že konflikt na Ukrajine viedol mnohé európske krajiny blízke Rusku k zvýšeniu armádnych výdavkov, najmä v strenej Európe, Pobaltí a Škandinávii. Na druhej strane päť krajín s najväčšími výdavkami v západnej Európe - Francúzsko, Británia, Nemecko, Taliansko a Španielsko - si na tento rok naplánovali ďalšie menšie škrty.
"Ukrajinská kríza zásadne zmenila bezpečnostnú situáciu v Európe, ale dosiaľ je vplyv na vojenské výdavky najviditeľnejší v krajinách hraničiacich s Ruskom," uviedol Perlo-Freeman. "Inde sú úsporné opatrenia naďalej hlavnou hnacou silou klesajúcich trendov."
Ukrajina zvýšila v roku 2014 výdavky o vyše 20 percent, aj keď väčšina z tohto rastu smerovala do personálnych nákladov a dôchodkov, uviedol SIPRI so zdôraznením, že ide o neúplné údaje. V roku 2015 plánuje Kyjev výdavky na ozbrojené sily viac než zdvojnásobiť.
V Poľsku vojenské výdavky vlani stúpli o 13 percent a očakáva sa, že tento rok krajina dosiahne cieľ NATO, ktorým sú dve percentá HDP. Celkovo inštitút v regióne východnej Európy eviduje nárast o 8,4 percenta, pokým v západnej a strednej Európe pokles o takmer dve percentá oproti roku 2013.
SIPRI do svojich údajov zahŕňa platy armádnych príslušníkov, náklady na prevádzku, nákupy zbraní a techniky, ako aj výskum a vývoj.
Informácie priniesli agentúry AP a DPA.

Putin poďakoval Ficovi za návštevu Moskvy napriek "logistickým problémom"
Ruský prezident Vladimir Putin sa v piatok stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom, ktorý otvorene spochybňuje politiku Európskej únie voči Ukrajine.

Starmer: Podpora Ukrajiny patrí medzi britské priority
Podpora Ukrajiny je „absolútnou prioritou“ Spojeného kráľovstva a jeho severoeurópskych spojencov, britský premiér Keir Starmer.

Veľvyslanectvo USA v Kyjeve varuje pred možným leteckým útokom
Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

Mexiko podalo na Google žalobu
Informáciu potvrdila mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová.

USA a európski spojenci dokončujú návrh na prímerie medzi Ukrajinou a Ruskom
Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.