Podozrivý z vraždy ruského agenta tvrdí, že šlo o nehodu
- 14:30 08.04.2015
- MOSKVA

Smrť Litvinenka, ktorý obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z nariadenia jeho vraždy, prispela k najväčšiemu ochladeniu vzťahov medzi Moskvou a Londýnom od konca studenej vojny.
Jeden z dvoch Rusov podozrivých z otrávenia ruského špióna Alexandra Litvinenka v stredu povedal, že bývalý agent KGB sa pri manipulácii s rádioaktívnym polóniom zabil omylom sám. Smrť Litvinenka, ktorý obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z nariadenia jeho vraždy, prispela k najväčšiemu ochladeniu vzťahov medzi Moskvou a Londýnom od konca studenej vojny.
Británia minulý rok oznámila, že spúšťa nové vyšetrovanie okolností úmrtia ruského agenta. Briti si myslia, že Litvinenka otrávilo polónium v zelenom čaji počas stretnutia s dvoma mužmi - bývalým agentom Dmitrijom Kovtunom a poslancom Andrejom Lugovým. Kremeľ odmieta akékoľvek zapojenie do prípadu a podozrivých odmieta vydať.
Na zriedkavej tlačovej konferencii v Moskve Kovtun povedal, že Litvinenkova smrť by mohla byť klasifikovaná ako "neúmyselná samovražda". "Moja hlavná verzia je, že šlo o náhodu," uviedol Kovtun a dodal, že podľa neho bol Litvinenko vystavený polóniu už pred ich stretnutím. Zároveň vyjadril presvedčenie, že sa dostal do styku s rádioaktívnou látkou bez toho, že by o tom vedel.
"Neviem, či to mal, alebo mu to niekto dal. Je úplne možné, že niečo so sebou niesol a polónium sa postupne nahromadilo v jeho organizme a viedlo k jeho smrti," povedal Kovtun. Svoj zdravotný stav pritom označil za prevažne v poriadku napriek radiácii, ktorej bol vystavený počas stretnutia s Litvinenkom. Vypovedať v prípade by mal v júli prostredníctvom videokonferencie.
Litvinenko bol agentom sovietskeho Výboru pre štátnu bezpečnosť (KGB) a po páde Sovietskeho zväzu pracoval pre nástupnícku Federálnu bezpečnostnú službu (FSB) Ruska. Postupne sa z neho stal tvrdý kritik Kremľa a prezidenta Putina a údajne spolupracoval s britskou tajnou službou. Litvinenko utiekol do Londýna, kde v roku 2006 zomrel na otravu rádioaktívnym polóniom. Vzťahy oboch krajín sú aj z toho dôvodu dlhodobo na bode mrazu.

Európski lídri si v Kyjeve pripomenuli obete vojny
Nemecký kancelár Friedrich Merz, francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer a predseda poľskej vlády Donald Tusk si v Kyjeve uctili pamiatku obetí ruskej vojenskej invázie.

Rubio vyzval Indiu a Pakistan na obnovenie komunikácie a zmiernenie napätia
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte.

Merz, Macron a Starmer pricestovali do Kyjeva
Merz spolu s Macronom a Starmerom pricestovali v sobotu ráno vlakom do ukrajinskej metropoly Kyjev.

Premiér SR rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci
Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom.

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA
Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý sa zúčastnil na konkláve, kde zvolili nového pápeža, v piatok vyzdvihol Leva XIV. ako „jemného a pokorného človeka“.