Na Slovensku sa zarába lepšie ako v Česku, cena práce rástla
- 6:06 03.04.2015
- BRATISLAVA

Priemerná hodinová cena práce v ekonomike Európskej únie bez zahrnutia sektora poľnohospodárstva a verejnej správy bola v minulom roku vo výške 24,6 eura a v rámci eurozóny vo výške 29,2 eura.
Medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ však existovali veľké rozdiely. Najnižšia hodinová cena práce bola v Bulharsku (3,8 eura), Rumunsku (4,6 eura), Litve (6,5 eura) a Lotyšsku (6,6 eura) a najvyššia bola v Dánsku (40,3 eura), Belgicku (39,1 eura), Švédsku (37,4 eura) a Luxembursku (35,9 eura). Informoval o tom štatistický úrad EÚ Eurostat, pričom jeho odhady sú založené na údajoch za firmy s 10 a viac zamestnancami.
Na Slovensku bola v roku 2014 priemerná hodinová cena práce v sume 9,7 eura a oproti roku 2013, kedy bola vo výške 9,2 eura, stúpla o 5,2 percenta. V rámci eurozóny bol rast na Slovensku tretí najvýraznejší po Estónsku (6,6 percenta) a Lotyšsku (6 percent). V Česku bola hodinová cena práce 9,4 eura.
V eurozóne sa priemerná hodinová cena práce vlani znížila na Cypre (-2,8 percenta), Portugalsku (-0,8 percenta) a Írsku (-0,2 percenta). Priemerná hodinová cena práce v roku 2014 oproti roku 2013 v rámci celej EÚ stúpla o 1,4 percenta a v rámci eurozóny o 1,1 percenta.
V Chorvátsku evidovali pokles
V rámci členských krajín EÚ, ktoré nie sú členmi eurozóny, priemerná hodinová cena práce v roku 2014 oproti predošlému roku pri vyjadrení v národných menách najviac stúpla v Rumunsku (6 percent), Litve a Poľsku (zhodne 3,5 percenta) a Maďarsku (3,3 percenta). Najmenší rast bol v Dánsku (0,9 %) a Veľkej Británii (1,3 percenta) a pokles evidovali v Chorvátsku (-0,8 percenta).
Nemzdové náklady na cenu práce, ku ktorým patria napríklad odvody, v roku 2014 v rámci celej Európskej únie tvorili 24,4 percenta celkovej ceny práce a v rámci eurozóny 26,1 percenta ceny práce.
Na Slovensku boli nemzdové náklady na úrovni 26,5 percenta ceny práce, čiže boli vyššie v porovnaní s priemerom za EÚ aj s priemerom za celú eurozónu. Najvyššie nemzdové náklady mali vo Švédsku (31,6 percenta celkovej ceny práce) a vo Francúzsku (33,1 percenta). Najnižšie nemzdové náklady boli na Malte (6,9 percenta celkovej ceny práce) a v Dánsku (13,1 percenta).

Nárok na rodičovský príspevok pri neprijatí dieťaťa do škôlky sa zmenil
Podmienky nároku na takzvaný predlžený rodičovský príspevok vyplácaný na deti, ktoré majú právo na predškolské vzdelávanie, no neboli prijaté do spádovej materskej školy, sa zmenili.

EÚ chce pomôcť pri vyšetrovaní výpadkov elektriny v Španielsku a Portugalsku
Európska komisia je pripravená prispieť k „dôkladnému vyšetrovaniu“ výpadkov elektriny v Španielsku a Portugalsku.

PS: Zamestnanci železníc upozorňujú, že vláda nemá víziu modernizácie železníc
Už aj zamestnanci železníc upozorňujú na to, že vláda a minister dopravy Jozef Ráž nemajú žiadnu víziu ako modernizovať železnice.

Nadácia Zastavme korupciu podala pre expozíciu EXPO Osaka podnet na NKÚ
Financovanie slovenskej účasti na svetovej výstave EXPO 2025 v japonskej Osake môže byť predražené.

Verejný ochranca práv: Ľuďom majúcim dôchodok zo SR a cudziny môže byť ich 13. dôchodok vyplatený
Dôchodcom, ktorí poberajú dôchodok zo Slovenska, aj z cudziny, môže byť ich 13. dôchodok za rok 2024 ešte vyplatený.