• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
18°Bratislava

Našla sa druhá čierna skrinka havarovaného airbusu

  • 16:17 02.04.2015
  • Seine-les-Alpes
Našla sa druhá čierna skrinka havarovaného airbusu

Ide o skrinku, ktorá zaznamenáva technické údaje o samotnom lietadle.

Pátranie po druhej čiernej skrinke z nemeckého airbusu, ktorý sa 24. marca zrútil v alpskej oblasti na juhu Francúzska, bolo dnes korunované úspechom. Pre agentúru DPA to potvrdil marseillský prokurátor Robin Brice.

Ide o skrinku, ktorá zaznamenáva technické údaje o samotnom lietadle. Vyšetrovatelia si od nej sľubujú ďalšie poznatky o okolnostiach, ktoré viedli k havárii. Záchranári našli v krátkom čase po nešťastí obal tejto skrinky, v ktorom však chýbala pamäťová karta so zásadným obsahom.

Ako práve Brice Robin informoval 24. marca na základe vyhodnotenia obsahu prvej čiernej skrinky - záznamníka komunikácie z kokpitu, druhý pilot Airbusu A320 spoločnosti Germanwings lietadlo zámerne naviedol k zemi a tak ho zničil.

Nemecký občan Andreas Lubitz prevzal výlučnú kontrolu nad airbusom po tom, čo kapitán opustil kokpit a išiel na toaletu. Následne odmietol otvoriť dvere a stlačil tlačidlo, ktoré nasmerovalo lietadlo na zostupný kurz, konštatoval vtedy prokurátor.

Druhý pilot podľa neho nevyslal žiadne volanie o pomoc. Zo zachovaného záznamu čiernej skrinky v kokpite vyplýva, že komunikácia počas prvých 20 minút letu prebiehala normálne. Výkriky cestujúcich je počuť až v závere záznamu. Druhý pilot nepovedal ani slovo, zaznamenaný je iba jeho dych. Počas posledných ôsmich minút letu je počuť opakované výzvy kontrolnej veže, ale z kokpitu nezaznie nijaká odpoveď.

O Lubitzovi odvtedy vyšlo najavo, že ho sužovali rôzne zdravotné problémy, opakovane aj depresie. Motív jeho činu však naďalej nie je zrejmý. Vyšetrovatelia sa najviac prikláňajú k téze, že ním zmietali obavy zo straty licencie pilota v súvislosti návštevami u mnohých lekárov, ktoré tajil, a zatiaľ iba povrchne špecifikovanými ochoreniami.

Nešťastie v členitom horskom regióne na juhu Francúzska, ktorý druhý pilot dobre poznal z viacerých návštev vo svojej mladosti, neprežil nikto zo 144 cestujúcich a šiestich členov posádky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kremeľ obvinil Európu z protichodných a konfrontačných vyhlásení

Kremeľ obvinil Európu z protichodných a konfrontačných vyhlásení

DNES - 16:36Zahraničné

Kremeľ obvinil v sobotu európske krajiny z protichodných a konfrontačných vyhlásení voči Rusku. .

Zelenskyj a európski lídri sa dohodli na prímerí, Rusku hrozia sankciami

Zelenskyj a európski lídri sa dohodli na prímerí, Rusku hrozia sankciami

DNES - 15:50Zahraničné

Ukrajina a lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Poľska sa v sobotu dohodli na bezpodmienečnom 30-dňovom prímerí s platnosťou od pondelka 12. mája.

India a Pakistan potvrdili dohodu na okamžitom prímerí, oznámil ju Trump

India a Pakistan potvrdili dohodu na okamžitom prímerí, oznámil ju Trump

DNES - 15:26Zahraničné

Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.

Pápež Lev XIV. chce pokračovať v reformách svojho predchodcu Františka

Pápež Lev XIV. chce pokračovať v reformách svojho predchodcu Františka

DNES - 14:35Zahraničné

Pápež Lev XIV. predstavil v sobotu na audiencii s kardinálmi vo Vatikáne víziu svojho pontifikátu.

Ukrajina a jej spojenci navrhujú 30-dňové prímerie od pondelka 12. mája

Ukrajina a jej spojenci navrhujú 30-dňové prímerie od pondelka 12. mája

DNES - 13:46Zahraničné

Kyjev a jeho európski spojenci sa dohodli, že vyzvú Rusko, aby akceptovalo zavedenie 30-dňového bezpodmienečného úplného prímeria v bojoch na Ukrajine.