• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 17.5.2025Meniny má Gizela
16°Bratislava

Slovenský raj čakajú zmeny. Pomôžu nám Švajčiari

  • 8:00 22.03.2015
  • SPIŠSKÁ NOVÁ VES
Slovenský raj čakajú zmeny. Pomôžu nám Švajčiari

Program švajčiarsko-slovenskej spolupráce podľa Spišiakov prospeje rozvoju tohto doposiaľ zaostávajúceho regiónu. Vďaka nemu sa tak opäť rozširuje potenciál cestovného ruchu v Národnom parku (NP) Slovenský raj a v priľahlých oblastiach.

To podľa Spišiakov prospeje rozvoju tohto doposiaľ zaostávajúceho regiónu.

„Dnes a v sobotu 21. marca sa môžu návštevníci národného parku presvedčiť o množstve pozitívnych zmien, ktoré sa vďaka podpore Švajčiarskej konfederácie a Slovenskej republiky vo výške takmer 1,15 milióna eur podarilo zrealizovať.

Stalo sa tak v rámci projektu SLOVENSKÝ RAJ - Klaster cestovného ruchu NP Slovenský raj a TIC (turistické informačné centrum) Dobšinská ľadová jaskyňa,“ uviedol projektový manažér Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) NP Slovenský raj Jozef Koval.



Okrem záverečnej konferencie spojenej s workshopom a prezentáciou projektu sa dnes uskutočnilo aj slávnostné otvorenie štyroch z plánovaných ôsmich nástupných centier. Konkrétne ide o Stratenú, Dobšinskú ľadovú jaskyňu, Hrabušice a Smižany.

„V rámci projektu bola v roku 2012 založená OOCR NP Slovenský raj – Klastra cestovného ruchu tvoreného 11 obcami subregiónu.

V júni 2014 bolo uvedené do prevádzky novovybudované TIC v atraktívnej lokalite pamiatky UNESCO, pri Dobšinskej ľadovej jaskyni, ktoré vo svojich priestoroch ponúka internetovú kaviareň, bufet, multimediálnu prezentačnú a prednáškovú miestnosť a množstvo informačných a propagačných materiálov,“ upozornil Koval.



V Slovenskom raji sa okrem toho prostredníctvom projektu mohlo obnoviť turistické značenie jestvujúcich turistických peších trás a cyklotrás o rozlohe viac ako 300 kilometrov, osadiť lavičky, odpadkové koše, posiedky či ohniská na vybraných miestach pre turistov.

„Dôležitou súčasťou projektu bola aj výmena či rekonštrukcia technických zariadení v národnom parku v lokalitách Suchá Belá, Piecky, Veľký Sokol, Zejmarská roklina, Dolina Tiesňavy, Stratenská píla - Dedinky, Kláštorská roklina, Kyseľ - náhradná trasa, Sokolia Dolina a Prielom Hornádu,“ vymenúva ďalšie z aktivít Koval.

V spolupráci s partnermi projektu, švajčiarskou organizáciou NETZWERK SCHWEIZER PÄRKE, Združením obcí Mikroregiónu Slovenský raj – Sever a Mestom Dobšiná, OOCR vypracovala stratégiu, tzv. expertízny manuál destinačného manažmentu trvalo udržateľného rozvoja NP Slovenský raj. Ten je dostupný všetkým používateľom služieb cestovného ruchu v tomto regióne.

Pre potreby manažmentu, plánovania a marketingu so zapojením rómskeho obyvateľstva do služieb cestovného ruchu, ochrany životného prostredia a pod. bolo na 73 vzdelávacích stretnutiach vyškolených cca 1600 účastníkov.

„Región má okrem vlastnej značky, loga či ochrannej známky aj svojho maskota, ktorým je škriatok Štastko. Dôležitý je systém karty zliav, ktorý umožňuje využívať množstvo zliav a benefitov v rôznych službách, v oblasti ubytovania, gastronómie, ale i ďalších doplnkových aktivít, ďalej rezervačný systém na stránke www.vraji.sk, ako aj mobilnú aplikáciu vraji.sk s možnosťou získania aktuálnej reálnej polohy v Slovenskom raji,“ uzatvára Koval.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR/Milan Kapusta, Oliver Ondráš
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov

Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov

DNES - 10:43Ekonomické

Počas posledných šiestich mesiacov pocítilo neférové konanie zo strany zamestnávateľa 42 % ľudí.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu

VČERA - 17:58Ekonomické

Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve

VČERA - 17:22Ekonomické

Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru

VČERA - 13:07Ekonomické

Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA

VČERA - 10:35Ekonomické

Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.