Srbské úrady konali, zatkli strelcov z masakry v Srebrenici
- 15:57 18.03.2015
- BELEHRAD

V srebrenickej enkláve, ktorú OSN označila za bezpečnú zónu, žilo asi 45-tisíc moslimov. Celú oblasť obliehali bosnianskosrbské jednotky, vojaci do Srebrenice vtrhli 11. júla 1995 a napriek prítomnosti holandských vojakov postupne pozabíjali asi osemtisíc mužov a chlapcov.
Srbské úrady zadržali v stredu sedem mužov, ktorí sa zúčastnili na masakre v bosnianskej Srebrenici. Je to po prvý raz, čo v Srbsku zatkli a obvinili samotných strelcov, ktorí v priebehu pár dní v júli 1995 pozabíjali vyše osemtisíc moslimských mužov a chlapcov.
Siedmich zadržaných, ktorých zatkli vo viacerých častiach krajiny, obžalovali zo zabitia vyše tisíc Bosniakov v sklade pri Srebrenici.
Úrady preverujú ďalších podozrivých
"Je to prvý prípad týkajúci sa osôb podozrivých z priamej účasti na srebrenickej masakre," povedal zástupca srbského prokurátora pre vojnové zločiny Bruno Vekarič, podľa ktorého úrady už preverujú aj ďalších podozrivých v Srbsku a susedných krajinách.
Dodal, že srbská prokuratúra sa masovým zabíjaním civilistov v Srebrenici zaoberá prvýkrát. "Nikdy sme nemali prípad takýchto rozmerov," vyhlásil Vekarič.
Operácia sa uskutočnila v spolupráci s bosnianskymi úradmi. Asi najdôležitejším zadržaným je bývalý vojenský veliteľ Nedeljko Milidragovič prezývaný aj Mäsiar Nedjo, ktorý sa stal v Srbsku úspešným podnikateľom.
OSN nazýva masakru genocídou
V srebrenickej enkláve, ktorú OSN označila za bezpečnú zónu, žilo asi 45-tisíc moslimov, z čoho polovicu tvorili utečenci z okolitých obcí. Obyvateľstvo enklávy chránili slabo vyzbrojení holandskí vojaci OSN. Celú oblasť obliehali bosnianskosrbské jednotky na čele s generálom Ratkom Mladičom.
Vojaci do Srebrenice vtrhli 11. júla 1995 a napriek prítomnosti holandských vojakov postupne pozabíjali asi osemtisíc mužov a chlapcov. OSN označila túto tragédiu za genocídu. Mladič a bývalý bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič boli v súvislosti s masakrou obvinení z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

Trumpova administratíva chce deportovať ruskú vedkyňu, ktorá sa obáva zadržania
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa snaží deportovať vedkyňu Kseniu Petrovovu z Harvardovej univerzity späť do Ruska.

Izrael zintenzívnil útoky v Pásme Gazy, zahynulo najmenej 80 ľudí
Izraelské útoky v Pásme Gazy si v stredu vyžiadali najmenej 80 obetí, oznámili tamojší zdravotníci.

Putin do Turecka nepríde. Koho vyšlú na mierové rokovania?
Ruský prezident Vladimir Putin nie je uvedený v oficiálnom zozname členov delegácie, ktorá má vo štvrtok rokovať s ukrajinskými predstaviteľmi v tureckom Istanbule.

Blesk udrel do areálu zoo, na mieste boli aj deti
Blesk priamo zasiahol dvoch dospelých.

Jermak: Ak Putin do Istanbulu nepríde, znamená to, že Moskva nechce mier
Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak očakáva, že sa ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok zúčastní na rokovaniach v Istanbule.