• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.5.2024Meniny má Žigmund
15°Bratislava

Slovensko by malo znížiť daňové zaťaženie práce a zlepšovať výber daní

  • 12:53 16.03.2015
  • BRATISLAVA
Slovensko by malo znížiť daňové zaťaženie práce a zlepšovať výber daní

Podľa OECD by zníženie dane z príjmov právnických osôb prispelo k zvýšeniu konkurencieschopnosti krajiny.

Vláda na Slovensku by sa mala v najbližších rokoch zamerať na zníženie daňového zaťaženia práce, ako aj pokračovať v zlepšení výberu daní. To sú hlavné odporúčania pre Slovensko vyplývajúce zo štúdie o daňovom systéme, ktorú zostavil Inštitút finančnej politiky (IFP) spolu s Oragnizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Jednou z hlavných výziev pre Slovensko bude pokračovať v zlepšení výberu dane z pridanej hodnoty (DPH). "Straty na DPH ovplyvňuje relatívne vysoká hranica registrácie pre DPH, vymeraná ale nezaplatená DPH a neprimerane veľký objem nadmerných odpočtov indikujúci podvody na tejto dani," uvádza sa v štúdii s tým, že nízka úspešnosť jej výberu je pritom koncentrovaná v oblasti veľkoobchodu a maloobchodu, prepravy a skladovania, stavebníctva, priemyslu a odborných služieb.

IFP spolu s OECD uskutočnili aj mikroanalýzu zavedenia prípadnej zníženej sadzby dane na jedlo a nápoje na Slovensku. "Jej výsledky poukazujú na fakt, že až 35 % celkových ušlých príjmov zo zníženia sadzby dane by smerovalo v prospech bohatších rodín v troch najvyšších deciloch, v porovnaní s 25 % v prípade nízkopríjmových domácností," uvádza sa v štúdii.

Na Slovensku je tiež nedostatočná úspešnosť výberu dane z príjmov právnických osôb (DPPO). "Od roku 2004 podiel subjektov, ktoré v danom roku zaplatili daň, nikdy neprekročil 50 %. Najviac spoločností, ktoré neplatia dane, nájdeme v sektore ubytovania, stravovania a obchodovania s nehnuteľnosťami," skonštatoval IFP.

Podľa OECD by však malo Slovensko znížiť DPPO, čo by prispelo k zvýšeniu konkurencieschopnosti krajiny."Slovensko by malo zvážiť zníženie zákonnej sadzby dane a financovať ho rozšírením daňovej základne prostredníctvom adresnejšieho definovania daňových výdavkov a zvýšením úspešnosti výberu dane," odporúča OECD.

Situáciu na trhu práce zase sťažujú podľa štúdie vysoké odvody. "Vysoké zaťaženie práce vytláča zamestnancov mimo trhu práce. Zníženie daňového zaťaženia dlhodobo nezamestnaných prostredníctvom odvodovej úľavy je správnym opatrením," konštatuje sa v štúdii. Slovensko však podľa OECD potrebuje impulz v podobe rozsiahlejšej štrukturálnej reformy v podobnom duchu, ako bolo práve zavedenie odpočítateľnej položky pri zdravotných odvodoch.

Vláda by taktiež mala zvážiť aj zvýšenie zdanenia majetku. Ako sa uvádza v štúdii, majetkové zdanenie na Slovensku výraznejšie zaostáva za zvyškom OECD, táto problematika však zostáva politicky citlivou témou. Pri súčasnom výnose daní z majetku približne vo výške 300 miliónov eur tvorí výnos zo zdanenia bytov a domov približne 30 miliónov eur. "Zvýšenie dane z majetku napríklad na dvojnásobnú úroveň, realizované v rezidenčných nehnuteľnostiach, by si teda vyžiadalo desaťnásobné zvýšenie dane z bytov a domov," píše sa v štúdii. Na uľahčenie zavedenia tejto reformy však OECD odporúča zvýšenie zdanenia zavádzať postupne, zaviesť odpočítateľnú položku a možnosť tvorby nedoplatkov, ktoré by sa zúčtovali pri dedení alebo predaji nehnuteľnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Action sťahuje z predaja nebezpečný produkt

Action sťahuje z predaja nebezpečný produkt

DNES - 21:13Ekonomické

Výrobok môže predstavovať zdravotné riziko.

Z trhu sťahujú dva polotovary

Z trhu sťahujú dva polotovary

DNES - 20:15Ekonomické

Zákazníci by si mali skontrolovať, či tieto potraviny nemajú doma.

ZSSK spúšťa novinku: Vlakvedúci budú mať telové kamery

ZSSK spúšťa novinku: Vlakvedúci budú mať telové kamery

DNES - 19:29Ekonomické

ZSSK spustila projekt bezpečnostných telových kamier pre vlakvedúcich.

Fico o 2. dôchodkovom pilieri: Vláda nechce ľuďom brať peniaze, ale pomôcť s lepším zhodnotením

Fico o 2. dôchodkovom pilieri: Vláda nechce ľuďom brať peniaze, ale pomôcť s lepším zhodnotením

DNES - 15:42Ekonomické

Vláda nechce brať ľuďom peniaze z ich účtov ani z druhého dôchodkového piliera. Naopak, chce im pomôcť k lepšiemu zhodnoteniu. Počas pravidelnej štvrtkovej Hodiny otázok v Národnej rade SR to vyhlásil premiér.

Demokrati reagovali na Ficov zámer: Sporitelia majú na výber lepšie investície ako štátne dlhopisy

Demokrati reagovali na Ficov zámer: Sporitelia majú na výber lepšie investície ako štátne dlhopisy

DNES - 15:37Ekonomické

Pokiaľ by občania chceli investovať peniaze usporené na dôchodky, majú na výber indexové alebo akciové fondy, v ktorých je úrok výrazne vyšší, ako sa dá očakávať pri štátnych dlhopisoch.