Rusko chce vybudovať vlastnú vesmírnu stanicu

Ruská vesmírna agentúra Roskosmos predstavila plány do roku 2030. Mieni vyslať expedíciu na Mesiac.
Ruská vesmírna agentúra Roskosmos sa bude podieľať na prevádzkovaní Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) do roku 2024. Po tomto termíne však odpojí tri moduly a použije ich ako základ vlastnej orbitálnej stanice. Informovali o tom predstavitelia agentúry. Ako uviedli, novú základňu bude krajina používať pri príprave expedície na Mesiac, ktorú mieni vyslať do roku 2030.
Rusko pôvodne plánovalo ukončiť spoluprácu na prevádzkovaní ISS v roku 2020, keď vyprší súčasná dohoda. Hoci ruské rozhodnutie experti považujú za dobrú správu, ďalšie úmysly krajiny podľa nich predznamenávajú, že Rusko chce vo výskume vesmíru pokračovať bez súčasných partnerov.
Tí sú však závislí od ruských lodí Sojuz, ktoré ako jediné vedia v súčasnosti prepraviť ľudskú posádku na ISS. S pokračovaním vesmírneho programu do roku 2024 musia ešte súhlasiť ďalší partneri - Európska vesmírna agentúra, Japonsko a Kanada.
Informácie pochádzajú z webových stránok news.discovery.com a www.theguardian.com.

SpaceX: Deviaty let kozmickej lode Starship bol najúspešnejším v tomto roku
Spoločnosť SpaceX po dvoch predošlých neúspešných štartoch vyslala svoju kozmickú loď Starship na najnovší - už deviaty - testovací let.

Prsty ponorené do vody vráskavejú vždy rovnako
Vždy, keď má človek ruku ponorenú dlhší čas vo vode, jeho prsty zvráskavejú podľa rovnakých vzorov.

Užívanie antibiotík v ranom veku môže u dievčat spôsobiť predčasnú pubertu
Dievčatám, ktorým boli počas prvého roka a najmä počas prvých troch mesiacov života podávané antibiotiká, hrozí predčasný nástup puberty.

V Bratislave sa bude konať Deň svetla, prinesie diskusiu i experimenty
Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravuje tretí ročník podujatia Deň svetla. Konať sa bude 16. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa svetla.

Zrenie rajčín a pomalšie starnutie ľudí a zvierat reguluje rovnaký proces
Zrenie paradajok reguluje ten istý proces, ktorý prispieva aj k regulácii dĺžky života a zdravia ľudí a živočíchov, uvádza nová štúdia.