Bin Ládinovho spojenca uznali vinným z útokov v Afrike
- 13:14 27.02.2015
- NEW YORK

Bývalého blízkeho spolupracovníka teroristického lídra Usámu bin Ládina uznal vo štvrtok newyorský súd vinným z účasti na teroristických útokoch proti americkým veľvyslanectvám v Keni a Tanzánii v roku 1998.
Obvinenia zahŕňali šírenie výziev al-Kájdy k útokom na rôzne ciele, zásobovanie teroristov v Afrike zbraňami a výbušninami, vedenie výcvikového tábora pre teroristov v Afganistane ako aj zriadenie teroristickej bunky v kenskom Nairobi. "Dúfame, že tento verdikt poskytne útechu obetiam al-Kájdy na celom svete," vyhlásil po rozhodnutí poroty prokurátor Preet Bharara.
Obhajkyňa Bobbi Sternheimová už povedala, že jej klient sa voči rozsudku odvolá. Al-Favváza popísala ako mierumilovného disidenta, ktorý zdieľal bin Ládinovu túžbu zreformovať ich rodnú Saudskú Arábiu, no odvrátil sa od neho, keď začal vyzývať na násilie voči Američanom. Prokuratúra, naopak, tvrdí, že obžalovaný urobil všetko v jeho silách, aby pomohol násilným cieľom teroristov. Al-Favváza zadržali v roku 1998 v Londýne a po dlhých právnych sporoch ho vydali do USA v roku 2012.

Trump: USA by mali prevziať Pásmo Gazy a urobiť z neho „zónu slobody“
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že chce, aby Spojené štáty „prevzali“ Pásmo Gazy a premenili ho na „zónu slobody“.

Lipavský: Putin do Turecka neprišiel, lebo je zbabelý
Putinova neúčasť na rokovaniach v Istanbule svedčí podľa Jana Lipavského o zbabelosti šéfa Kremľa.

Organizátori Eurovízie zakázali umelcom mávať vlajkou EÚ
Eurokomisár pre medzigeneračnú spravodlivosť, mládež, kultúru a šport Glenn Micallef sa ohradil voči hudobnej súťaži Eurovízia po tom, čo účinkujúcim zakázali mávať vlajkou EÚ.

Rubio: USA sa otvorené akémukoľvek mechanizmu, ktorý povedie k mieru na Ukrajine
Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio vo štvrtok vyhlásil, že Spojené štáty sú otvorené prakticky akémukoľvek mechanizmu na dosiahnutie mieru na Ukrajine a netrpezlivo očakávajú pokrok v mierovom úsilí.

Rutte vyjadril opatrný optimizmus v otázke dosiahnutia mieru na Ukrajine
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte vo štvrtok vyjadril „opatrný optimizmus“ v otázke dosiahnutia mieru na Ukrajine. Podľa jeho slov „ďalšie potrebné kroky“ by teraz malo podniknúť Rusko.