• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 27.9.2023Meniny má Cyprián
28°Bratislava

Ako správne prať? 8 chýb, ktoré možno robíte

  • 18:21 25.02.2015
  • BRATISLAVA
Ako správne prať? 8 chýb, ktoré možno robíte

Pranie v automatickej práčke nie je až taká veda, no existuje niekoľko zásad, ktoré sa pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku oplatí dodržiavať.

1. Zlé dávkovanie

Ak ho použijeme príliš, špina, ktorá bola zo šiat vytiahnutá, sa s nahromadenou penou zachytí v záhyboch. Sledujte odporúčania na obaloch pracích prostriedkov! Okrem toho, ak to preženiete, môžete si spôsobiť podráždenie pokožky. Výnimku tvoria domácnosti s tvrdou vodou. Tá si vyžaduje použitie väčšieho množstva pracieho prostriedku. Aj pre takýto prípad by mali byť odporúčania na obaloch produktov.

2. Neposlušné zipsy

Zipsy vedia narobiť poriadnu neplechu s oblečením. Kovové zúbky môžu zachytiť jemné tkaniny a poškodiť nám oblečenie. Pred praním takýchto vecí zipsy zatvorte a prevráťte oblečenie na opačnú stranu! Podobne nebezpečné sú aj suché zipsy v práčke, ktoré z jemnej tkaniny bez poškodení len tak ľahko neodtrhnete.

3. Agresívne bielenie

Dvakrát si rozmyslite, kým použijete bielidlo! Čo tak vyskúšať takúto fintu: Hoďte zafarbené oblečenie do veľkého hrnca s vodu spolu s niekoľkými plátmi citróna a priveďte k varu. Tak čo? Pomohlo? Ak máte iné triky na bielenie šiat, napíšte nám o nich v komentároch pod článkom!

Video: Dobré tipy do vašej kuchyne

4. Práčka bez balancu

Ak vaša práčka nestojí na rovnej ploche, vibrácie môžu poškodiť podlahu a opotrebovať i jej súčiastky a ložiská, nehovoriac o zvýšenom hluku z dôvodu nedostatočnej stability.

5. Stratené ponožky

Že vám práčka opäť zožrala ponožky? Skúste to s týmto tikom: Ponožky do práčky nahádžte ako prvé. Znížite tak pravdepodobnosť, že sa vám ich pár zapletie do iného prádla.

6. Špinavá práčka

To nemyslíte vážne! Špinou predsa nič neočistíte. Prádlo periete, aby bolo čisté a nie všetky nečistoty odídu spolu s vodou z práčky von. Zvyšky špiny sa usadzujú v práčke. Zubnou kefkou pravidelne čistite filter s použitím trochy čistiaceho prostriedku a vysušte. Raz do roka by ste okrem toho mali odpojiť i hadicu a prečistiť ju dlhou kefou. Okrem nečistoty ju môžu upchávať i vlasy.

Video: Ako pripraviť skvelé raňajky šampiónov

7. Návody a odporúčania nie sú na okrasu

Občas je dobré, ak si návody predsa len prečítame, aj keď nie sme žiadni prací začiatočníci. Okrem štítkov na oblečení s odporúčaným programom a teplotou vody, by sme si mali pozrieť aj návody a rady na obaloch samotných pracích prostriedkov.

8. Kam s pracími prostriedkami?

  • Pre niektorých možno samozrejmosť, no určite sa nájdu ľudia, ktorí doteraz netušili, že rôzne formy pracích prostriedkov sa nedávajú do nádobky v práčke na to určenej.
  • Ak používate práškové produkty, vrátane práškových tabliet, tie dávkujte do priehradky. Tekuté formy pracích prostriedkov sa dávajú priamo medzi prádlo v odmerke.
  • Gélové kapsule sa vkladajú do bubna pod prádlo.

Video: Ako oddeliť žĺtok od bielka? Účinné tipy

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, pinoria.com, zahr. Foto: Pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Česká herečka Ivana Chýlková oslavuje 60 rokov

Česká herečka Ivana Chýlková oslavuje 60 rokov

DNES - 6:44Zaujímavosti

Česká herečka Ivana Chýlková je stále aktívna nielen na divadelných doskách, ale aj v televízii či vo filme.

Chcete vyzerať mladšie? Prestaňte robiť pri líčení tieto chyby

Chcete vyzerať mladšie? Prestaňte robiť pri líčení tieto chyby

VČERA - 21:20Zaujímavosti

Chcete vyzerať mladšie? Tak musíte prestať robiť s mejkapom bežné chyby.

11 najzdravších malých plemien psov

11 najzdravších malých plemien psov

VČERA - 19:42Zaujímavosti

Tieto psy s vami prežijú dlhý život a nenarobia veľké účty u veterinára.