Najbohatší ľudia zarobili stotisíc dolárov každú minútu
- 8:10 24.02.2015
- BRATISLAVA

Počet dolárových miliardárov na svete v tomto roku prevýšil dve tisícky. Ako informuje J&T Banka s odvolaním na výsledky Hurun Global Rich Listu 2015, oproti minulému roku sa ich počet zvýšil o 222 na rekordných 2089, z ktorých je 279 žien.
Aj keď ich počet rástol, hodnota aktív dolárových miliardárov naopak klesla, a to o 1,5 percenta na 6,7 bilióna dolárov. "Pre ilustráciu je to približne 77-násobok veľkosti slovenskej ekonomiky," dodáva analytik J&T Banky Stanislav Pánis.
Najmladším miliardárom v prvej desiatke je zakladateľ Facebooku
Najbohatším človekom na svete je podľa Hurun Global Rich Listu 2015 opäť Bill Gates s hodnotou majetku 85 miliárd dolárov, druhý najbohatší Mexičan Carlos Slim Helú kontroloval majetok v hodnote 83 miliárd dolárov.
Prvú trojku najbohatších ľudí na planéte uzatváral Warren Buffet s hodnotou 76 miliárd dolárov. "Majetok troch najbohatších ľudí sveta sa zvýšil spolu za rok o 52 miliárd dolárov, teda v priemere o 100-tisíc dolárov každú minútu," konštatuje Pánis.
V prvej desiatke je šesť Američanov a po jednom zástupcovi majú Mexiko, Španielsko, Francúzsko a Nemecko. Do prvej desiatky sa pritom posunul aj zakladateľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg, ktorý je vo veku 30 rokov s majetkom v hodnote 44 miliárd dolárov na siedmej priečke najmladším z top 10 najbohatších ľudí na planéte.
India prekonala Rusko
Priemerný vek dolárového miliardára predstavuje 64 rokov. Mladších ako 40 rokov je len 40 z nich. Vôbec najmladšími sú 24-ročný Evan Spiegel a 26-ročný Bobby Murphy, zakladatelia chatovacej aplikácie SnapSchat. Naopak najstaršími sú 99-ročný David Rockefeller a rovnako starý Lin Yu Chiaz z Taiwanu, ktorý zbohatol na výrobe skla.
Aspoň jedného dolárového miliardára pritom eviduje 68 krajín. Najviac ich bolo v Spojených štátoch amerických, a to 537. Nasledovala Čína s 430 miliardármi a India s 97 boháčmi. India sa tak v tomto porovnaní dostala pred Rusko, kde počet miliardárov zaznamenal najvyšší medziročný prepad o 10 ľudí na 93 osôb. Spomedzi miest najviac z nich žije v New Yorku, až 91. Nasleduje Moskva s 73 a Hong Kong s 71 miliardármi.
Podľa rebríčka najviac miliardárov, takmer tri stovky, pochádza z technologického sektora, nasleduje realitný biznis a spracovateľský priemysel.

ZSSK má výpadok predaja cestovných lístkov, toto odporúča cestujúcim
Pri kúpe lístka vo vlaku sú cestujúcim účtované servisné poplatky.

SaS: PPA musí byť úplne prestavaná, nielen personálne, ale aj procesne
Opozičná strana Sloboda a Solidarita kritizuje miliónové dotácie na stavbu súkromných haciend pre ľudí blízkych vláde Roberta Fica (Smer-SD).

Šefčovič v EP varoval, že americké clá môžu postihnúť 97 percent exportov EÚ
Eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič v utorok v pléne Európskeho parlamentu v Štrasburgu varoval, že Spojené štáty môžu zaviesť nové clá na exporty z EÚ.

NBS: Priemerné ceny nehnuteľností ďalej rastú, byty sú najdrahšie v histórii
V prvom štvrťroku tohto roka vzrástli ceny nehnuteľností určených na bývanie oproti predchádzajúcemu kvartálu o 4 %.

PS: Fico od EÚ žiada jednotnú odpoveď na clá, jej jednotu ale zrádza
Premiér Robert Fico od EÚ žiada jednotnú odpoveď na americké clá, sám ale jej jednotu plánovanou návštevou Moskvy zrádza.