Prezidentka Chorvátska chce, aby premiér krajiny rezignoval
- 19:42 23.02.2015
- ZAHREB

Nová chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová v pondelok formálne vyzvala premiéra Zorana Milanoviča na rezignáciu ako reflexiu na zlyhanie pri naštartovaní hospodárstva krajiny. V jej stanovisku sa uvádza, že ide o výsledok "hĺbkovej analýzy a konzultácií s ekonomickými odborníkmi a v záujme ukončenia chorvátskej krízy".
Štyridsaťšesťročná Grabarová-Kitarovičová sa v polovici februára formálne stala novou prezidentkou balkánskej krajiny. Kandidátka opozičných konzervatívcov v januári tesne porazila úradujúceho prezidenta Iva Josipoviča.
Bývalá ministerka zahraničných vecí a niekdajšia veľvyslankyňa v USA sa tak stala prvou ženou na poste chorvátskej hlavy štátu od roku 1991, keď krajina vyhlásila nezávislosť od vtedajšej Juhoslávie. Členská krajina EÚ v uplynulých rokoch zápasí s ekonomickými problémami.

Jermak: Ak Putin do Istanbulu nepríde, znamená to, že Moskva nechce mier
Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak očakáva, že sa ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok zúčastní na rokovaniach v Istanbule.

Ruská stíhačka narušila estónsky vzdušný priestor
Estónska armáda v stredu uviedla, že ruská stíhačka narušila vzdušný priestor tejto pobaltskej krajiny, ktorá je členom EÚ i NATO.

Zelenskyj: Ukrajina je pripravená na akýkoľvek formát rokovaní s Ruskom
Povedal to v stredu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Nebezpečný podvod na Messengeri a WhatsApp: Mnohí už takto prišli o peniaze
Polícia varuje pred novým typom podvodu.

Slovensko v dramatickom súboji porazilo Francúzsko na MS v hokeji 2025
Slováci majú druhý triumf na turnaji.