Regulácia poplatkov u lekárov narazila na kritiku
- 13:20 12.02.2015
- BRATISLAVA

Bastrnák požaduje jednotný prístup, poukazuje totiž na to, že dvaja lekári vedľa seba môžu za tie isté služby vyberať rôzne poplatky.
Regulácia poplatkov u lekárov tak, ako ju vo vládnom návrhu novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti navrhuje ministerstvo zdravotníctva (MZ), narazila na kritiku opozičných poslancov. Podľa poslanca Tibora Bastrnáka (Most-Híd) je potrebné urobiť poriadok v poplatkoch u lekárov, ale návrh ministerstva považuje za málo ambiciózny. Ako tvrdí, neprinesie dlhodobé riešenie problémov a v poplatkoch bude aj naďalej chaos.
Bastrnák poukazuje na to, že dvaja lekári vedľa seba môžu za tie isté služby vyberať rôzne poplatky. Požaduje jednotný prístup. "Aby pacienti, keď už musia platiť za niečo, aby to bolo v Bratislave také isté ako napríklad v Košiciach," konštatoval Bastrnák. Podľa neho by malo ministerstvo určiť, koľko má za konkrétny výkon pacient maximálne uhradiť.
Zaviesť strop poplatkov navrhuje aj KDH
Ďalšiu alternatívou by podľa neho bolo zavedenie jednorazového poplatku u lekára napríklad vo výške jedno euro. Bolo by to podľa neho jednoduchšie a ľahko kontrolovateľné a lekári by nemuseli mať registračné pokladnice. Nepredpokladá však, že takéto opatrenie by strana Smer-SD podporila, nakoľko to bola práve ona, kto zrušil aj takzvané Zajacove 20-korunáčky. Bastrnák požaduje preto vrátiť návrh na prepracovanie.
Odporúčame:
Novotný nepovažuje kyticu za úplatok, Lipták ho rozhorčil
Nemocniciach chýbajú milióny, pripravujú krízové scenáre
Lekár priznal branie úplatkov, čelí trestnému oznámeniu
Zaviesť strop poplatkov požaduje aj poslanec Ivan Uhliarik (KDH). Ministerstvo podľa neho nerieši neprimeranú záťaž pacientov, keďže nestanovilo maximálnu hranicu poplatkov. Sám navrhuje zavedenie limitov na poplatky, ako je to v prípade liekov.
Blanár chce zrušiť poplatok za prednostné vyšetrenie
Ten spočíva v tom, že ak výška úhrady poistenca prekročí v kalendárnom štvrťroku stanovený limit, zdravotná poisťovňa mu to, čo bude nad touto hranicou, uhradí. V prípade zdravotne ťažko postihnutej osoby by bol limit 30 eur a u dôchodcu 45 eur. Uhliarik poukazuje aj na to, že ak zákon prejde, pacient si nebude môcť zaplatiť za nadštandard.
Poslanec Juraj Blanár (Smer- SD) považuje Uhliarikove návrhy za pokrytectvo. Ako tvrdí, keď bol Uhliarik ministrom, mohol to urobiť a neurobil. "Tento zákon, ktorý sem prichádza, má snahu urobiť poriadok v poplatkoch, ktoré ste vy zle zadefinovali," odkázal Blanár opozičným poslancom.
Blanár predstúpil pred parlament s pozmeňujúcimi návrhmi. Cez jeden z nich chce poslanec zrušiť poplatok za prednostné vyšetrenie. Takýto inštitút podľa neho neexistuje široko-ďaleko a nemal by byť súčasťou poplatkov. Podľa Blanára nejde o nič iné, len o menežovanie pacienta.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska
Snahy premiéra Roberta Fica o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

Cena zlata klesla, nadol ju tlačia očakávania rokovaní medzi Čínou a USA
Cena zlata klesla v stredu o viac než 1 % po informáciách o príprave rokovaní vysokopostavených predstaviteľov Číny a Spojených štátov o obchode.

Hargaš: Minister pôdohospodárstva sa vyhovára a haciendy z eurofondov nerieši
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč sa vyhovára a neodpovedá na otázky v súvislosti s miliónovými dotáciami na stavbu súkromných haciend pre ľudí blízkych vláde Roberta Fica.