• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Spite oddelene! Bude vám to klapať vo vzťahu i v zdraví

  • 19:21 05.02.2015
  • BRATISLAVA
Spite oddelene! Bude vám to klapať vo vzťahu i v zdraví

Oddelené postele sú vraj tajomstvom dlhého a šťastného manželstva. Príde vám táto informácia zvrátená? Vysvetlíme vám to.

Podľa odborníkov by ste vo vzťahu mali zvážiť oddelené postele. Váš partnerský život vraj bude fungovať lepšie a čo je dôležitejšie, budete zdravší.

Je úplne jedno či ste zadaní, ženatí alebo momentálne bez partnera. V noci si vraj dostatočne oddýchnete iba ak ju s nikým nezdieľate.

V antickom Ríme boli spolu ľudia v posteli iba z dôvodu sexu. Podľa doktora Neila Stanleyho, zakladateľa popredného britského laboratória na univerzite v Surrey, sa páry o posteľ začali deliť až v dobe priemyselnej revolúcie.

Keď sa totiž ľudia hromadne sťahovali do miest, kde mali zmenšený životný priestor.

"Je to o tom, čo vás robí šťastnými. Ak ste sa spolu obaja dobre vyspali, potom to nemeňte, ale nebojte sa robiť veci odlišne," radí profesor Stanley.

Ako ďalej hovorí, všetci sa samozrejme radi maznajú, no potom sa otočia a spia. Kladie preto otázku, prečo by ste pre zdravie nemohli spať na vlastnej posteli.

Jeho výskumy tiež dokázali, že ak partneri spali oddelene, mali až o pol hodinu dlhší hlboký spánok v porovnaní s nocami, kedy spali vedľa seba.

Čítajte: Kvalitný spánok základom nášho zdravia

Bez predsudkov

Napriek tomu sa však partneri zdráhajú spať oddelene. "Ľudia majú naozaj pocit, že spia lepšie, ak sú s partnerom, no dôkazy svedčia o ničom inom," povedal sociológ Robert Meadows z rovnakej univerzity v Surrey pre BBC.

Meadows sledoval celkom 40 párov a zistil, že ak zdielali jednu posteľ a jeden z nich sa vo svojom spánku pohyboval, bola až 50% šanca, že pritom bude rušiť svojho spiaceho partnera.

Pýtate sa ako by to vyzeralo a či sa navzájom neodcudzíte?

"Poznám páry, ktoré sa spolu v noci maznajú v jednej posteli alebo si čítajú, alebo sa milujú a potom, keď príde čas spánku, sa oddelia a jeden z nich ide spať do druhej postele. Ráno sa zobudia a opäť sú spolu v jednej posteli, kde sa opäť maznajú pred tým, než vkročia do nového dňa, uviedla Susan Heitler, klinická psychologička a autorka knihy "Sila dvoch: Tajomstvá silného a milujúceho manželstva.

Ďalšie štúdie v tejto súvislosti

Podľa výsledkov štúdie z roku 2005, ktorú robila Národná spánková nadácia, jeden zo štyroch amerických párov spáva v oddelených posteliach.

Online prieskum "Today Show" zistil, že až 60% účastníkov sa lepšie vyspí osamote, 75% uviedlo, že sa počas noci budí, prípadne ich zobudí chrápanie partnera.

Čítajte: Čo jesť pred spaním? Večera pre lepší spánok

Podľa univerzity vo Viedni môže spánok s partnerom u mužov spôsobiť pokles kognitívnych funkcií.

Ženy, ktoré nemali pokojný spánok viac ako päť hodín počas noci, boli náchylnejšie na prijímanie jednoduchých cukrov počas dňa, čím priberali na váhe viac než ženy, ktoré za sebou mali hlboký spánok.

Následky zlého spánku

Nedostatok hlbokého spánku môže mať za následok depresie, srdcové choroby, mŕtvicu či ochorenia pľúc.

Čítajte: Spite ako bábätko! Terapia hormónom tmy

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, bbc.co.uk, abcnews.go.com Foto: Freeimages
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Za náhlymi záchvatmi sa skrývalo čosi viac. S týmto žil muž roky bez toho, aby o tom vedel

Za náhlymi záchvatmi sa skrývalo čosi viac. S týmto žil muž roky bez toho, aby o tom vedel

DNES - 20:06Zdravie

Muž prežil desiatky rokov bez toho, aby poznal svoju pravú diagnózu. Tá sa preukázala až prostredníctvom náhlych záchvatov.

Všimli ste si toto na svojom rukopise? Pozor, môže ísť o príznak poškodenia pečene!

Všimli ste si toto na svojom rukopise? Pozor, môže ísť o príznak poškodenia pečene!

VČERA - 19:36Zdravie

Niekedy je ťažké postrehnúť ochorenie pečene. Pri diagnostike však podľa najnovších informácií môže pomôcť aj vzhľad rukopisu.

6 populárnych mýtov o prechladnutí: Týkajú sa cesnaku aj bylinných liečiv

6 populárnych mýtov o prechladnutí: Týkajú sa cesnaku aj bylinných liečiv

VČERA - 15:33Zdravie

Naozaj dokáže domáci vývar zahnať prechladnutie? A aká je pravda o triku s cesnakom, ktorý v uplynulých mesiacoch ovládol sociálne siete?

Muž vymočil veľký kryštál. Toto môže postihnúť až 10% ľudí

Muž vymočil veľký kryštál. Toto môže postihnúť až 10% ľudí

8:52 26.11.2021Zdravie

Lekár varuje pred zdravotnou komplikáciou, ktorú môže zažiť značná časť populácie.

Ženy, na túto chybu si v zime dajte pozor. Inak riskujete zdravie intímnych partií!

Ženy, na túto chybu si v zime dajte pozor. Inak riskujete zdravie intímnych partií!

20:07 21.11.2021Zdravie

Počas zimných mesiacov sa všetci babušíme do teplého oblečenia. Kto by však čakal, že zima dokáže preniknúť aj do tých najintímnejších častí tela? Dokáže sa tu dokonca postarať o poriadny rozruch.