• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 28.2.2024Meniny má Zlatica
12°Bratislava

Taliani favorizujú v opakovaných voľbách Berlusconiho

  • 18:59 12.04.2013
  • RÍM
Taliani favorizujú v opakovaných voľbách Berlusconiho

Stredopravicová koalícia bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho v prípade opakovania parlamentných volieb zvíťazí nad konkurenčným blokom pod vedením Piera Luigiho Bersaniho, väčšinu v oboch komorách parlamentu, ktorá je podmienkou samostatného vládnutia, však opäť nezíska.

Vyplýva to z výsledkov niekoľkých prieskumov preferencií, ktoré v piatok zverejnili talianske médiá.

Podľa inštitútu SWG môže Berlusconiho koalícia rátať so ziskom 32,4 percenta hlasov, zatiaľ čo stredoľavicovému bloku na čele s Bersanim by malo tentoraz pripadnúť druhé miesto so ziskom 30 percent. Populistickému Hnutiu piatich hviezd, ktoré založil bývalý komik Beppe Grillo, prieskum predpovedá 24-percentný zisk.

Podobné čísla priniesol aj spravodajský kanál Sky Tg24, podľa ktorého by v prípade zopakovania volieb zvíťazil Berlusconi nad Bersanim v pomere 33,3 ku 31,4 percenta hlasov. Z prieskumu vykonaného inštitútom Tecne taktiež vyplýva, že Berlusconiho koalícia by napriek formálnemu víťazstvu nemala väčšinu v Senáte a stála by tak pred rovnakým problémom, akému dnes čelí Bersani.

Stredoľavicový blok na čele s Bersaniho Demokratickou stranou koncom februára získal väčšinu v poslaneckej snemovni, vzhľadom na slabé postavenie v Senáte však nemôže samostatne vládnuť. Bersani sa snažil dohodnúť na spolupráci s Hnutím piatich hviezd, ktoré je najsilnejšou samostatnou stranou v parlamente a býva tak označovaná za neoficiálneho víťaza. Zoskupenie stavajúce na odpore verejnosti voči tradičným politikom však odmieta pomáhať ktorémukoľvek zo súperov. S Berlusconiho koalíciou pritom odmieta spolupracovať rovnako Grillo, ako aj Bersani.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
S Navaľného pohrebom sú ťažkosti, hovorí jeho spolupracovník

S Navaľného pohrebom sú ťažkosti, hovorí jeho spolupracovník

DNES - 16:48Zahraničné

Pohreb chceli zorganizovať vo štvrtok 29. februára, ale podľa riaditeľa Fondu boja proti korupcii Ivana Ždanova sa na tento deň "nenašiel nikto, kto by mohol vykopať hrob".

Tusk: Napätie v odštiepeneckom Podnestersku je nebezpečné pre celý región

Tusk: Napätie v odštiepeneckom Podnestersku je nebezpečné pre celý región

DNES - 16:42Zahraničné

Napätá situácia v moldavskom separatistickom regióne Podnestersko je nebezpečná pre celý región. Poľský premiér Donald Tusk takto v stredu reagoval na jeho žiadosť o "ochranu".

Podnestersko požiadalo Rusko o

Podnestersko požiadalo Rusko o "ochranu"

DNES - 14:49Zahraničné

Moldavský separatistický región Podnestersko požiadal v stredu Rusko o "ochranu".

Pápeža Františka po generálnej audiencii vyšetrili v nemocnici

Pápeža Františka po generálnej audiencii vyšetrili v nemocnici

DNES - 14:22Zahraničné

Pápeža Františka previezli v stredu po pravidelnej generálnej audiencii vo Vatikáne na lekárske vyšetrenie do Gemelliho nemocnice v Ríme.

Navaľná v pléne EP: Putin musí zaplatiť za to, čo urobil Rusku

Navaľná v pléne EP: Putin musí zaplatiť za to, čo urobil Rusku

DNES - 12:58Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin musí zaplatiť za to, čo urobil Rusku a susednej Ukrajine a aj za "vraždu" opozičného politika Alexeja Navaľného.