• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 5.5.2024Meniny má Lesana, Lesia
24°Bratislava

Strane SaS sa podarí obnoviť poslanecký klub v parlamente

  • 13:11 09.01.2015
  • BRATISLAVA
Strane SaS sa podarí obnoviť poslanecký klub v parlamente

Poslanecký klub vzniká v Národnej rade Slovenskej republiky pri dohode minimálne ôsmich poslancov. Strana SaS mala doposiaľ šiestich, vstup do klubu ale oznámili ďalší dvaja.

Strane Sloboda a Solidarita (SaS) sa podarí v parlamente obnoviť poslanecký klub. Vstup do klubu v piatok na tlačovej besede ohlásil Juraj Droba a Eugen Jurzyca.

V NR SR vzniká poslanecký klub, ak sa na tom dohodne minimálne osem poslancov. SaS má v súčasnosti šesť poslancov - Jozefa Mihála, Petra Osuského, Ľubomíra Galka, Martina Poliačika, Luciu Nicholsonovú a Janu Kiššovú. Spolu s Drobom a Jurzycom ich bude mať osem. Členstvo v strane Droba s Jurzycom zatiaľ neriešili. Ako povedal predseda SaS Richard Sulík na tlačovej besede, na riešenie vstupu do strany je ešte čas.

Pravica sa podľa Richarda Sulíka atomizuje

Podľa Sulíka pravica sa atomizuje. Zanikajú jej poslanecké kluby. "Zanikol aj klub SaS. Preto ma teší, že môžeme oznámiť, že počet poslancov v klube SaS je osem a teda náš klub môže vzniknúť. Toto je náš príspevok ku konsolidácii pravice," vyhlásil Sulík.

S Drobom sa pozná dlhý čas. "Nie vždy sme sa vo všetkom zhodli, ale oceňujem, že Droba sa nikdy neznížil k tomu, aby pálil mosty a ničil osobné vzťahy. Čo bolo, je za nami. Treba spraviť hrubú čiaru," konštatoval.

Jurzycu pozná Sulík dvanásť rokov, ešte keď robil na daňovej reforme. "Jurzyca patrí medzi troch top ekonómov na Slovensku. Bude sa venovať verejným financiám," uviedol. Sulík požiada dnes predsedu NR SR Petra Pellegriniho o prijatie, aby mu odovzdal žiadosť o vznik poslaneckého klubu.

Droba chce veci meniť zvnútra

Droba odišiel zo SaS v roku 2013 spolu so skupinou poslancov okolo Jozefa Kollára. V lete vstúpil do hnutia NOVA, odkiaľ na jeseň v roku 2014 odišiel. "Vraciam sa domov. Je mi cťou vrátiť sa k ľuďom, s ktorými som budoval SaS od jej základov. Pripájam sa späť k Sulíkovi a Mihálovi," vyhlásil.

Odporúčame aj:

Do SaS vstúpil politológ, Sulík avizoval aj ďalšie prírastky

SaS navrhuje deň voľna za účasť na voľbách, boli by v piatok

SaS navrhuje sedem opatrení na podporu podnikania

Droba tvrdí, že zo SaS sa mu neodchádzalo pred dvoma rokmi ľahko, ale bolo to správne rozhodnutie. Neskôr si však uvedomil, že odchod bol chybou. Mal veci meniť zvnútra, nie odchádzať.

"SaS dnes pre mňa predstavuje jedinú a najlepšiu alternatívu. Idem spolupracovať so stranou, ktorej hodnoty sú v súlade s mojimi vlastnými. Od dnes je tu hrubá čiara. Pozerajme sa dopredu. Idem sa sústrediť, aby sa SaS opäť dostala do parlamentu po voľbách v roku 2016 a s čo najlepším výsledkom," zdôraznil. V parlamente sa chce sústrediť napríklad na zrušenie gastrolístkov, či bezpečnosť cyklistov.

Jurzyca nechce byť nezaradeným poslancom

Jurzyca zdôvodnil vstup do klubu SaS tým, že nechce byť dlhodobo nezaradeným poslancom. Do novembra bol členom poslaneckého klubu SDKÚ-DS, ktorý sa vtedy rozpadol. "Vyskúšal som si prípravu na parlamentnú schôdzu, ktorá mala viac ako sto bodov. Je na hranici ľudských možností pripraviť sa sám na schôdzu. Preto chcem patriť do poslaneckého klubu, v ktorom sa môžem špecializovať," povedal.

Jurzyca chce pomôcť konsolidovať pravicu, preto ho teší, že vznikne nový pravicový klub. "Chcem pomôcť zvýšeniu koaličného potenciálu SaS," dodal

Novela dala rokovaciemu poriadku jasné pravidlá

Poslanecký klub SaS v parlamente zanikol 11. októbra 2013. Účinnosť totiž nadobudla novela rokovacieho poriadku parlamentu, podľa ktorej poslanecký klub v národnej rade automaticky zaniká, ak má menej ako osem členov. Doplatil na to poslanecký klub liberálov, ktorý mal pôvodne 11 členov, neskôr ho však opustila skupina piatich poslancov okolo Jozefa Kollára. V klube SaS tak zostalo iba šesť ľudí.

Rokovací poriadok dovtedy hovoril iba o tom, že podmienkou na vznik poslaneckého klubu je najmenej osem zákonodarcov, žiadnym spôsobom však presne nedefinoval zánik takéhoto klubu. Poslanci za Smer-SD chceli novelou odstrániť rozdielne interpretácie pri výklade rokovacieho poriadku.

Najsilnejší vládny Smer-SD disponuje v súčasnosti 83-členným poslaneckým klubom. Poslanecký klub KDH má 15 členov, OĽaNO a Most-Híd po 13 poslancov.

Poslanec môže byť členom len jedného poslaneckého klubu

Poslanci národnej rady sa môžu združovať v poslaneckých kluboch, a to podľa príslušnosti k politickým stranám, hnutiam alebo volebným koalíciám, za ktoré boli zvolení do parlamentu. Ak dôjde počas volebného obdobia k rozdeleniu volebných koalícií alebo k zlúčeniu politických strán či hnutí, rozdelia sa, alebo zlúčia aj ich poslanecké kluby, ak spĺňajú podmienky zákona. Poslanec môže byť členom len jedného poslaneckého klubu.

Na utvorenie poslaneckého klubu treba najmenej osem poslancov. Poslanecké kluby delegujú podľa zákonom stanoveného kľúča svojich členov do poslaneckého grémia. Kancelária Národnej rady SR vyčleňuje prostriedky na úhradu výdavkov poslaneckých klubov. Ich výšku určuje predseda parlamentu.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tragédia na ihrisku: Zomrela mladá slovenská športovkyňa

Tragédia na ihrisku: Zomrela mladá slovenská športovkyňa

DNES - 18:02Domáce

Mladé dievča po niekoľkých dňoch boj o život prehralo.

Polícia varuje pred medveďom, ktorý sa pohyboval po obci

Polícia varuje pred medveďom, ktorý sa pohyboval po obci

DNES - 15:39Domáce

Miestni videli popoludní medveďa, upozornila polícia.

Prezidentka prezradila plány po skončení mandátu

Prezidentka prezradila plány po skončení mandátu

DNES - 15:32Domáce

Čaputová naznačila, čomu sa plánuje v budúcnosti venovať.

Prezidentka uviedla, čo urobí pred koncom svojho mandátu

Prezidentka uviedla, čo urobí pred koncom svojho mandátu

DNES - 14:32Domáce

Čaputová prezradila, čo chce ešte stihnúť na sklonku svojho mandátu.

Glück, Migaľ, Plaváková a Čaučík sa nestotožňujú s Harabinom v súdnej rade

Glück, Migaľ, Plaváková a Čaučík sa nestotožňujú s Harabinom v súdnej rade

DNES - 13:12Domáce

Bývalý predseda Najvyššieho súdu SR a exminister spravodlivosti Štefan Harabin by sa nemal stať členom Súdnej rady SR.